23 Temmuz 2018, Pazartesi

BDP'li Kaplan: Yüzde 15 değil yüzde 60 çekildi

Başbakan Erdoğan'ın 'PKK'nın yüzde 15'i çekildi' açıklamasını değerlendiren BDP'li Hasip Kaplan, PKK'nın yüzde 60'ının Şırnak üzerinden sınır dışına çıktığını ileri sürdü.

28 Haziran 2013 Cuma 20:25
BDP'li Kaplan: Yüzde 15 değil yüzde 60 çekildi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Akil İnsanlar Heyeti ile yaptığı final toplantısında terör örgütü PKK'nın yüzde 85'inin sınır dışına çekildiğini gündeme getirmesinin ardından konuyla ilgili Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'dan açıklama geldi. Kaplan, PKK'lıların yüzde 60'ının Şırnak üzerinden sınır dışına çıktığını öne sürdü.

Diyarbakır'da görülen KCK davalarını izleyen BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, gündemle ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Kaplan, PKK'lıların sınır dışına çekilmesi tartışmalarına değinerek, şunları söyledi:

"Şırnak'tan bilgim ve duyumlarım, PKK'lıların yüzde 60'ın Şırnak üzerinden sınır dışına çekildiği yönündedir. Ama, Dersim, Karadeniz, Toroslardan, çekilme zaman alan bir şeydir.  Yüzde 15 çekilme rakamı sayın Başbakanı müthiş bir yanıltmadır. Bunu ikinci aşamanın gereklerini yerine getirmekten kaçma bahanesi yapmamalı Başbakan. Sayın Başbakan çok merak ediyorsa bir gelsin bölgede gezdirelim. Eğer doğruyu yerinde öğrenmek istiyorsa beraber gezelim. Geçen dönemlerde Sayın Kılıçdaroğlu ile birlikte pusuları ziyarete gitmişlerdi. Şimdi de ikisini davet ediyoruz gelsinler. Şırnak bölgesinde uzun bir sınır var. Ana muhalefeti de iktidar partisi de gelip yerinde görsün, bir halkı dinlesinler. Çözüm için de samimiyet için de iki taraf da adım atsın.

"CİZRE'DE TEK ARAMA NOKTASI VAR, ODA DEVLET'İNDİR"


Kaplan, Şırnak'ın Cizre ilçesinde PKK'nın Asayiş birimi kurduğu ile ilgili haber ve görüntüler üzerine şöyle dedi:

"Arkadaşlar, Cizre'de özel güvenlik birimleri yok, arama noktası yok. PKK bir açıklama yaptı, böyle bir şeyimiz yok diye. BDP'nin zaten böyle bir şeyi yok. 150 bin nüfuslu şehirde mahalle aralarında zaman zaman, geçmişten bu yana, bu tür benzer olaylar yaşandığı bilinir. Burada bu işi abartıp kurtarılmış bölge yok, özel güvenlik birimi yok özel arama noktası demek doğru değil. Şu anda Şırnak'ta bir tek arama noktası var, oda devletindir. Şehrin giriş-çıkış noktasında arama noktası var. Burada muhalefete sesleniyorum, çözüm sürecine karşı bizim hassasiyetimiz biliniyor. Şırnak ve Cizre halkının hassasiyeti de biliniyor. Cizre herkesin herkesin rahatlıkla gelip girebileceği yer. TÜSİAD'ın yöneticileri geldi, toplantı yaptı, bir sıkıntı yaşadılar mı? Yok. Halkın içinde de gezebiliyorlar. CHP ve MHP'nin bir bardak suda fırtınalar koparmalarına yazık diyorum. Çok merak edilyorlarsa gelirler, Cizre'de o mahallelerde onları gezdiririm, bir de çay içirtirim bir de halkla görüştürürürüm. Öyle korkulacak bir durumun olmadığını anlayıverirler. Ama samimi olsunlar, bir bardak suda fırtına koparmasınlar."
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »