Bekir Bozdağ'dan son dakika Afrin açıklamaları...

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ, Zeytin Dalı Harekatı'nda şimdiye kadar 932 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi. Bozdağ ayrıca "YPG üniformalı asker de bizim için hedeftir" dedi.

4 Şubat 2018 Pazar 11:49
Bekir Bozdağ'dan son dakika Afrin açıklamaları...
Başbakan Yardımcısı ve Hükûmet Sözcüsü Bekir Bozdağ,katıldığı bir televizyon programında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Suriye'nin Afrin bölgesindeki terörist yapılanmalara yönelik başlatılan Zeytin Dalı Harekâtı'na ilişkin açıklamada bulundu. Bozdağ, operasyonun başından bu yana etkisiz hâle getirilen terörist sayısının 932'ye yükseldiğini açıkladı.Bozdağ ayrıca, "YPG üniformalı ABD askeri de olsa hedeftir, karşımıza çıkmasın..." ifadelerini kullandı."Eğer Münbiç'ten bunlar çıkmazsa Münbiç'e gireriz, Fırat'ın doğusuna gireriz." Bekir Bozdağ erken seçim iddilarınada çok net bir cevap vererek "AK Parti'nin siyasi geleneğinde erken seçim yoktur" dedi.

Bozdağ, işin başından beri ABD'li yetkililerle çok geniş  konuştuklarını, ABD'li yetkililere, "DEAŞ ile mücadeleyi beraber yapalım."  dediklerini, karadan da birlikte harekat etmeyi önerdiklerini hatırlattı. ABD'nin  bu önerileri kabul etmediğini ve PYD/YPG ile beraber yapacağını söylediğini  aktaran Bozdağ, süreçte ABD'li yetkililerin sözlerini tutmadığını, Türkiye'ye  verdiği sözlerin tam tersini yaptığını söyledi. Türkiye'nin ise ABD'li yetkililere bugüne kadar "Siz Afrin'den bunları  çıkarmazsanız, Afrin'e gireriz, bölgeden bunları çıkarmazsanız Fırat Kalkanı gibi  bir harekat başlatırız. Eğer Münbiç'ten bunlar çıkmazsa Münbiç'e gireriz,  Fırat'ın doğusuna gireriz." dediğini aktaran Bozdağ, Türkiye'nin ABD'li  yetkilileri bugüne kadar hiç aldatmadığını kaydetti.

Bozdağ, "Onun için eğer Münbiç teröristlerden temizlenmezse Türk  Silahlı Kuvvetleri bundan sonra elbette milletimizin ve devletimizin bekası için,  topraklarımızın bölünmez bütünlüğü için, sınırlarımızın güvenliği için,  vatandaşlarımızın güvenliği için ve yanı başımızda bir terör devleti kurulmaması  için Türkiye bunu yapmaya mecburdur. Türkiye'nin bu noktada tercihi yoktur. Bizi  böylesi adımları atmaya kimse mecbur etmemelidir. Mecbur edince de 'Neden Türkiye  bu adımları attı.' diye sorgulamaya hakkı yoktur." diye konuştu.

"ABD'ye terör unsurlarının çekilmesi için bir süre verdik mi?" sorusu  üzerine Bozdağ, "şu tarihe kadar, bu tarihe kadar" şeklinde net süre  verilmediğini ifade etti. Bozdağ, "Ama biz şunu net söylüyoruz, Zeytin Dalı  Harekatı'ndan sonra eğer buralarda bir gelişme olmazsa Türkiye'nin başlatacağı  üçüncü harekat bu bölgeye (Münbiç) olacaktır. Bunu net söylüyoruz. Bizim bu  noktada kararlılığımızı kimse sınamamalıdır." değerlendirmesinde bulundu.

"ABD İLE KARŞI KARŞIYA GELMEYİ HİÇ İSTEMEYİZ"
Başbakan Yardımcısı Bozdağ, "Münbiç konusunda ABD ile Türk  askerlerinin karşı karşıya gelmesi gibi bir yüksek risk görüyor musunuz?" sorusu  üzerine, şunları kaydetti:

"ABD'li yetkililer 'Biz Türkiye ile karşı karşıya gelmeyiz.' diye  açıklama yaptılar. Biz de aynı şeyi söylüyoruz. ABD ile Münbiç'te veya Fırat'ın  doğusunda veya başka bir yerde karşı karşıya gelmeyi hiç istemeyiz. Ama bu konuda  Türkiye'nin gösterdiği hassasiyetin bir benzerini ABD'nin de göstermesi lazım.  Eğer ABD'li askerler teröristlerin kıyafetini giyer ve teröristlerin arasında  onlardan gözükerek Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı saldırırlarsa hiç tereddütsüz  bu noktada bir ayrım yapma şansımız olamaz."

Bozdağ, ABD yönetiminin askerlerine, "Türklerle karşı karşıya  gelmeyin, gelmemek için dikkat gösterin, operasyon bölgelerinden uzak durun,  eğitim donatım işlerini bırakın, silah yardımı yapmayın." demesi ve bölgelerden  uzaklaştırması gerektiğini vurguladı.

Bekir Bozdağ, "Ancak bize karşı bir saldırı olursa bunu yapanlar  karşılığını mutlaka görecektir. Ama biz net söylüyoruz, müttefikimiz ABD ile  karşı karşıya gelmeyi istemeyiz. Eminim ki onlar da Türkiye ve Türk Silahlı  Kuvvetleri ile karşı karşıya gelmeyi istemezler. Bizim karşımızda teröristlerle  beraber kim silah çekerse o bizim hedefimiz olur." dedi.

KILIÇDAROĞLU'NUN "SURİYE YÖNETİMİ İLE TEMAS" ÇAĞRISI
"CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'Türkiye'nin Suriye yönetimi  ile doğrudan irtibata geçmesini istedi. Bu terörle mücadelede yararlı olur.'  dedi. Bu mümkün olabilir mi?" sorusuna karşılık da Bozdağ, Türk Silahlı  Kuvvetlerinin bölgede kalıcı olmadığını, Türkiye'nin Suriye topraklarında gözünün  bulunmadığını vurguladı.

Suriye'deki sorununun çözümünün, sadece Türkiye'nin irade ortaya  koymasıyla mümkün olmadığına işaret eden Bozdağ, "Çünkü bir tarafında Rusya, bir  tarafında İran, bir tarafında ABD, bir tarafında koalisyon güçleri var, bir  tarafında Türkiye, bir tarafında Suriye yönetimi var. Dolayısıyla bu sorunun, hem  Astana süreci, Soçi süreci hem de Cenevre süreci çerçevesinde ele alınması  gerekli. Bizim attığımız adımlar, siyasi çözümü hızlandırma bakımından önemli  görevler ifa edecektir." şeklinde konuştu.

Bir başka soru üzerine de Bozdağ, Türkiye'deki Suriyelilerin büyük  bölümünün, Afrin bölgesinin temizlenmesinin ardından bölgeye döneceklerini  düşündüğünü dile getirdi.

SINIRIN BOŞALTILMASI ÖNGÖRÜLÜYOR MU?
Bozdağ, Türkiye'nin sınır bölgesine yapılan saldırılara karşı sınırın  geçici boşaltılması gibi bir tedbir alınıp alınmayacağının sorulması üzerine de  saldırılara karşı gerekli tedbirlerin alındığını söyledi.

Türkiye'ye şu ana kadar 90'dan fazla roket atıldığını anımsatan  Bozdağ, alanı güvenli hale getirme konusunda çalışmaların devam ettiğini anlattı.  Bekir Bozdağ, "Vatandaşlarımızın nakli veya yer değişikliği gibi düşüncemiz ve  çalışmamız söz konusu değildir." bilgisini paylaştı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »