23 Mayıs 2018, Çarşamba

Beşar Esad, Yüzde 88.7 Oy Oranı İle Devlet Başkanı Seçildi

Suriye iç savaşın üçüncü yılında, Beşar Esad yüzde 88.7 oy oranı ile devlet başkanı seçildi.

5 Haziran 2014 Perşembe 6:39
Beşar Esad, Yüzde 88.7 Oy Oranı İle Devlet Başkanı Seçildi
Pamela Anderson
Türkan Şoray

Aşkın Nur Yengi

Bedrettin Dalan
Carl Lewis
Deniz Baykal
Deniz Seki
Ernest Hemingway
Suriye iç savaşın üçüncü yılında başkanlık seçimlerine gitti. 150 bin kişinin hayatını kaybettiği, 2,5 milyon mültecinin ülkeyi terketmek zorunda kaldığı Suriye'de başkanlık seçimleri tamamlandı.

YÜZDE 88.7 OY ALDI

Beşar Esad oyların yüzde 88.7'sini alarak Başkan seçildi.

Suriye'de dün yapılan devlet başkanlığı seçimini izleyen uluslararası gözlemci heyeti, seçimin meşru olduğunu belirtti.

11 MİLYON KİŞİ OY KULLANDI

Suriye Halk Meclis Başkanı Muhammed Cihad el-Lahham, seçime katılımın yüzde 73,42 olduğunu belirterek, ülke içi ve dışındaki 15 milyon 845 bin 575 seçmenden 11 milyon 634 bin 412'sinin oy kullandığını ileri sürdü.

Lahham, Esed'in, 10 milyon 319 bin 723 oy alarak yeniden, "Devlet başkanı" seçildiğini söyledi.

DİĞER ADAYLARIN OYLARI

Seçimde yarışan diğer adaylar Hasan en-Nuri'nin 500 bin 279 oyla yüzde 4,7, Mahir Abdulhafiz Haccar'ın ise 372 bin 301 oyla yüzde 3,2'de kaldığını aktaran Lahham, geçersiz oy sayısının ise yüzde 3,8'e tekabül eden 442 bin 109 olduğu kaydetti.

HALKIN KATILIMI YOĞUNDU

Suriye resmi ajansı SANA'nın haberine göre, başkent Şam'da bir otelde basın toplantısı düzenleyen heyet üyeleri, halkın, yoğun bir şekilde seçime katıldığını bildirdi.

Ziyaret edilen seçim merkezlerinde "kayda değer bir durumun" olmadığını aktaran heyet üyeleri, "Ülkedeki seçimlerin şeffaf, dürüst ve demokratik bir şekilde yapıldığını, halkın özgürce iradesini yansıtıp, meşru hakkını kullandığını" dile getirdi.

SEÇİMİ İZLEYEN HEYETTE HANGİ ÜLKELER VAR?

Heyet üyeleri, gözlemcilerin, diledikleri seçim merkezine gidebildiklerini ve rejimin kontrolündeki birçok kentteki merkezin ziyaret edildiğini kaydetti.

Suriye'de dün yapılan seçime Rusya, Uganda, Zimbabve, Bolivya, Lübnan,İran, Filipinler, Venezuela ve Tacikistanlı gözlemcilerden oluşan heyet, Homs, Lazkiye, Tartus, Şam, Şam kırsalı, Süveyda ve diğer bölgelerde oy verme işlemlerini izlemişti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »