Baskını en sert şekilde kınıyoruz

Almanya hükümeti, Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğuna IŞİD terör örgütü mensuplarınca düzenlenen baskını sert bir dille kınayarak, bölgenin açık bir terörist bir tehditle karşı karşıya olduğunu bildirdi.

13 Haziran 2014 Cuma 23:18
Baskını en sert şekilde kınıyoruz
Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Federal Basın Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, IŞİD terör örgütünün Irak’taki son saldırılarını kınadı.

Irak’ta yaşananların Alman hükümetinde büyük kaygıya yol açtığını belirten Seibert,  “Bu terörist saldırıları Federal Almanya hükümeti olarak en sert şekilde kınıyoruz. Aralarında diplomatların da olduğu Türk vatandaşlarının rehin alınmasını da en sert şekilde kınıyoruz” dedi.

Irak’ta yaşananların bölgede istikrarı olumsuz etkilemesinden endişeli olduklarını ifade eden Seibert, “Hiç şüphesiz Irak’ın istikrarına, kırılgan durumdaki bölge istikrarına zarar verebilecek açık bir terörist bir tehditle karşı karşıyayız. Bu nedenle Irak’taki tüm siyasi aktörlere çağrıda bulunmak istiyoruz. Irak’ta tüm toplum kesimlerini içeren bir hükümet kurulması çağrısında bulunuyoruz” diye konuştu.

Seibert sorular üzerine, Irak’ta yaşananlar konusunda Afganistan ile birebir paralellik kurmanın doğru olmayacağını kaydetti.

Basın toplantısındaki Ukrayna’daki son gelişmelere de değinen Seibert, Başbakan Angela Merkel’in Ukrayna krizine siyasi çözüm çabalarını sürdürdüğünü, bu çerçevede Devlet Başkanı Petro Poroşenko ve Başbakan Arseniy Yatsenyuk ile telefonda görüşerek gelişmeleri ele aldığını açıkladı.

Bölgeden hem olumlu sinyaller hem de kaygı verici haberler aldıklarını belirten Seibert, Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko’nun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı telefon görüşmesini ve Kiev’den gelen açıklamaların ümit verici olduğunu kaydetti.

Devlet Başkanı Putin’in, Rus sınır muhafız görevlilerinden Ukrayna sınırından yasa dışı geçişleri ve kaçakçılığı önlemelerini istemesini olumlu bulduklarını belirten Seibert,   “Bölgede belirleyici olan her gün yaşanan şiddet olaylarının sona erdirilebilmesi. Savaşçıların ve silahların rahat bir şekilde sınırdan geçirilmesine bir an önce son verilmesi büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

Bölgeden olumlu sinyallerin yanı sıra kaygı verici haberlerin de geldiğini belirten Seibert,  “Rusya’ya ait bazı tankların ve ağır silahların Rus yanlısı ayrılıkçıların elinde olduğu yönündeki son haberlerinin doğrulanması durumunda, bu çok kaygı verici bir gelişme olacaktır” şeklinde konuştu.

Seibert, Başbakan Merkel’in Rusya ile Ukrayna arasındaki doğalgaz anlaşmazlığını çözme amacıyla Avrupa Birliği (AB) arabuluculuğunda yürütülmekte olan görüşmeler konusunda da temaslarda bulunduğu bilgisini verdi.

Merkel’in Rusya Devlet Başkanı Putin ve Ukrayna liderleriyle bu hafta yaptığı telefon görüşmesinde konuyu ele aldıklarını belirten Seibert, "Sayın Başbakan, doğalgaz anlaşmazlığına hızlı ve uzlaşmaya dayanan bir çözüm bulunması beklentisini dile getirmiştir. Doğalgaz fiyatı, Avrupa piyasasındaki fiyatlarla uyumlu olmalıdır” dedi.

"Merkel, Wulff’a iyi dileklerini sunuyor"

Hükümet Sözcüsü Seibert, Almanya'nın 10'uncu Cumhurbaşkanı Christian Wulff’un çıkar sağlamak" suçlamasıyla yargılandığı davada beraat etmesiyle ilgili bir soru üzerine, “Bu zor davanın sona ermesiyle bir sayfa kapanmış oluyor. Sayın Başbakan, Sayın Wulff’a kişisel olarak, aynı zamanda bundan sonraki hedef ve planları konusunda en iyi dileklerini sunuyor” diye konuştu.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »