16 Şubat 2019, Cumartesi

Belçika`da bozuk para kıtlığı yaşanıyor

Belçika`da piyasalarda 1 sent ve 2 sentlik bozuk paraların bulunmasında sıkıntı yaşandığı ortaya çıktı.

25 Eylül 2018 Salı 19:40
Belçika`da bozuk para kıtlığı yaşanıyor
Belçika Maliye Bakanlığı Sözcüsü Francis Adyns, tedavüldeki madeni  paralarda bir yetersizlik olduğuna dikkati çekerek, "Bir kıtlık olduğu doğrudur.  Bu eksiklik bizim hatamızdan kaynaklanmıyor, Avrupa Merkez Bankası yeni 1 sent ve  2 sent üretimine izin vermiyor." açıklamasında bulundu.

Ülke basınına yansıyan bilgilere göre, Belçika'da 1,6 milyar adet  bozuk para üretilmiş olmasına rağmen bu paralar tedavülde dolaşmıyor. Vatandaşlar  alışveriş sonrasında para üstlerini evlerindeki kumbaralarda veya kaplarda  biriktiriyor. Bu davranış paraların tedavülde dolaşmasına engel oluyor.

Belçika Merkez Bankası  ve Maliye Bakanlığı ise vatandaşların  evlerindeki bozuk paraları bankalara yatırmaları yönünde  bir kampanya  çalışmasına hazırlanıyor.

Avro para birimini kullanan AB üyesi ülkelerde banknotlar Avrupa  Merkez Bankası'nca (ECB) tedavüle sokuluyor. Madeni para basımı ise ECB'nin  miktar kontrolünde avro bölgesi ülkelerinin yetkisinde gerçekleştiriliyor.

Avro para biriminde 1, 2, 5, 10, 20 ve 50 avro/sent ile 1 ve 2 avroluk  madeni paralar bulunuyor. Her avro madeni paranın yazı kısmı bütün üye ülkelerde  aynı şekilde basılırken, tura kısmı ilgili ülkelerce belirleniyor.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »