Bir ayda 39 kadın öldürüldü!

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2018 yılı Haziran ayı raporuna göre, Haziran ayında 39 kadın katledildi.

4 Temmuz 2018 Çarşamba 19:21
Bir ayda 39 kadın öldürüldü!
2018 yılının haziran ayında 39 kadın öldürüldü, çocuk istismarı ve cinsel şiddet devam etti. 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun verilerine göre 18 kadının neden öldürüldüğü tespit edilemedi, 14’ünün de faili belli değilken kadınlardan 11’i evli olduğu erkek tarafından, 5’i akrabası, 3’ü imam nikahlı olduğu erkek, 2’si boşandığı erkek, 2’si erkek arkadaşı, 1’i oğlu ve 1’i babası tarafından öldürüldü.

Öldürülen kadınların 9’u 36-65 yaş aralığındayken, 6’sı 26-35 yaş arasında, 6’sı 19-25 yaş arasında.

Antalya’da Fatma F., kendi hayatına dair karar alma istediği için imam nikahlı olduğu İbrahim E. tarafından boğularak öldürüldü.

İzmir’de 19 yaşındaki Yusufcan Ö., kendisinden ayrılmak isteyen M.Y’nin evine gidip bıçakla saldırıda bulundu; kızını korumak isteyen M.Y’nin annesi Fadime Y. saldırı sonucu hayatını kaybetti.

İstanbul’da 21 yaşındaki Meryem Aydoğdu, imam nikahlı olduğu Ömer Varol tarafından ayrılmak istediği için ateşli silahla öldürüldü.

Bu ay içerisinden kadın cinayetinin en çok işlendiği iller: İstanbul’da 4, Antalya’da 4, Bursa’da 3, İzmir’de 3, Muğla’da 3.

Bu ay içerisinde kayıp olduğu ortaya çıkan, bunun üzerine sosyal medyadan halkın #LeylaVeEylülNerede etiketiyle aramaya çalıştığı küçük çocuklardan da acı haber geldi. 8 yaşındaki Eylül Yağlıkara’nın cansız bedeni istismara uğramış ve bir eletrik direğine gömülü halde bulundu. Leyla'nın cansız bedeni kaybolduktan 18 gün sonra dere yatağında bulundu. 

2 yaşındaki Ecrin Ergün ise babası tarafından öldürüldü.

 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »