Bayrak indirme olayıyla ilgili flaş gelişme

İhmalleri tespit edilen kamu görevlileri hakkında soruşturma başlatıldı!

13 Haziran 2014 Cuma 21:29
Bayrak indirme olayıyla ilgili flaş gelişme
Diyarbakır 2'nci Hava Kuvveti Komutanlığı'ndaki Türk bayrağının gönderden indirilmesinin ardından Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, sorumluluğu bulunan ve adli işlemlerin yürütülmesinde ihmalleri tespit edilen kamu görevlileri hakkında soruşturma başlattı.

Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde geçen Cumartesi günü yol kesme eylemlerine müdahale sırasında çıkan olaylarda Ramazan Baran ile Baki Akdemir, silahla vurularak öldü. Ölenlerden Ramazan Baran, Pazar günü Diyarbakır Yeniköy Mezarlığı'nda defnedildi. Cenaze sırasında bir grup, 2'nci Hava Kuvveti Komutanlığı'nın nöbetçi kulübesini taşlarken, yüzünü poşu ile kapatmış bir kişi de bayrak direğine tırmanarak asılı olan Türk bayrağını indirdi.
 

1 KİŞİ TUTUKLANDI


Türk bayrağının indirilmesinin ardından Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nün geniş çaplı soruşturmasında gözaltına alınan 5 kişiden 4'ü savcılıktaki soruşturmasının ardından serbest bırakıldı. Bayrak indiren kişiye yardım ve yataklık yaptığı belirlenen 1 kişi ise tutuklanarak cezaevine konuldu.
 

3 POLİS AÇIĞA ALINDI


İçişleri Bakanlığı'nın kente gönderdiği 2 Mülkiye Müfettişi, bayrak indirilmesiyle ilgili soruşturmada bulundu. Soruşturma kapsamında dün Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Mustafa Börekçi, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde görevli emniyet aminleri Mustafa Mumcu ile Abdurrahman Bişgin, açığa alındı.
 

SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI


Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, bugün yaptığı yazılı açıklamada bayrak indirilmesinde ihmalleri ve sorumluluğu bulunan kamu görevlileri hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı. Açıklamada, şöyle denildi:

"08/06/2014 Tarihinde Diyarbakır 2'inci Taktik Hava Kuvvetleri Komutanlığı Kuzey Tali Nizamiyesi'nde bulunan gönderdeki Türk Bayrağı'nın bir şahıs tarafından gönder direğine tırmanıp bayrağımızı yırtarak indirmesi olayında sorumluluğu bulunan ve adli işlemlerin yürütülmesinde ihmalleri tespit edilen kamu görevlileri hakkında olayın akabinde Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma başlatılmıştır. Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülen soruşturma 2014/17964 soruşturma numarası ile devam etmekte olup, soruşturmanın safahatı ve sonucu hakkında kamuoyuna bilgi verilecektir."

Bu arada Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekipleri yaptıkları çalışmada, 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığı'ndan bayrak indiren kişinin kimliğini tespit etti. Kimliği tespit edilen kişinin yakalanması için polis operasyonlarını sürdürüyor.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »