20 Şubat 2019, Çarşamba

Belgeler incelendi, gerçekler ortaya çıktı! Bu haber ABD'yi çok kızdıracak

Yemen'deki iç savaşta, Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun çok sayıda sivil kaybın verildiği saldırılarında ABD yapımı silahların kullandığı ortaya çıktı.

18 Eylül 2018 Salı 19:59
Belgeler incelendi, gerçekler ortaya çıktı! Bu haber ABD'yi çok kızdıracak
ABD merkezli yayın kuruluşu CNN, Yemen'deki Mwatana adlı bir insan hakları örgütünün belgelerini incelediğini, ülkede iç savaşın başladığı 2015'ten bu yana yaşanan ve birçoğu ölümle sonuçlanan saldırılarda ABD yapımı bombaların  kullanıldığının ortaya çıktığını açıkladı.

Mwatana'nın belgelerinde iyi eğitimli saha ekiplerinin saldırı  alanlarından fotoğraflar aldığını ve bomba kalıntılarının üzerindeki seri  numaralarını incelediği belirten CNN, bu seri numaralarından yola çıkarak  bombaların ABD üretimi olduğunu tespit ettiklerini vurguladı.

CNN'in haberinde, bu araştırma sonuçlarının ABD'nin Husilerle çatışan  Suudi Arabistanönderliğindeki koalisyona verdiği destekle Yemen'deki iç savaşta  aldığı rolü gözler önüne serdiği belirtilerek, "ABD koalisyon için hedef  gösterici kararlar almadığını savunuyor ama milyarlarca dolar silah satışı, Suudi  savaş uçaklarına yakıt desteği ve istihbarat paylaşımı ile koalisyonun  operasyonlarını destekliyor." değerlendirmesine yer verildi.

"ABD HUKUKİ VE AHLAKİ SORUMLULUK ALTINA GİRİYOR"

Mwatana Başkanı Radhya al-Mutawakel, CNN'e yaptığı açıklamada "ABD,  Suudi Arabistanönderliğindeki koalisyona silah satarak hukuki ve ahlaki  sorumluluk altına giriyor. Bu silahlar Yemen'deki çatışmayı daha da kötüye  götürüyor. Mali çıkarların masum insanların kanından daha değerli olması utanç  verici." görüşünü paylaştı.

SALDIRILARDA HAYATLARINI KAYBEDENLER ARASINDA ÇOCUKLAR VAR

Haccah ve İbb vilayetlerinde ağustos 2015'te iki farklı eve  gerçekleştirilen saldırılarda 15 kişinin hayatını kaybettiği, 18 kişinin  yaralandığı, saldırılarda ABD yapımı silahlar kullanıldığının tespit edildiği belirtildi. Ayrıca bu saldırılarda yaşamını yitirenler arasında 6 çocuk olduğu  kaydedildi.

Cevf vilayetinde 20 Eylül 2016'da bir araca düzenlenen ve aynı aileden  12'si çocuk 15 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan saldırı ile 22 Nisan  2018'te Hacca vilayetinde bir düğünde 11'i çocuk 21 sivilin ölümüne yol açan  saldırıda kullanılan bombaların ABD'li Raytheon şirketi tarafından üretildiği  belirlendi.

Ayrıca, ABD yapımı silahların kullanıldığı saldırıların hedefleri  arasında okul, apartman ve fabrika gibi sivil yapılar bulunuyor.

CNN geçen ay yayımladığı başka bir haberinde de Suudi Arabistan  öncülüğündeki koalisyonun 9 Ağustos'ta Yemen'in Sada kentinde düzenlediği ve çoğu  çocuk 50 kişinin hayatını kaybettiği saldırıda kullanılan bombanın ABD tarafından  tedarik edildiği bildirmişti.

Yemen'de meşru yönetime darbe yapan Husiler, eylül 2014'ten bu yana  başkent Sana başta olmak üzere bazı bölgeleri kontrolünde tutuyor. Suudi  Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri de mart 2015'ten bu yana Husilere karşı  meşru yönetime bağlı güçlere destek veriyor.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »