Batı Şeria'da protestolara sert müdahale!

İşgal altındaki Batı Şeria’nın farklı bölgelerinde ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararını protesto amacıyla düzenlenen yürüyüşlere, İsrail askerleri gerçek mermiyle müdahale etti.

20 Aralık 2017 Çarşamba 16:31
Batı Şeria'da protestolara sert müdahale!
ABD Başkanı Donald Trump'ın dünyayı karşısına alarak Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasıyla ayağa kalkan Filistin'de, bugün de protestolar var.

Filistinli çok sayıda kişi, Batı Şeria'nın çeşitli bölgelerinde,  ABD'nin kararını protesto etmek ve Kudüs'e destek amacıyla yürüyüşler düzenledi. İsrail askerleri, bu yürüyüşlere gerçek, plastik mermi ve göz  yaşartıcı gazla müdahalede bulundu.

Çıkan olaylarda İsrail askerlerinin gerçek mermi ve göz yaşartıcı gaz  kullanmasına, Filistinli gençler taş atarak karşılık verdi.

Batı Şeria'nın kuzeyindeki Kalkilya şehrinde, Kudüs ile Ramallah  arasındaki askeri kontrol noktası olan Kalendiya’da ve El-Halil şehrinin farklı  noktalarında da benzer müdahaleler yaşandı.

Filistin Kızılayı, Kalendiya'da bir kişinin plastik mermiyle  yaralandığını açıkladı.

Kudüs'ün güneyindeki Beytüllahim'de Filistinli göstericiler ve İsrail polisi arasında çatışma çıktı.

Polisin biber gazı kullandığı çatışmalarda bir Filistinli kadın fenalaştı. Elinde bayrak taşıyan kadının olay yerinden tahliye edildiği anlar, Reuters ve AP tarafından fotoğraflandı.

Kudüs'te de akşam saatlerinde gösteriler düzenlenmesi bekleniyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »