Belediyeler saat kulesi yarışında

TÜRKİYE’NİN dört bir yanında belediyeler saat kulesi yapmak için adeta birbiriyle yarışıyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin geçen yıl yerel seçimler öncesinde şehrin 52 noktasına birden yapma projesiyle gündeme gelen saat kuleleri, altın günlerini yaşıyor.

31 Mart 2015 Salı 16:48
Belediyeler saat kulesi yarışında
Hürriyet'ten Hacer Boyacıoğlu'nun haberine göre birçok belediye şadırvanlı veya çeşmeli saat kuleleri için arka arkaya ihaleye çıkarken, Ankara Büyükşehir Belediyesi ise artık başka iller için saat alımı yapmaya başladı. Bazı belediyelerin ise saat kulesi ve şehir giriş kapısını tek çalışmada birleştiren projeleri dikkat çekiyor.

ÜÇÜ BİR ARADA

Belediyelerin saat kulesi projeleri, son 6-7 ayda hız kazandı. Saat kulesi için ihaleye çıkan belediyelerden biri Çayırova Belediyesi. Teklif değerlendirme süreci tamamlanan ihalede belediye kentin muhtelif kavşaklarına “ayyıldız modelli LED ışıklı alüminyum görseli, saat kulesi ve tuğra görseli” alımı yapacak. Kadirli ve Düzce Belediyesi de saat kulesi yaptırmak için ihale açtı. İki ihale de nisan içinde sonuçlanacak. Karaköprü Belediyesi ise diğerlerinden farklı olarak yaptıracağı kuleyi şehir şebeke suyuyla beslenen iki çeşmeyle süslemek istiyor.

BACADAN SAAT KULESİ

Kırşehir Belediyesi ise şehir meydanına yapılacak saat kulesi için farklı bir formül buldu. Belediye, Cacabey Medyanı’nda Yeraltı Çarşısı’nın bacası etrafına saatin monte edilmesi için ihale yaptı. Yapılan ihaleyi 90 bin TL bedelle bir firma kazanırken, kent “bacalı saat kulesine” geçtiğimiz günlerde kavuştu. 
Manavgat Belediyesi’nin çalışması ise, “anıtsal saat kulesi” oldu. Manavgat Kültür Merkezi Meydanı’na yapılması öngörülen kulenin ihalesi, 214 bin TL’ye sonuçlandı. İşin yapım süresi ise 2 ay olarak belirlendi. Aynı dönemde Anamur Belediyesi saat kulesi ihalesini 141 bin TL’ye, Kozlu Belediyesi ledli aydınlatma direği ve saat kulesi ihalesini 150 bin TL’ye tamamladı. Ayvacık Belediyesi’nin saat kulesi ihalesi de geçtiğimiz yıl 144 bin TL’ye sonuçlanan ihaleler arasında yer aldı.

HER ŞEY ERZİNCAN İÇİN

Saat kulesi ve kent giriş kapılarıyla uzunsüre tartışılan Ankara Büyükşehir Belediyesi, 2014 yılının sonlarına doğru ilginç bir ihaleye çıktı. Belediye, Erzincan Belediyesi sınırlarında kullanılmak için dekoratif saat alımı yaptı. Tek bir teklifin geldiği ihale için, 218 bin 900 TL’lik sözleşme imzalandı.
Kavakyolu Belediyesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kent kapıları ve saat kuleleri çalışmasını tek bir projede birleştirdi. 
Genç Belediyesi de şehir merkezine modern saat kulesi yapacağını açıkladı. Bunun  için 5 ayrı proje hazırlandı. Belediyenin açıklamasına göre bu 5 projeden biri halk tarafından seçilecek ve saat kulesi de bu projeye uygun olarak yapılacak.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »