Bekir Bozdağ: Dershaneleri dönüştürmek istiyoruz

Dershanelerle ilgili tarıtışmaların sorulduğu Bozdağ, konunun 3 yıldır gündemde olduğunu söyledi.

15 Kasım 2013 Cuma 23:11
Bekir Bozdağ: Dershaneleri dönüştürmek istiyoruz

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Topkapı Sarayı Mecidiye Köşkü'nde, Macaristan ile yapılacak Kültür Merkezi Anlaşması programında, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

Dershanelerle ilgili tarıtışmaların sorulduğu Bozdağ, konunun 3 yıldır gündemde olduğunu vurgulayarak, "Yani birden bire gündeme getirilmiş, birden bire adım atılan bir konu değil. Türkiye bunu tartışıyor" diye konuştu. 

Tartışmanın ilk gündeme geldiği günden bu yana geçen sürenin bu konudaki hazırlıklar bakımından bir fırsat olduğunu ifade eden Bozdağ, sözlerine şöyle devam etti:

"Bizim burada yapmak istediğimiz, -dün Milli Eğitim Bakanımızın açıklamalarıyla Türkiye gündemine bir kez daha geldi- dershanelerin dönüşmesinin önünü açmak, dershanelerin, özel okullara dönüşmesi ve bu yönde hizmet vermesidir. Özel okula dönüşünce de bunların desteklenmesi ve bazı öğrencilerin özel okullarda okuması halinde onlara destek sunulması, dershanelerde görev yapan öğretmenlerle alakalı tedbirler alınmasını içeren bir dizi yardımı da barındıran bir adım atıyoruz esasında. Onun için bu bir dönüşüm projesi dersek daha iyi olur. Türkiye'nin her yerinde bugün özel okullar, özellikle büyük yerleşim yerlerinde var. Biz bu okulların artması ve özel eğitim veren kurumların çoğalmasından da memnuniyet duyarız. Esasında bu konuda atılacak adımlar bunu da güçlendirecektir."

Türkiye'de dershaneye bütün öğrencilerin gittiğini söylemenin doğru olmayacağını kaydeden Bozdağ, "Dershaneye giden öğrenciler var, gidemeyen öğrenciler var. Şu anda oranları tam bilemiyorum ama üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilerin büyük bir çoğunluğu dershaneye gitmiyor ama bir kısmı da dershaneden destek alıyor. Önümüzdeki süreç içinde bu alanda bir değişim ve dönüşüm yaşanacaktır. Bunu da hükümetimiz açıklamıştır. Bu çerçevede de çalışmalar yürümektedir" dedi.

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin Diyarbakır'a yapacağı ziyaretinin çözüm sürecine katkısının nasıl olacağı yönündeki soru üzerine ise Bozdağ, şunları söyledi:

"Sayın Barzani'nin Türkiye ziyareti önemli. Biz Türkiye olarak, bütün ülkelerle olan ilişkilerimizde, her alanda iyi olmasına özen gösteriyoruz. Irak Bölgesel Yönetiminin, yerel bölgesel yönetiminin lideri sayın Barzani'nin Türkiye'ye gelmesi elbette ki önemli bir ziyaret. Orada yapılacak görüşmeler çerçevesinde pek çok kişinin tahmin ettiği gibi bazı konular gündeme gelecek, değerlendirmeler yapılacaktır. Bunun elbetteki Türkiye-Irak ilişkilerine bir katkısı olabileceği gibi pek çok hususa da pozitif etkisi olabilecektir."

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »