20 Şubat 2019, Çarşamba

Binlerce kişiyi ilgilendiriyor! SGK'dan açıklama geldi

Sosyal Güvenlik Kurumunca (SGK), kamu kurum ve kuruluşlarında kadroya geçirilen sigortalılara ödenecek toplu iş sözleşmesi farklarına ilişkin açıklama yaptı.

17 Nisan 2018 Salı 20:53
Binlerce kişiyi ilgilendiriyor! SGK'dan açıklama geldi
Açıklamada, "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca ilan  edilecek olan fiyat farkına ilişkin duyurunun 5 Nisan 2018 tarihinde yapılmış  olması nedeniyle duyurunun yapıldığı tarihi takip eden ayın 23'üne yani 23 Mayıs  2018 tarihine kadar ücret farklarına ilişkin ek aylık prim ve hizmet belgelerinin  Kurumumuza verilmesi, karşılığı sigorta primlerinin de 31 Mayıs 2018 tarihine  kadar ödenmesi halinde yükümlülükler yasal süresi içinde yerine getirilmiş olacaktır." ifadesine yer verildi.

SGK'dan yapılan yazılı açıklamada, Personel Çalıştırılmasına Dayalı  Hizmet Alımlarında Toplu İş Sözleşmesinden Kaynaklanan Fiyat Farkının Ödenmesine  Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 30 Mart'ta Resmi  Gazete'de yayımlandığı anımsatıldı. Açıklamada, yönetmelik kapsamında 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri  Kanunu'nun 8. maddesinin üçüncü fıkrası çerçevesinde yapılmış ve süresi söz  konusu geçici 23.maddenin birinci fıkrasında öngörülen geçiş işleminden önce  ihale sözleşmesi ile sona eren toplu iş sözleşmeleri, kamu kurum ve kuruluşları  itibarıyla geçiş işleminin yapıldığı tarihe kadar uygulanmaya devam edileceğine  işaret edildi.

Bu döneme ilişkin uygulanacak ücret zam oranlarının Yüksek Hakem  Kurulunca bağıtlanan toplu iş sözleşmelerindeki oranlar esas alınarak  belirlenerek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca ilan edileceğinin  aktarıldığı ve yönetmelikte "Bunlardan kaynaklanan işçiliğe bağlı giderlerde  oluşan artışlar kamu kurum ve kuruluşlarınca fiyat farkı olarak ödenir. Fiyat  farkı kapsamında yapılacak ödemeler ve yasal yükümlülüklerin yerine  getirilmesinde kamu kurum ve kuruluşlarınca gerekli tedbirler alınır."  düzenlemesinin bulunduğu vurgulandı.

Açıklamada, Bakanlıkça yayımlanan 5 Nisan 2018 tarihli "Toplu İş  Sözleşmesinden Kaynaklanan Fiyat Farkının Ödenmesine Dair Yönetmelik Uyarınca  Belirlenen Ücret Zam Oranları" başlıklı duyuru kapsamında da Yüksek Hakem  Kurulunca kamu kurum ve kuruluşlarınca fiyat farkı olarak yapılacak ödemelerin  süresi 3 aya kadar uzayan ihaleler için işçilerin günlük çıplak ücretlere yüzde 3  zam, süresi 2 aya kadar uzayan ihaleler için işçilerin günlük çıplak ücretlere  yüzde 2 zam olarak uygulanacağı belirtildi.

İşverenlerin mağduriyet yaşamamaları için bu konuda gerekli  hassasiyeti göstermeleri gerektiğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca ilan edilecek olan fiyat  farkına ilişkin duyurunun 5 Nisan 2018 tarihinde yapılmış olması nedeniyle  duyurunun yapıldığı tarihi takip eden ayın 23'üne yani 23 Mayıs 2018 tarihine  kadar ücret farklarına ilişkin ek aylık prim ve hizmet belgelerinin Kurumumuza  verilmesi, karşılığı sigorta primlerinin de 31 Mayıs 2018 tarihine kadar ödenmesi  halinde yükümlülükler yasal süresi içinde yerine getirilmiş olacaktır.  İşverenlerimizin herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için konuyla ilgili gerekli  hassasiyeti göstermeleri gerekmektedir."
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »