24 Mayıs 2018, Perşembe

Bir Adil Öksüz vakası daha!

Erzurum 2'nci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen FETÖ/PDY davasının tutuklu sanıklarından 'emniyet imamı' olduğu iddia edilen Ünal Şahin tahliye edildi. Aynı gün duruşma savcısının itirazı üzere aynı mahkeme bu kez tutuklama kararı çıkardı.

6 Ekim 2016 Perşembe 16:59
Bir Adil Öksüz vakası daha!

Erzurum'da FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma kapsamında emniyet imamı olduğu ileri sürülen kuyumcu Ünal Şahin geçen 3 Haziran günü 'terörizmin finansmanının önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet, silahlı terör örgütüne üye olma, terör örgütü propagandası yapmak' suçlarından 5 kişi ile birlikte tutuklandı. Toplam 17 sanık hakkında 11 yıldan 27 yıla kadar hapis cezası istemi ile 2'nci Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldı.
 
Hazırlanan iddianamede Ünal Şahin'in aynı davadan aranan 'Habbab hoca' lakaplı Ünal Üneş ile irtibatlı olduğu, FETÖ/PDY örgütüne finansal kaynak sağlamak amacıyla Erzurum'da toplanan himmetleri Amerika'da faaliyet gösteren Wellspring Cultural And Educational Foundation adlı kuruluşa 'eğitim-danışmanlık' adı altında transfer ettiği belirtildi. Şahin'in cemaatin denetiminde bulunan ülkelere 63 kez seyahat ettiği iddianamede delil olarak gösterildi.
 
2'nci Ağır Ceza Mahkemesinde dün görülen ikinci duruşmada tutuklu sanıklar Serkan Çevik, Selçuk Özdemir, Uğur Oral, Hasan Yurtoğlu, Erdoğan Yalçın ve Ünal Şahin ile birlikte tutuksuz yargılanan sanıklardan Sacit Ç., Ahmet Ç., Servet A., Mehmet İ., Alpaslan E. ve Şamil Baki Ç. hazır bulundu. Tanıkların dinlendiği davada mahkeme heyeti sanıklardan Ünal Şahin'in üzerine atılı suça ilişkin olarak toplanan delillerin niteliği, tutuklu kaldığı süre, suç vasfının değişme ihtimalinin bulunmasını göz önünde bulundurarak yurt dışına çıkış yasağı ile tahliyesine karar verdi.
 
Duruşma sonrası mahkeme savcısı verilen tahliye kararına itiraz etti. Tahliye kararı veren heyet, itiraz üzerine Ünal Şahin hakkında tutuklama kararı çıkardı. Şimdi Ünal Şahin'in yakalanması için çalışmalar yapılıyor.
 
FETÖ'nün 'Genelkurmay imamı' olduğu belirtilen Adil Öksüz de 15 Temmuzgecesi darbe üssü Akıncı Üssü'nde yakalanmasına rağmen serbest bırakılmış, daha sonra tutuklama kararı çıkmasına rağmen kendisinden bir daha haberalınamamıştı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »