26 Mayıs 2018, Cumartesi

Binali Yıldırım: 'Gönüllerde olmayı tercih ettim'

AK Parti Milletvekili Binali Yıldırım: 'Bizde liderlik, benlik kavgası olmaz' dedi. Ayrıca Yıldırım, 'Bir kırgınlık yok. Gönüllerde olmayı tercih ettim' ifadelerini kullandı.

22 Ağustos 2014 Cuma 21:56
Binali Yıldırım: 'Gönüllerde olmayı tercih ettim'
"BİR KIRGINLIK YOK GÖNÜLLERDE OLMAYI TERCİH ETTİM"

AK Parti Milletvekili Binali Yıldırım Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Yıldırım, genel başkan ve başbakan adayı olarak ismi açıklanan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu ilk tebrik edenlerden biri olduğunu belirterek, "Bizde liderlik, benlik kavgası olmaz. Bir kırgınlık yok. Gönüllerde olmayı tercih ettim. Davutoğlu, oldukça çalışkan gayretli. Kendisine başarılar diliyorum. Genel başkan adayı olarak müstakbel başbakan adayı olarak ismine karar verilen Ahmet Davutoğlu kardeşimizi kutluyorum. Bu partinin bir milletvekili olarak, bugüne kadar olduğu gibi hiçbir görev ve mevki beklentisi içeresinde olmadan tüm desteğimi 62'inci hükümetin başarısı için gayret edeceğim" diye konuştu.

"DAVUTOĞLU, OLDUKÇA ÇALIŞKAN GAYRETLİ BAŞARILAR DİLİYORUM"

Basın açıklamasından önce salonda bulunan herkesle tek tek tokalaşan Yıldırım, Ahmet Davutoğlu ile birlikte aynı bakanlar kurulunda görev yaptığını hatırlatarak, "Davutoğlu, oldukça çalışkan gayretli. Kendisine başarılar diliyorum" dedi.

"ACABA BİNALİ YILDIRIM NE DİYECEK?"

"Aday açıklamasından sonra Acaba Binali yıldırım ne diyecek? Farklı bir görüş mü açıklayacak diye spekülasyon haberler vardı" diyen Yıldırım, 
"Yeni Türkiye’de hedef Büyük Atatürk’ün bize işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma hedeflerini gerçekleştirmek. Yeni Türkiye’de barış, kardeşlik var. Bugünlerde görüyoruz ki ülkemizde var etmeye çalıştığımız bu barış ve kardeşlik ortamını bozmaya çalışan bazı sorumsuz davranılışlar meydana gelmektedir. Esefle karşılıyoruz. Barış olacaksa bu ülkede kardeşlik olacaksa bu herkesin sorumlu davranması ile mümkün olacaktır. Bunun bir kez daha bilinmeli" diye konuştu.

"ÇÖZÜM SÜRECİ ÖNE SÜRÜLEREK TÜRKİYE'NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ TARTIŞMASI AÇILAMAZ"

Çözüm süreci üzerinden Türkiye'nin toprak bütünlüğünün taştışma konusu olmayacağını söyleyen Yıldırım, "Çözüm süreci demek her şeyden vazgeçmek, Türkiye’nin değişmezleri, Türkiye’nin bu toprakların kuruluşundaki ilkelerinden vazgeçmek demek değildir. Tek millet, tek bayrak ve tek Türkiye. Bunlar vazgeçilmezimizdir. Hiç bir şart altında çözüm süreci öne sürülerek Türkiye’nin toprak bütünlüğü, tek millet özelliği üzerinden tartışması açılamaz. Buna hiç kimse de müsaade edemez. Şehitlerimizin hatırasını bu ülke için canlarını verenlerin hatıralarına hiç kimse ihanet edemez" açıklamasında bulundu.

"CEMAATLER İRŞAT EDER SİYASET ÜLKEYİ İDARE EDER"

Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu belirten Yıldırm, "Türk demokrasisi ve Türk siyasi hayatı maalesef, Son 60 yıl içerisinde, zaman zaman demokrasi dışı, milli irade dışı bir takım girişimlerle sekteye uğratılmıştır. Bu girişimler bazen açık bazen kapalı darbeler şeklinde olmuştur. Postmodern darbeleri bu ülke yaşamıştır. En son 17 Aralık sürecinde başlayan ve yeni bir milli iradeye ve ülkenin güvenliğine bir paralel darbe girişimini bu ülke yaşamıştır. 30 Mart’ta yapılan seçimler, tamamen bu paralel yapının bu milli iradeye karşı ortaya koyduğu bu girişimle mücadele ederek geçirmiştir. 30 Mart’ta paralel yapıya sandıkta gereken cevap verilmiştir. "Ben iradeyi kime verdiysem o iradeyi ancak ben alırım" dedi. Hiç kimse durumdan vazife çıkararak bu ülkeyi dizayn etmeye, hükümetler kurmaya, hükümetler yıkmaya yeltenmesin. Herkes kendi işini yapsın. Cemaatler irşat (Doğru yolu gösterme, uyarma) eder. Siyaset ülkeyi idare eder. Bunun bilinmesinde fayda var. Türkiye bir hukuk devletidir. Bu mücadele bu hükümetin işi değil" ifadelerini kullandı.

"BU İSTİKLAL VE İSTİKBAL MÜCADELESİDİR"

Yıldırım, "Bu mücadele Türkiye Cumhuriyeti’nin istiklal ve istikbal mücadelesidir. Hiçbir kayıtsız örgüt, hiçbir yapılanma, milli irade adına güç kullanamaz. Güç kullanacak olanlar ancak ve ancak sandıktan milletin desteğini alanlardır. Onlar getirir gerektiği zaman da götürür. Millet getirir, millet götürür. Artık Türkiye bu dönemleri geride bırakacak demokrasi olgunluğuna erişmiştir" dedi.

"AK PARTİ İÇİNE NİFAK SOKMAK İSTEYENLER MAALESEF BU SEFER DE ELLERİ BOŞ DÖNMÜŞLERDİR"

Basın toplantısı yapmasına açıklık getiren Yıldırım, "Bu toplantıda bazılarının ümit ettiği gibi ellerini ovuşturduğu gibi herkesi şaşırtacak bir açıklama ne yazık ki yapamıyorum. Bu beklentide olanlar ne yazık ki kusura bakmasın. Amaç ve niyet aramak isteyenler AK Parti içine nifak sokmak isteyenler maalesef bu sefer de elleri boş dönmüşlerdir. Ak Parti bugün olduğu gibi yarın da ülkenin daha ileriye gitmesi ülkemizde elde edilen güven ve istikrarın kalıcı hale gelmesi için var gücüyle çalışacaktır" açıklamasında bulundu.

"PARTİM İÇERİSİNDE GÖREVLERE TALİP OLMADIM"

Parti'de görevlere talip olmadığını belirten Yıldırım, "Bugüne kadar partim içerisinde görevlere talip olmadım. Verilen görevleri layıkıyla yapma gayreti içinde oldum. Başbakanlık da çok onurlu bir görevdir, partinin düz bir neferi olmak da aynı derecede onurlu bir görevdir. 58’nci hükümette sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül ile kısa bir görev yaptım. Devam eden hükümetlerde toplam dört cumhuriyeti hükümetinde kesintisiz görev yapan 12 yıla yaklaşan görev süresi olan bir ulaştırma bakanıyım. Milletimizin bize verdiği destek, ülkemizde sağlanan güven ve istikrar, liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın bize yol göstermesi ve liderliğinde ülkemizde kalıcı büyük eserleri yapan ekibin içinde yer almanın da onurunu yaşıyorum. AK Parti iktidarının sorumlu bir bakanı olmak benim için en büyük onur ve mutluluktur" ifadelerini kullandı.

"AK PARTİ'DE BİR NEFER OLMAK DA, BAŞBAKAN OLMAK DA AYNI DERECEDE ONURLU"

"AK Parti'de bir nefer olmak da, başbakan olmak da aynı derece onurlu" diyerek konuşmasına devam eden Yıldırım, "Kabinede görev kabul eder misiniz?" sorusu üzerine Yıldırım, "AK Parti’de bir nefer olmak da, başbakan olmak da aynı derecede onurlu bir görevdir. Hiçbir zaman görev beklentisi içerisinde olmadım. Düşündüğüm her şey benim için siyaset demek millete hizmet demektir. Eğer ucunda hizmet yoksa, milletin hayatını kolaylaştırmak yoksa, hızlı trenler yapmamışsanız, havayolunu halkın yolu haline getirmemişseniz, bakan olmuşsunuz neye yarar, başbakan olmuşsunuz neye yarar. Bu anlayışla çalıştım. Bu tip konular benim için hiç ama hiç önemli değil" diye konuştu.

"BU TİP KOMPLO TEORİLERİNE İTİBAR ETMEM"

AK Parti Milletvekili Binali Yıldırım Meclis'te basın toplantısı düzenledi. "İzmir'deki polis operasyonuyla sizin adınız ilişkilendiriliyor. Bacağınızın bir bağlantısı oldu. Hesap sorulduğu iddia ediliyor?" şeklindeki soruya Yıldırım, "O konuda İzmir valisi gerekli açıklamayı yaptı. Bu yapılan tasarrufun ne liman operasyonuyla, ne de askeri casusluk operasyonuyla bir ilişkisi olmadığını, yasa dışı dinlendiğini iddia eden vatandaşların müracaatı üzerine yapılan bir işlem yapıldığını söylediler. Ben bu tip komplo teorilerine itibar etmem. Bizim yıpratılacağımızı düşünerek hareket etiler diyenlere itibar edecek biri değilim. Aramıza nifak sokmaya çalışanlara itibar edecek biri değilim" diye yanıt verdi.

"TEMAYÜLLERDE BÜTÜN ARKADAŞLARIN YANI SIRA BİZİM İSMİMİZİN DE ÇIKTIĞI MUHAKKAKTIR"

Hiçbir kırgınlığının olmadığını vurgulayan Yıldırım, "AK Parti'nin bir neferi olarak her zaman partimle iftihar ettim" dedi. Üç dönem kriterine ilişkin Yıldırım, "Üç dönem kriteri çok açık. Bu karardaki kararlılıkta devam etmektedir. Temayüllerde bütün arkadaşların yanı sıra bizim ismimizin de çıktığı muhakkaktır. Ama biliyorsunuz temayüller konusunda elimizde açık bir bilgi yok. Bunlar sadece genel başkanımızın bilgisi dahilindedir. Bana fazla ona az çıktı diye bir spekülasyona girmek istemem. Öyle bir manaya gelecek bir şey de söylemedim. Benim söylediğim şey çok açık. Bu süreçte beni böylesine güzel bir görev onurlu bir göreve layık gören, gönüllerinden zihinlerinden beni tercih eden bütün arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum dedim" diye konuştu.

"DAVUTOĞLU'NU BELKİ DE EN ÖNCE TEBRİK EDENLERDEN BİRİ BENİM"

"Dün ki adaylık açıklamasında salonda bulunmamanızın nedeni nedir? Davutoğlu'nu tebrik ettiniz mi?" şeklindeki sorulara Yıldırım şu şekilde yanıt verdi: "Belki de en önce tebrik edenlerden biri benim. Göz önünde olmayı seven bir adam değilim. Hep sahalarda oldum şantiyelerde oldum. Göz önünde olmaktan ziyada gönüllerde olmayı tercih ettim."

"İNTERNETİN GELİŞMESİNİN SUÇLUSU DA BENİM"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül'ün veda resepsiyonunda yaptığı açıklamaları değerlendirmesi istenen Yıldırım, veda resepsiyonundaki konuşmaları değerlendirmesinin uygun olmayacağını söyleyerek, "İnternetin, sosyal gelişmesinin suçlusu da benim. Ben bunu yaparken bu mecranın çok daha güzel işlerde kullanılması için yaptığımızı düşünüyorum. Dedikodu alanı olması hiç aklımızda olan bir şey değildi. İnsanlar birileri hakkında bir şey söyleyecekse yüzlerine söylemeleri en doğru şeydir. Sosyal medyanın sorumsuz medya olmadığını çok büyük faydaları olmasına rağmen bazen böyle yan etkileri olduğunu da görüyoruz. Yeni nesil-eski nesil diye bir sorun bizde olmaz gayet tabi ki bu partinin kurucuları biziz. Ama bizim de bir dönemimiz var. Bizden sonra bayrağı devralacak genç kardeşlerimiz de var. Onları hiç ama hiç kendimize rakip görmedik. Onların da tecrübe kazanması için, bildiklerimizi, her türlü desteği dün de verdik, bugün de veriyoruz. Gelecekte de vermeye devam edeceğiz" açıklamasında bulundu.

"BU TİP KOMPLO TEORİLERİNE İTİBAR ETMEM"

"İzmir'deki polis operasyonuyla sizin adınız ilişkilendiriliyor. Bacağınızın bir bağlantısı oldu. Hesap sorulduğu iddia ediliyor?" şeklindeki soruya Yıldırım, "O konuda İzmir valisi gerekli açıklamayı yaptı. Bu yapılan tasarrufun ne liman operasyonuyla, ne de askeri casusluk operasyonuyla bir ilişkisi olmadığını, yasa dışı dinlendiğini iddia eden vatandaşların müracaatı üzerine yapılan bir işlem yapıldığını söylediler. Ben bu tip komplo teorilerine itibar etmem. Bizim yıpratılacağımızı düşünerek hareket etiler diyenlere itibar edecek biri değilim. Aramıza nifak sokmaya çalışanlara itibar edecek biri değilim" diye yanıt verdi.

"BUGÜNE KADAR BİR ŞEY YAPMADIYSAK ARTIK BUNDAN SONRA BİR FAYDASI YOK YAŞ 60'A YAKLAŞTI"

"Köşkle ilgili bir görevlendirme var mı?" sorusu üzerine Yıldırım gülerek, "Sağ olun ben işsiz bir adam olduğum için hepiniz bana iş bulmak büyük bir gayret gösteriyorsunuz. Takdirle karşılıyorum. Her şey zamanı gelince ortaya çıkar. Bugüne kadar bir şey yapmadıysak artık bundan sonra bir faydası yok. Yaş 60'a yaklaştı" diye konuştu.

"HİÇBİR ŞEKİLDE KIRGINLIĞIM YOK OLSA BURADA OLMAZDIM"

"Bir kırgınlığınız var mı? sayın başbakan üç döneme vurgu yaptı. buna rağmen istişarelerde ön plana çıktığınız" şeklindeki soru üzerine Yıldırım, "Şu kısmını kabul ediyorum, üç dönem kuralını sürekli kararlılıkla vurguluyor. Ama üç dönem olanları yazmayın şeklinde bir beyanı asla olmadı. Bunu bilmenizi istiyorum. Hiçbir şekilde kırgınlığım yok. Olsa burada olmazdım. Herhalde şu ana kadar söylediklerim benim bu süreçle ilgili ne düşündüğümü ve şu anda ortaya çıkan durumla ilgili bakış açımı en iyi şekilde ifade etmektedir" ifadelerini kullandı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »