24 Mayıs 2018, Perşembe

Biden’dan özür telefonu geldi

Erdoğan’ın ‘Biden benim için tarih olmuştur’ sözlerinin üzerinden 24 saat geçmeden ABD Başkan Yardımcısı Biden, ‘IŞİD ve benzeri gruplara Türkiye tarafından destek verildiği iması uyandırabilecek ifadeler’ için özür diledi

5 Ekim 2014 Pazar 15:32
Biden’dan özür telefonu geldi
ABD ile Türkiye arasında yaşanan IŞİD’a silah sağlama krizi dün ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in özür dilemesiyle sonuçlandı. Biden, Suriye’de IŞİD ve benzeri aşırılık yanlısı gruplara Türkiye ya da diğer müttefikler tarafından silah sağlandığı ya da destekçi olunduğu iması uyandırabilecek ifadelerinden dolayı Erdoğan’dan özür diledi. Biden’ın sözlerine dün Erdoğan “Biden söylediyse benim için tarih olmuştur. Özür dilemeli” demişti.
Biden’ın Erdoğan’ın Türkiye’nin Suriye’de hata yaptığına yönelik kendisine mesaj verdiğini söylemesinin ardından Türkiye’den sert tepki gösterildi. Hem Cumhurbaşkanı Erdoğan hem de Başbakan Ahmet Davutoğlu Biden’ı sert bir dille eleştirdi. Erdoğan, Biden’ın kendisinden özür dilemesini istedi.WASHINGTON AÇIKLADITemas trafiği yaşandı
Bu açıklamaların ardından ABD ile Türkiye arasında bir diplomasi trafiği yaşandı. ABD Maslahatgüzarı Ross Wilson, Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile görüştü. AyrıcaCumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın ABD’li yetkililerle sözlerin düzeltilmesi için devreye girdi.
Erdoğan’ın “Biden benim için tarih olmuştur. Özür dilemeli” sözlerinin ardından daha 24 saat geçmeden dün akşam saatlerinde ABD’den telefon geldi. Biden, Erdoğan’ı arayarak özür diledi. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Biden, Harvard Üniversitesi’ndeki konuşmasını tavzih etme amacıyla Erdoğan’la dün akşam bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Biden’ın, Suriye’de IŞİD ve benzeri aşırılık yanlısı gruplara Türkiye ya da diğer müttefikler tarafından silah sağlandığı ya da destekçi olunduğu iması uyandırabilecek ifadelerinden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan özür dilediği öğrenildi.

‘Katkılar önemli
Biden, ABD olarak IŞİD ve benzeri terör örgütleriyle mücadelede Türkiye de dahil olmak üzere müttefiklerin yaptıkları katkılara ve fedakarlıklara büyük önem atfettiklerini de söyledi. Erdoğan ve Biden’ın, görüşme sırasında, IŞİD ve benzeri terör örgütlerine karşı Türkiye ve ABD’nin birlikte mücadele vermeye ve yakın temasta olmaya devam etmeleri gerektiğini de vurguladıkları öğrenildi.

Biden ne demişti?
Biden Türkiye’ye yönelik tepki çeken şu ifadeleri kullanmıştı:
“Bizim en büyük sorunumuz bölgedeki müttefiklerimizdi. Türkler, ki ABD’nin iyi dostu ve benim de cumhurbaşkanı ile arkadaşlığım eskiye gider, Suudiler, Birleşik Arap Emirlikleri. Onlar neler yapıyordu? Esad’ı devirmeye o kadar kararlıydılar ki, temelde taşeronlar vasıtasıyla Sunni- savaşına giriştiler. Ne yaptılar? Yüz milyonlarca dolar para ve binlerce ton silahı, Esad’a karşı savaşan herkese akıttılar. Ama desteklenenler El Nusra, El Kaide, dünyanın farklı yerlerinden gelen aşırılıkçı, cihadçı unsurlardı.Ve Türkler de, eski dostum Cumhurbaşkanı Erdoğan bana ‘Siz haklıydınız. Biz çok kimsenin geçişine (Suriye’ye) izin verdik’ dedi ve şimdi sınırlarını kapatmaya çalışıyorlar. Yani bu fikir, bir şekilde ABD’nin daha erken şekilde harekete geçebileceği ve ılımlılara yardım edebileceğimiz konusu hayali. Eğer şimdi füzesavar vermiş olsaydık ne olurdu hayal edebiliyor musunuz? El Nusra, El Kaide, horasan ve IŞİD grupların eline geçebilirdi.”
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/1 + YORUM EKLE
  • CUVAL icin BÖYÜK DEVLET PANTÜRKiST - 8 Ekim 2014 oluyor ABD fakat R-T-ERDOGAN,a laf edince ÖZÜR diliyor vallahi hayret ediyorum GAZZEYE elini kolunu sallaya sallaya gidip gelen HACLI ittifakini LiBYA.da yere seren IRAK,da ABD,ye kan kusturan SURiYE,de iSRAiL,e aman vermeyen MAVi MARMARA,da ölenler icin iSRAiL,e özür dileten FÜZE KALKANINI,, PATRiOT füzelerini ülkemize sokmayan yalandan riyadan ückagitciliktan kalpazanliktan KUL HAKKI yemekten kacinan bir DÜNYA LiDERiNE- BOP esbaskanina -2.PEYGAMBER,e yakisan böyük olmak durusu yakisir.. MERHUM B-ECEViT iki koruma ile gezerdi ALLAH,in tüm vasiflarina VAKIF (hasa) olan R-T-ERDOGAN ALNI acik oldugu kadar yüregide acik ve yigit er kisi yemin ederimki bir korumasi yok ..tam 1400-tane yakisan ona budur..Böyle AKP,li oldum artik yerim icerim zina yaparim domuz etide helal yasasin adil düzenin adil CUMHURBASKANI olan R-T-ERDOGAN sana dokunmak ibadetse seni yayina alan TV yere konmayacaksa sen ALLAH,ü tealä izine gittiginde yerine vekil kilinmis mübarek zaatsin sana iftira atanlar utansin EY 2.peygamber hazretleri...

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »