23 Temmuz 2018, Pazartesi

Besicilerin sıcak havayla mücadelesi

Şanlıurfa'da 40 dereceyi aşan sıcak hava, insanların yanı sıra hayvanları da olumsuz etkiliyor.

28 Haziran 2013 Cuma 0: 4
Besicilerin sıcak havayla mücadelesi
Küçükbaş hayvancılığın yaygın olarak yapıldığı Şanlıurfa'da birçok besici, hayvanlarını sıcak havadan korumak için farklı yöntemler geliştiriyor. Üreticiler, hayvanların yünlerini kesiyor, gündüz ise özel hazırlanan gölgelik alanlarda bekletiyor. Gün içerisinde hayvanların üzerine su serpen besiciler, zaman zaman serinletici etkisi dolayısıyla bölgede yetişen karpuzdan yediriyor. Su yalaklarına buz koyan besiciler hayvanlarını sıcak havadan koruyabilmek için yoğun çaba gösteriyor. Küçükbaş hayvanlar, güneşin etkisini kaybettiği akşam saatlerinde meraya çıkartılıyor.

-"SÜT VERİMİ DÜŞTÜ"


Besici Hasan Sel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sıcak havanın, koyunların gündüz saatlerindeki yaşamını zorlaştırdığını söyledi. Hayvanlarını sıcaklardan korumak için akşamları meraya çıkardığını anlatan Sel, "Koyunlar sıcak havayı sevmiyor ve bu dönemde süt verimi de düşmeye başladı" diye konuştu.

Mehmet Çiftçi de imkanı olan besicilerin doğu illerindeki yaylaları tercih ettiğini belirterek,  kentten ayrılamayanların ise şehrin yüksek kesimlerindeki meralara çıktığını ifade etti.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »