Benzine yüzde 6000 zam yaptılar!

Suudi Arabistan, Bahreyn ve Katar`ın ardından şimdi de Venezuela 20 yıl aradan sonra benzine zam yaptı. Tüketiciler yarından itibaren benzini yüzde 6000 zamlı alacak.

18 Şubat 2016 Perşembe 21:39
Benzine yüzde 6000 zam yaptılar!
Suudi Arabistan, Bahreyn ve Katar'ın ardından şimdi de Venezuela 20 yıl aradan sonra benzine zam yaptı. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun üç haneli rakamlara çıkan enflasyonu durdurma ve yaklaşık 10 yılın en derin resesyonunu yaşayan ekonomiyi destekleme çabaları dahilinde, benzin fiyatlarını artıdı ve parasını devalüe etti.

Halka ucuz petrol satmak için yılda 10 milyar dolar sübvansiyon yapan Venezuela, devlet gelirlerini artırmak için benzin fiyatına yüzde 6000 zam yaptı.

Venezuelalılar yarından itibaren 95 oktan benzinin litresini yüzde 6086 zamlı alacak. 95 oktan benzinin litre fiyatı yüzde 0.097'den 6 bolivara yükseldi. 91 oktan benzinin litresi ise yüzde 1300 zamlandı.

Gıda ve ilaç gibi gerekli ürünlerin ithalatı için kullanılan temel kur, Maduro'nun televiziyon aracılığıyla kamuoyuna yaptığı açıklamada belirttiği üzere, dolar başına 6.3 bolivardan 10 bolivara düşürülecek. Bu yüzde 37'lik bir devalüasyon anlamına geliyor. Hükümet ayrıca en son 13 bolivardan dolar sattığı ara kuru da ortadan kaldıracak ve dolar başına 203 bolivardan işlemlerin yapıldığı "serbest ve tamamlayıcı" bir alternatif piyasasıyı iyileştirecek.

3 PETROL ÜLKESİ DE ZAM YAPMIŞTI

Devalüasyon, devlete ait petrol şirketi Petroleos de Venezuela SA'nın petrol geliri olarak elde ettiği her dolar için daha fazla bolivar elde etmesinden dolayı devlet hazinesinden çıkışları azaltırken, yüksek benzin fiyatları sübvansiyonlara ayrılan paranın azalmasını sağlayacak. Aynı zamanda,devalüasyon muhtemelen, ülkede en çok tüketilen gıda ürünleri olan pirinç ve ekmek gibi hayati ürünlerin fiyatlarını artırma konusunda hükümet üzerindeki baskıyı azaltacak.

Suudi Arabistan aralık ayında, aralarında akaryakıt, su ve elektriğin de bulunduğu birçok kaleme zam yapma kararı almıştı. Ülkede benzine yüzde 50-67, motorine ise yüzde 80 zam gelirken zam furyasına Katar da katılmış ve Katar benzin fiyatlarına yüzde 35 zam yapmıştı.

Petrol fiyatlarındaki aşırı düşüş nedeniyle bütçesi olumsuz etkilenen Bahreyn'de de 33 yıl sonra ilk defa zam yapılmıştı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »