24 Mayıs 2018, Perşembe

Beştepe'den Almanya'ya çok sert tepki

Almanya'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapmak istediği mitingle ilgili yapılan açıklamalara Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın sert tepki gösterdi. Kalın, "Açıklamalar, provokatif, art niyetli ve kabul edilemez. Dostluk ve müttefik ilişkileriyle bağdaşmaz" dedi.

29 Haziran 2017 Perşembe 19: 3
Beştepe'den Almanya'ya çok sert tepki
G 20 zirvesi için Almanya'ya gidecek Cumhurbakanı Erdoğan'ın, Hamburg'da düzenlemek istediği mitingle ilgili  Almanya'dan skandal açıklamalar gelmişti. Bu açıklamalara  Dışişleri Bakanlığı, AB Bakanı Ömer Çelik ve AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal  tepki göstermişti. En sert tepki ise Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan geldi.  Yazılı bir açıklama yapan Kalın, “Sayın Cumhurbaşkanımızın G-20 liderler zirvesine katılmak üzere Almanya'nın Hamburg şehrine gerçekleştirecekleri ziyaret öncesinde bazı Alman siyasetçiler tarafından yapılan provokatif ve ART niyetli açıklamalar kabul edilemez” dedi. Kalın şunları söyledi: " Her fırsatta demokrasi, insan hakları ve özgürlükler konusunda Türkiye’ye ders vermeye kalkanların, terör örgütlerine, darbecilere ve kanun kaçaklarına kol kanat gererken, Sayın Cumhurbaşkanımızın vatandaşlarımızla buluşmalarına engel olmaya çalışmaları Avrupa’da hüküm süren çifte standartların en somut göstergesidir. Demokrasiye inandıklarını iddia eden bu kişilerin Türk demokrasisini ortadan kaldırmak isteyenleri desteklemek yerine devletimizin ve milletimizin yanında olması beklenir.  Avrupa ile ilişkilerimizde tüm olumsuzluklara rağmen yapıcı bir tavır izleyen Sayın Cumhurbaşkanımızın yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızla buluşmasının sudan sebeplerle engellemeye çalışılması, dostluk ve müttefiklik ilişkileriyle de bağdaşmaz. Alman makamlarının referandum sürecinde yapılan vahim hataları tekrarlamayacağını umuyor, yüzyıllara dayanan Türk-Alman ilişkilerini kısa vadeli seçim hesaplarına kurban edilmemesi gereğini bu vesileyle tekrar hatırlatıyoruz

NE DEMİŞLERDİ?

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Recep Tayyip Erdoğan'ın Hamburg'ta miting düzenlemesinin uygunsuz olacağını söylemiş, Sosyal Demokrat Parti lideri Martin Schulz ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mitinginin engellenmesi gerektiğini belirtmişti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »