23 Mayıs 2018, Çarşamba

'Beyaz Orman' 980 bin TL'ye satıldı!

Contemporary İstanbul'u 90 bin kişi gezdi. Satışa sunulan eserlerin toplam değeri 56 milyon dolar olarak açıklandı. Jaume Plensa’nın "White Forest" (Beyaz Orman) aslı eseri 280 bin Euro’ya (980 bin TL) alıcı buldu.

7 Kasım 2016 Pazartesi 18:32
'Beyaz Orman' 980 bin TL'ye satıldı!
ContemporaryIstanbul’u 3 - 6 Kasım tarihleri ve 2 Kasım ön izleme günü de dahil olmak üzere 90 binin üzerinde sanatsever ziyaret etti. Beş gün süresince İstanbul’u Çağdaş Sanatın merkezi haline getiren ContemporaryIstanbul’da satışa sunulan eserlerin toplam değeri 56 milyon dolarolarak açıklandı.

Bölgenin önde gelen çağdaş sanat fuarıContemporaryIstanbul 11. yılında 20 ülkeden 70 galeri ve 520 sanatçının 1500’ü aşkın eserini sanatseverlerle buluşturdu. CI bu yıl yeni bölümü CI Design kapsamında 32 tasarımcı ve Plugin bölümünde 18 yeni medya sanatçısını ağırladı. Çağdaş sanatın en iyi örneklerinin bir araya geldiği fuarı 90bin’in üzerinde yabancı ve yerli koleksiyoner, profesyonel, akademisyen, uluslararası müze grupları ve sanatseverler ziyaret etti.

Jaume Plensa’nın"White Forest" aslı eseri 280 bin Euro’ya, Janis Kounellis’inGaleri Artist’te sergilenen"Untitled" adlı eseri 220 bin Euro’ya, Gülay Semercioğlu’nun Pi Artworks’te sergilenen "A Sip of Water" adlı eseri 50 bin Dolar’a, NiloufarBanisadr’ınGalerie 55 Bellechasse’de sergilenen "Voilesauxvents" adlı eseri 25 bin Euro’ya, Son Seock’unGalerie Mark Hachem’de sergilenen "25-RHNO" eseri 38 bin Euro’ya ve Stiller’in "Matchstickman" eseri 130 bin Euro’ya veChristiaanLieverse’inVilla del ArteGalleries’de sergilenen "Labiatae" eseri38 bin Euro’ya alıcı buldu.

GÜRELİ: BU YIL DA BÜYÜK İLGİ GÖRDÜK

Kapanış gününde ContemporaryIstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli fuarın 11. yılı hakkında değerlendirmeler yaparak şunları söyledi:

"ContemporaryIstanbul 11. yaşında yine dünyanın farklı coğrafyalarından en iyi çağdaş sanat seçkilerini İstanbul ve sanatseverlerle bir araya getirdi. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da büyük ilgi gördük. Gerçekleştirilen başarılı galeri ve eser seçkileri sayesinde bu yıl fuarı 90 bin’in üzerinde kişi ziyaret etti. Fuara katılan eserlerin yüzde 62’sinin satışı gerçekleştirildi. İstanbul, dünyanın önde gelen sanat ve kültür merkezleri olan New York, Londra, Paris ve Berlin ile beraber anılıyor. Dünyayı saran globalleşme ancak yerel değerlerin korunması ile mümkün olabilecek. Bu nedenle Türk çağdaş sanatının geleceği açısından uluslararası çağdaş sanat vizyonununContemporaryIstanbul ile her yıl İstanbul’da bir araya gelmesi ciddi önem taşıyor."

Haftanın en önemli etkinliği olan ve beş gün boyunca İstanbul’u çağdaş sanatın merkezi haline getiren Contemporary İstanbul önemli siyasi isimleri de ağırladı. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül kapanış günü fuarı Contemporary İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli ve Contemporary İstanbul İcra Kurulu Üyesi HASAN Bülent Kahraman ile birlikte gezdi.

Her yıl Kasım ayında organize edilen ContemporaryIstanbul 2017 den itibaren İstanbul Bienali ile işbirliği içinde olacak ve birlikte düzenlenecek. 2017 yılında 12 Eylül’de kapılarını açacak olan Contemporary İstanbul bir gün daha uzayarak toplamda 5 gün halka açık olacak.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »