18 Şubat 2019, Pazartesi

Bedelli askerlikte son dakika! Milyonlar bu haberi bekliyordu

AK Partili Grup Başkanvekili Bülent Turan, bedelli askerliğin torba yasaya eklendiğini duyurdu. Turan, "25 yaş ve 15 bin lira öngörüsüyle hazırlandı" dedi. CNN TÜRK'ün haberine göre bedelli askerlikten yararlananlara 28 günlük temel askeri eğitim şartı da getirilecek. Öte yandan bedelli askerlikten, 31 Aralık 1993'ten önce doğanların yararlanacağı iddia edildi.

17 Temmuz 2018 Salı 19:42
Bedelli askerlikte son dakika! Milyonlar bu haberi bekliyordu
CNN TÜRK'ten Murat Pazarbaşı, "25 günlük askerlik eğitim süresinin yasa teklifinde 28 gün olarak yer alacak. Askerlik süresinin 25'ten 28'e çıkması söz konusu olacak. Torba yasada bu şekilde yer alacak." açıklamalarında bulundu.

CNN TÜRK muhabiri Murat Pazarbaşı son gelişmeleri şu sözlerle anlattı:

"AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ilk açıklamayı yapmıştı. 25 yaş, 15 bin lira bedel ve 25 günlük askerlik süresi öngörülüyor denmişti.

Son aldığımız bilgi, bir yandan da AK Parti grubunda ilgili milli savunma bakanlığıyla çalışmalar sürüyordu. Yapılan son değerlendirmeler sonucunda 25 günlük askerlik eğitim süresinin yasa teklifinde 28 gün olarak yer alacak. Askerlik süresinin 25'ten 28'e çıkması söz konusu olacak. Torba yasada bu şekilde yer alacak.

Bedelli askerlikte tarih 31 Aralık 1993. Bu tarih ve öncesinde doğanlar bedelli askerlikten faydalanabilecekler. Çok büyük olasılıkla bugün olmazsa yarın sabah erken saatlerde torba tasarının Meclis Başkanlığı'na sunulmasını bekliyoruz."

TURAN'DAN BEDELLİ ASKERLİK AÇIKLAMASI
AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, bedelli  askerlikle ilgili düzenlemenin bugün Meclis Başkanlığına sunulacağını belirterek,  bedelli askerlik düzenlemesinde, 25 yaş sınırı ve 15 bin  lira bedel öngörüldüğünü açıkladı.

Turan, TBMM Basın Kapısı önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, dün,  terörle mücadelede büyük imkan sağlayan kanun teklifiyle bilgi verdiğini  anımsattı.

Söz konusu teklifi dün muhalefete vererek, uzlaşı ortamında bunu  çıkarma talebini ilettiklerini, ancak akşam haberlerinde bir garabetle  karşılaştıklarını belirten Turan, şöyle konuştu:

"Daha kanun teklifini almayan, içeriğini bilmeyen, okumayan CHP  yetkililerinin bu teklife çok sert muhalefet ettiğini, eleştirdiğini gördük.  Muhalefet iktidarın yaptığı her şeye 'hayır' demek değildir, muhalefet 81 milyonu  ilgilendiren konularda beraber aynı heyecanı duymaktır. Daha bilmeden bu konuya  ilişkin aleyhte konuşmayı doğru bulmuyoruz."

"CHP, 'OHAL'İN KALICI HALE GELMESİ' GİBİ YORUMLADI"
Bülent Turan, terörle mücadele için verilen 28 maddelik teklifin CHP  tarafından, "OHAL'in kalıcı hale gelmesi, devamı gibi" yorumlandığını söyledi.

Bunun çok haksız ve yersiz yaklaşım olacağını vurgulayan Turan,  sözlerini şöyle sürdürdü:

"OHAL kaldırılıyor, bunda bir beis yok, farklı düşünme yok. Ancak  Türkiye'mizde sanki PKK, DHKP-C, FETÖ terör örgütü, çevremizde ateş çemberi yok  gibi davranmak akla ziyan bir yaklaşım olur. Terör yaklaşımlarında özellikle  güvenlik güçlerimizin, yargımızın daha rahat terörle mücadele etmesi için adım  atmamız gerekiyor. Teklifi OHAL'in devamı gibi yorumlamak insafsızlıktır. Sormak  lazım? CHP'ye göre, hangi madde OHAL'in devamı, hukuksuzluğu hakim kılıyor, AB  normlarına, uluslararası hukuka, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine aykırı?  Teklifimizi, bu kriterleri göz önünde bulundurarak hazırladık.

Biz Türkiye'de terör, FETÖ, PKK yokmuş gibi davranamayız. Zaman zaman  söylemlerinde, 'terörle mücadelede her zaman iktidarın yanındayız, destek  olacağız' diyen CHP, kanun teklifi geldiğinde hep yan çiziyor, ipe un seriyor.  CHP'nin bu teklifimizde ipe un sermemesini, daha soğuk akılla ve sakin  yaklaşmasını ve konunun ehemmiyetine yakışır şekilde muhalefet sergilemesini  teklif ediyoruz."

BEDELLİ ASKERLİK GÜNDEMİ
AK Parti Grup Başkanvekili Turan, gazetecilerin dün, "Bedelli  askerlikle ilgili gündem var mı?" diye sorduğunu anımsattı.

Terörle mücadele teklifinin "kod yasa" yani "tekli yasa" olduğundan  dolayı, bu teklifin Adalet Komisyonunda görüşülebileceğini ve bu görüşmelerin  dışında bir gündemin olamayacağını, Meclis'in açılacağı Ekim ayında bedelli  askerlik konusunun görüşülebileceğini ifade ettiğini belirten Turan, "Ancak bugün  bir gelişme oldu. Sağlık Bakanlığımızın sağlık turizmini geliştirmek ve  iyileştirmek için ısrarla istediği birkaç madde var. Bunun dışında Gençlik ve  Spor Bakanlığımızın yasa dışı bahisle mücadele için ısrarla istediği bir kaç  madde var. Birkaç bakanlığımızın daha buna benzer, farklı konularda talepleri  var." ifadesini kullandı.

 Bülent Turan, bu konulara ilişkin "torba teklifi" Plan ve Bütçe  Komisyonunda görüşeceklerini ifade etti.

Meclisin açılacağı ekim ayında gündeme geleceğini düşündükleri bedelli  askerlikle ilgili konuyu da gençlerin beklentileri doğrultusunda bu teklife  ekleme kararı aldıklarını dile getiren Turan, bugün birkaç saat içerisinde, söz  konusu kanun teklifinin TBMM Başkanlığına sunulacağını ve ardından da Plan ve  Bütçe Komisyonunda görüşüleceğini bildirdi.

"KOMİSYON AŞAMASI BU HAFTA BİTERSE, GELECEK HAFTA GENEL KURULDA"
AK Parti Grup Başkanvekili Turan, "Ümit ediyorum, komisyon biran önce  toplanacak ve bu görüşmeleri yapacaktır. Teklifin komisyon aşaması bu hafta  biterse, gelecek hafta da TBMM Genel Kurulunda görüşmeler nihayete erecektir. Biz  şimdiye kadar AK Parti olarak hangi vaadimizi, talebimizi, gündemimizi ihmal  ettik ki bunu ihmal edelim. Bunun takvimlenmesiyle ilgili sorunumuz vardı. Bunu  diğer kanunlarla birlikte çözme imkanı bulduk." değerlendirmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim kampanyasında söylediği,  "Bedelli bir ihtiyaçtır" söylemini yerine getirmenin, kendileri için şeref ve  talimat olduğunun altını çizen Turan, basın mensupları aracılığıyla, gençlere ve  bedelli bekleyen tüm vatandaşlara müjdeyi vermek istediğini belirtti.

Bülent Turan, askerliğin Türk toplumunda en hassas ve kıymetli  kavramlardan biri olduğunu söyledi.

Askerlik ruhuna yakışan adımı atmanın kendileri için görev olduğuna  işaret eden Turan, bu görevi yerine getirdiklerini vurguladı. Turan, "İstiyoruz  ki bu, Türkiye'de profesyonel askerliğe geçişin adımı olsun. Zaman içerisinde  Türkiye'de artık bedelli konuşan, talep eden insanlar ve yasalar değil, kendi  içerisinde yürüyen bir sistem olsun." dedi.

"ÇOK BÜYÜK YIĞILMA VAR"
AK Parti Grup Başkanvekili Turan, 5 milyondan fazla insanın bedelliyi  beklediğini, askerin yıllık talebinin ise 300 binlerde olduğunu, yani çok büyük  yığılma olduğunu bildirdi.

"Bu yığılmayı bu teklifle eritmek istiyoruz. Bundan sonraki dönemlerde  ümit ediyorum, ilgililer bir araya gelecektir, ilgili bakanlık bu konuda adımları  atacaktır ve profesyonel orduya, askerliği de geçiş için imkan sağlanacaktır."  diyen Turan, bedelli askerlik teklifinin gençlere hayırlı olmasını diledi.

Bülent Turan, "yaş sınırı ve ücretin" sorulması üzerine, "25 yaş ve 15  bin TL öngörüsüyle beraber 25 günlük askerlik hizmeti öngörülüyor. Tabii buna  ilişkin çalışma ve takdir komisyonundur, Genel Kurulundur." ifadesini kullandı.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »