Beşir Atalay: Hedef silahların bırakılması

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, IKYB Başkanı Mesut Barzani'nin Diyarbakır'a gelecek olmasını çok olumlu bulduğunu söyledi.

15 Kasım 2013 Cuma 0: 5
Beşir Atalay: Hedef silahların bırakılması

Filipinler'den bu sabah dönen Atalay, KKTC'ye hareket etmeden önce Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi. Atalay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır'da Barzani ile yapacağı görüşme ile ilgili bir soru üzerine Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi ile görüşmelerin zaten devam ettiğini söyledi.

"Her görüş her düşünce kendisini ifade etsin ama terör ve şiddet olmasın" diye konuşan Atalay, çözüm sürecinin hedefinin de bu olduğunu ifade etti.

"Filipinler'e dışarıdan ilk yardımı götürdük" 

Türkiye'nin Filipinler'e yaptığı yardım ve bölgedeki temaslarıyla ilgili bilgi veren Atalay, yarın tüm yurttaki camilerde, cuma hutbesinde yardım çağrısında bulunulacağını, gelecek yardımların da hızlı şekilde bölgeye ulaştırılacağını bildirdi.

Filipinler'e 65 ton civarında yardım malzemesi götürüldüğünü yineleyen Atalay, Türkiye'nin Filipinler'e yardım götüren ilk ülkelerden biri olduğunu da bildirdi.

Atalay, Filipinler Cumhurbaşkanı Yardımcısı ile görüştüklerini ayrıca yardım çalışmaları için BM İnsani Yardımlardan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısının da katıldığı bir toplantı düzenlendiğini aktardı.

"Kıbrıs ile ilgili hakkaniyete dayalı bir çözüm istiyoruz"

Kıbrıs ile ilgili başından beri hakkaniyete dayalı bir çözüm istediklerini aktaran Beşir Atalay, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin de (KKTC) şu andaki politikasının bu yönde olduğuna dikkati çekti.

Atalay, "Kıbrıs ile ilgili çözüme ulaşılması konusunda kararlılığımız var. Ancak bu olmazsa da Türkiye başka adımlar da atabilir, ilelebet bu sorunların sürüp gitmesini istemiyoruz" diye konuştu. 

KKTC'nin kuruluşunun 30. yıl dönümü törenlerine katılmak üzere özel uçakla KKTC'ye giden Atalay, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ile de görüşecek.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »