25 Nisan 2018, Çarşamba

Belinde silahla Başbakan'a metrelerce yaklaştı

Başbakan'ın mitingi sırasında, milletvekillerinin arasına giren ve üzerinde silah bulunan kişi korumalar tarafından gözaltına alındı.

7 Temmuz 2014 Pazartesi 2:28
Belinde silahla Başbakan'a metrelerce yaklaştı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Samsun'da Canik Belediyesi hizmet binasının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de ilk kez vekiller vasıtasıyla değil, asıllar vasıtasıyla Cumhurbaşkanı seçileceğini hatırlattı.

Erdoğan, "Bundan önce ya vekiller vasıtasıyla ya da dayatmalarla yapılıyordu. Ama şimdi dayatma yok, millet var. Millete rağmen iktidar olunamaz bunu bilmeleri lazım. Bizim rotamızı millet çizdi. Milli iradeyle, milli güçle inşallah 10 Ağustos'a yürüyoruz" dedi.

Geceyi Samsun'da geçiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün önce Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ı makamında ziyaret etti. Ardından da Canik Belediyesi'nin Türk bayrağı şeklindeki yeni hizmet binası ve Adnan Menderes Demokrasi Meydanı'nın açılış törenine katıldı. Burada toplanan yaklaşık 3 bin kişiye hitap eden Erdoğan, "Samsun mitinginden sonra Canik'te bir araya gelişimiz gerçekten heyecan verici bir buluşma. Yola çıkarken biliyorsunuz bir ifademiz olmuştu; 'Uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz gece' Gideceğiz gündüz gece. Hiç endişeniz olmasın. Bunu bilmenizi istiyorum" dedi. Millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldiklerini, 12 yıldır hizmet etmenin gururunu içinde olduğunu belirten Erdoğan, "Sizler 30 Mart'ta bunun en güzel karşılığını sandıkta verdiniz. Bir çok birleşmenin, örgütlenmenin karşımızda dikilmesine rağmen sandıkta demokratik bir cevabı verdiniz. İnanıyorum ki şimdi de 10 Ağustos'ta Canik inşallah sandıkları patlatacak Erdoğan kardeşine sahip çıkacaktır. Çünkü bu alışılmış bir sınav değil" diye konuştu. 

Türkiye'de ilk kez vekiller vasıtasıyla değil, asıllar vasıtasıyla Cumhurbaşkanı seçileceğini söyleyen Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bundan önce ya vekiller vasıtasıyla ya da dayatmalarla yapılıyordu. Ama şimdi dayatma yok, millet var. Millete rağmen iktidar olunamaz bunu bilmeleri lazım. Bizim rotamızı millet çizdi. Milletin iradesinin üstünde sadece hakkın gücü olur. Milli iradeyle, milli güçle inşallah 10 Ağustos'a yürüyoruz. Ve geçmişte yapılanları biliyorsunuz. Neler yaptılar biliyorsunuz. Samsun'un evladı Ali Fuad Başgil'i nasıl engellediklerini biliyorsunuz. Silahı masasına koydular adaylıktan çekil dediler. Bu ülkede bunlar yaşandı. 2007 yılında sayın Abdullah Gül'ü seçtirmek istemediler. Bir çok oyuna başvurdular. Ama biz söke söke hakkımızı aldık ve sayın Gül'ü Cumhurbaşkanı seçtirdik. Bütün mesele inanmaktır, azmetmektir. Azmin önünde, inanmanın önünde hiçbir şey dayanmaz. Ben Canikli kardeşlerimle bunu başaracağımıza inanıyorum. Gazi Mustafa Kemal, kurtuluş mücadelesini buradan başlattı. Biz de şimdi ilk adımı dün buradan atmış olduk. Dik duracağız, diklenmeyeceğiz. Yolumuza böyle devam edeceğiz."

Başbakan Erdoğan ayrımcılık yapmadıkları görüşünü savunarak, "Çünkü biz yaratılanı Yaradan’dan ötürü sevdik. Çünkü bizim indimizde insan var insan. Roman kardeşim beni yaratan Allah sizi de yarattı. Onun için seviyorum. Bizim diğerlerinden ayıran bu" dedi.

12 yılda Türkiye'nin çok mesafe kat ettiğini belirten Erdoğan, ihracatı 36 milyar dolardan 156 milyar dolara, milli geliri 230 milyar dolardan 820 milyar dolara çıkardıklarını söyledi.

Başbakan Erdoğan, kendilerinden önceki hükümetten devraldıkları 23.5 milyar dolar borcu geçen yıl 14 Mayıs'ta sıfırladıklarını belirterek, "Merkez Bankamızın döviz rezervi neydi, 2002'de 27.5 milyar dolar. Şimdi nedir, 131 milyar dolar. İşte güçlü olmak budur. Güçlenen Türkiye budur. Enflasyon yüzde 30'du, şimdi tek haneli. Devletin borçlanma faizi yüzde 63'tü, şimdi tek haneli rakamlarda. Şu anki orana karşıyım söyleyeyim. Çünkü faiz oranı ne kadar düşük olursa yatırımlar o kadar artacaktır. İstihdam da üretim de artacaktır. Türkiye rakipleriyle çok daha iyi yarışacaktır" diye konuştu.

SİLAHLI KİŞİYİ KORUMALAR UZAKLAŞTIRDI 

Canik Belediyesi'nin yeni hizmet binasının açılışı sırasında belinde silah olan bir kişi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın otobüsünün önüne geldi. Milletvekillerinin arasından gelen kişiyi fark eden korumalar, şüphelenerek durdurdu ve kimlik kontrolü yaptı. 

Tabancasının taşıma ruhsatının olduğunu gösteren ve bu kişi ifadesinin ardından serbest bırakıldı, ancak kimliği açıklanmadı.

TEKKEKÖY'DE KONUŞTU

Başbakan Erdoğan, Canik İlçesi'ndeki açılışın ardından Tekkeköy İlçesi'ne geçti. Burada ilçe meydanında toplanan yaklaşık 3 bin kişiye hitap eden Başbakan Erdoğan, 30 Mart yerel seçimlerinde ilçe halkına, "Tekkeköy’ü kazanın, kazandıktan sonra ben de buraya geleceğim" sözünü hatırlatarak, "Hamdolsun bugün bu sözümü yerine getirmenin ayrıca mutluluğu içindeyim. Sizleri tebrik ediyorum, kutluyorum. Artık Tekkeköy’de yeni bir süreç başladı" dedi.

Dünkü mitingde söylediği sözleri tekrarlayan, bazılarının kendisine 'Başbakanım bizi bırakma' dediğini söyleyen Erdoğan, "Böyle bir şey yok. Nereden çıkıyor. Şuanda bize dediler ki 'Cumhurbaşkanlığına başbakanım sizi aday göstermek istiyoruz' aday olduk. Şimdi bu yoldayız. İnşallah 10 Ağustos’ta milletim bu görevi bizlere verirse, bizim Cumhurbaşkanlığı sürecimiz inşallah bir sorumluluk bilinci içerisinde çok daha farklı olacaktır" diye konuştu.

Erdoğan, cumhurbaşkanlığı makamını sadece uluslararası diplomatik görüşmelerin yapıldığı bir yer olarak görmediğini vurguladı, "Biz Tekkeköy’ün yollarını da takip edeceğiz. İstanbul’da Boğaz Köprüsü'nü de takip edeceğiz. Denizin altından giden inşallah tünelleri de takip edeceğiz. Hızlı trenleri de, üçüncü havalimanını da takip edeceğiz" dedi. 

"ŞİMDİ YENİ TÜRKİYE VAR"

Siyasetin insan yönetme sanatı olduğunu dile getiren Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizim şuana kadar edindiğimiz tecrübeler, vereceğimiz bu mücadele işte bu güne kadar elde ettiğimizin biri ifadesi olacaktır. Bizim uluslararası camiada Türkiye’yi getirdiğimiz nokta ortadadır. Bundan sonra daha da farklı olacak. Cumhurbaşkanıyla, başbakanıyla kabinesiyle el ele omuz omuza bu süreci aynı kararlılıkla devam ettireceğiz. Türkiye artık eski Türkiye değil. Şimdi yeni Türkiye var. Eski Türkiye’de nelerin olduğunu biliyorsunuz? Gündemi belirlenen bir Türkiye vardı. Artık gündemi belirlenen bir Türkiye yok, gündem belirleyen bir Türkiye var. Bizi bölmek parçalamak istediler. Buna fırsat vermedik. Afyonkarahisar’dan yola çıktığımız zaman bir şey söyledik. ‘Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ dedik. Şimdi bunun üzerinde bazıları operasyon yapmak istiyor. Kusura bakmasın onlar avucunu yalar. Bayrağımızın yanına asla kimse bir bayrak yakıştıramaz. Zaman zaman bölücü terör örgütü mensuplarının bayrağımıza karşı yaptıkları saygısızları görüyoruz. Takipçisiyiz. Yakalanıp içeri alınanlar var. Geçenlerde Gaziosmanpaşa’da olanı gördünüz. Eğer böyle bir yola teşebbüs ediyorlarsa faturasını ödemeye de hazır olacaklar. Çünkü bu bayrak şehidimizin simgesi. Bunlara 10 Ağustos’ta sandıkta bir de demokratik bir ders verelim diyorum."

Bu konuşmanın ardından Tekkeköy'den ayrılan Başbakan Erdoğan, Çarşamba Havalimanı'ndan Erzurum'a gitti.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »