20 Haziran 2018, Çarşamba

Biden-Barzani görüşmesi

Barzani'nin Diyarbakır ziyareti öncesi ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile telefonla görüştüğü ileri sürüldü.

14 Kasım 2013 Perşembe 7: 0
Biden-Barzani görüşmesi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine hafta sonu Diyarbakır'a gelecek olan Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin yapacağı ziyaret öncesinde ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile yaptığı telefon görüştüğü iddia edildi. Anka'dan edinilen bilgiye göre; görüşmede Türkiye-Irak ilişkilerinin güçlendirilmesi konusunun ele alındığı bildirildi.

Joe Biden'ın, Mesut Barzani'ye El-Kaide ile mücadelesinde Irak'a desteği sürdürme sözünü verdiği ve son zamanlarda artan terör olaylarında güvenlik sorunun ele alındığı belirtildi.

TERÖRE KARŞI KOORDİNASYONA VURGU YAPILDI


Amerika'nın Sesi'ne göre; Biden'in ofisinden yapılan yazılı açıklamada, görüşmede ayrıca teröristlerle mücadelede Bağdat'la Erbil arasında daha yakın koordinasyon ihtiyacı üzerinde duruldu.

"İLİŞKİLERİN GÜÇLENDİRİLMESİNDE ÖNEMLİ BİR GELİŞME"


Joe Biden'ın ABD'nin el-Kaide'ye karşı mücadelesinde Irak'a yardımcı olma taahhüdünü tekrarladığı telefon görüşmesinde gündeme gelen konulardan birinin de Irak'la Türkiye dahil komşuları arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesinde sağlanan önemli gelişme olduğu belirtildi.

Haberde "Amerikan yönetimi Türkiye-Irak ilişkilerinin gelişmesine önem veriyor ve iki ülkeyi bu konuda teşvik ediyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun önümüzdeki hafta Washington'da yapacağı temasların gündeminde Irak konusunun da bulunması bekleniyor" dedi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »