23 Mayıs 2018, Çarşamba

Bedelli tamam 18 bine 28

Uzun süredir tartışılan ve 700 bin kişinin yararlanması beklenen bedelli askerlikle ilgili müjde Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan geldi.

3 Aralık 2014 Çarşamba 16:59
Bedelli tamam 18 bine 28
Hürriyet Gazetesi'nden Turan Yılmaz'ın haberine göre Davutoğlu AK Parti grubunda, 1 Ocak 2015 tarihinde 28 yaşından gün almış ya da 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle 27 yaşını doldurmuş olanların bedelli askerlik yapabileceğini açıkladı. 18 bin TL karşılığında bu olanaktan yararlanacaklar, 1 Ocak 2015 itibariyle başvuracak ve taksitlendirme ise yapılmayacak.

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, 700 bin kişinin yararlanması beklenen bedelli açıklamasını partisinin dünkü Meclis grubunda yaptı. TSK’nın profesyonelleşmesine yönelik atılan adımlara ilişkin bilgi veren Davutoğlu, bu ayki Yüksek Askeri Şûra’da (YAŞ) TSK’nın ihtiyaçlarına ilişkin değerlendirmeler yapıldığını belirterek, “TSK açısından gurur verici gelişmeleri dinlemekten büyük bir memnuniyet duydum. Bölgesel istikrar ve küresel askeri dengeler bağlamında da en çok dikkate alınan silahlı kuvvetlerden biridir” dedi. Davutoğlu, şöyle devam etti:

SÖZLEŞMELİ ER-ERBAŞLIK

“Bu çerçevede 2 önemli değerlendirme yaptık. Birincisi inşallah önümüzdeki aylarda daha fazla üzerinde duracağımız konu, TSK’nın yapısal reform sürecine girmesi, teknoloji yoğun savunmaya geçişin güçlendirilmesi. 2033 yılına kadar teknolojik kapasitesinin artırılması konusunda kararlar almıştık. Bundan sonra da savuma sanayimizi güçlendireceğiz. İkincisi, personel yapılanması bağlamında da uzmanlaşmış yapıya dönüşmesi konusunda önemli kararlar aldık. Sözleşmeli er ve erbaş alımlarıyla ilgili ciddi kolaylaştırmalar getiriyoruz. Bu alımları, 20 yaşına kadar indireceğiz. Askerlik yapmamış olanlardan da sözleşmeli olarak Silahlı Kuvvetlerimiz er ve erbaş alabilecek. Böylece askerliği meslek edinmiş Silahlı Kuvvetler mensupları oranını artıracağız ve kısa süreli askerlik görevini vatani görev olarak onurla yapan vatandaşlarımızın üzerindeki yükleri de azaltmaya çalışacağız. Bu sözleşmeli er ve erbaş konusunda aldığımız kararın getirdiği kolaylıkla, biz inşallah bedelli askerlikle ilgili, merakla beklenen konu, adım atmaya karar verdik.  

SAVUNMA SANAYİ FONU’NA

1 Ocak 2015 tarihinde 28 yaşından gün almış olan ya da 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle 27 yaşını doldurmuş olan vatandaşlarımıza bedelli askerlik imkanı getiriliyor. Bu vatandaşlarımız 18 bin Türk Lirası ödemek karşılığında askerlik görevlerini yapmış sayılacaklar. Bedelli askerlik imkanının getirilmesiyle, hem söz konusu olan birikim hafifletilmiş olacak, hem de buradan doğacak kaynak teknoloji yoğun savunma anlayışına geçebilmek için Savunma Sanayi Fonu’na aktarılacak. Bu imkan bütünüyle TSK’nın ihtiyaçlarına yönlendirilecek, başka herhangi bir alanda kullanılmayacak.”

TAKSİT DÜŞÜNÜLMÜYOR


Davutoğlu, grup toplantısından ayrılırken gazetecilerin soruları üzerine, “Başvurular 1 Ocak 2015 itibarıyla yapılabilecek. Şimdilik taksit düşünülmüyor. Hesaplamalara göre bedelli askerlik uygulamasından yaklaşık 700 bin kişi yararlanabilecek. Net rakam ise daha sonra paylaşılacaktır” dedi.

 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »