Belçika yargısından PKK davasında karar

Belçika'da mahkeme, aralarında PKK'nın sözde Avrupa elebaşlarının da olduğu 36 kişi ve kurumun terörle mücadele kanunları çerçevesinde yargılanamayacağına hükmetti.

14 Eylül 2017 Perşembe 20:47
Belçika yargısından PKK davasında karar
İstinaf Mahkemesi, Brüksel Soruşturma Dairesinin "PKK'nın terör örgütü  olmadığı" yönünde geçen yıl aldığı karara yapılan itirazı değerlendirdi.

Kararda, terör örgütünün Avrupa'daki elebaşlarından Remzi Kartal ve  Zübeyir Aydar'ın da aralarında bulunduğu 36 kişinin terörle mücadele kanunu  çerçevesinde yargılanamayacağı, PKK'nın uluslararası silahlı mücadele yürüttüğü  savunuldu.

Geçen yıl alınan kararın onanmasıyla bu kişilerin Belçika'da terörle  mücadele kanunları çerçevesinde yargılanması şimdilik engellenmiş oldu. Federal  savcının, karara karşı Yüksek Mahkemeye itiraz etme hakkı bulunuyor.

Savcılık, 2010'da başlayan soruşturmanın ardından Ekim 2015'te  iddianamesini sunmuştu. İddianame, PKK üyeleri, Belçika ve diğer Batı Avrupa  ülkelerinden genç ve çocuk yaştakileri ailelerinden koparttıktan sonra  Belçika'nın yanı sıra Yunanistan ve Irak'taki kamplarda eğitim vermekle  suçlanıyordu. Sanıklara yönelik suçlamalar arasında sahte evrak düzenlemek ve  haraç toplamak da bulunuyordu.

Brüksel Soruşturma Dairesi, geçen sene kasım ayında bu suçlamalar  kapsamında yapılanların "terör eylemi" olmadığına hükmederek davanın ceza  mahkemesine sevkine yönelik talebi reddetmişti. Kararın gerekçesinde, "silahlı  mücadele, terör suçlaması kapsamında değerlendirilemez" denilmişti. Türkiye'nin  de tepki gösterdiği karara federal savcı itiraz etmişti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »