Bir milyon Suriyeliye her ay 100'er lira yardım

Finansmanı Avrupa Birliğince sağlanan "Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardım Programı" kapsamında, Türkiye'de kamp dışında şehirlerde yaşayan bir milyon Suriyeliye "Kızılay Kart" ile her ay 100'er lira nakdi yardım yapılacak.

26 Eylül 2016 Pazartesi 19: 0
Bir milyon Suriyeliye her ay 100'er lira yardım
Avrupa Birliği  İnsani Yardım ve Sivil Koruma Komiserliği, Türk  Kızılayı, afad, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Dünya Gıda Programı ile  yürütülecek "Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardım Programı"nın tanıtımına  ilişkin etkinlik düzenlendi.


Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, açılışta yaptığı konuşmada,  Suriye'de 2011'de başlayan süreçte yüz binlerce kişinin yaşamını yitirdiğini,  hastanelerin büyük bölümünün tamamen yıkıldığını ve kullanılamaz hale geldiğini,  sağlık çalışanlarının yüzde 80'inin ülkeyi terk ettiğini söyledi.

Suriye'de dünyanın en büyük mülteci hareketlerinden birinin ortaya  çıktığını belirten Kınık, 2 bin 21 gündür Suriyelilerin çocuklarınasağlıklı bir  gelecek sunabilmek için dünyanın gözünün içine baktığını ifade etti. Kınık, "Bunu  itiraf etmek zorundayım ki maalesef, 2 bin 21 gündür bu ateşi söndürecek, bu  dramı durduracak bir çözüm bulunamadı." dedi.

Türkiye'nin çatışmaların başından beri açık kapı politikası  uyguladığını anımsatan Kınık, "Üç milyona yakın mülteci misafirlerimizi  barındırıyoruz. Kızılay Kart ile çözüm ortağı olmaktan dolayı çok büyük bir onur  duyuyoruz. bugün de 348 milyon avroluk yeni katkıyla ve yıl sonuna kadar bir  milyona ulaşacak yeni kart kullanıcısı sayısıyla bu acıyı dindireceğiz." diye  konuştu.

Kınık, yardım etmeye çalışanların hedef olarak vurulduğunu belirterek,  şunları kaydetti:

"Özellikle, kardeşim Ömer Bereket, Kızılay Halep Şube Başkanı ve 20  Suriye Arap Kızılayı gönüllüsünün katledilmesinden duyduğumuz üzüntü ve öfkeyi  ifade etmek istiyorum. Kendilerine rahmet diliyorum. Onların acılarını  paylaşıyoruz. Bu kişilerin hedef alınması büyük bir insanlık suçudur. Her türlü  uluslararası hukuk kurallarına aykırıdır. Bu saldırıyı yapan unsurları da   şiddetle kınıyorum.

Ateşkes sonrası Halep içerisindeki ambargo altındaki 300 bin insana  yardım ulaştırabilmek için Kızılay olarak hazırladığımız 100 tırdan oluşan  konvoyumuzu halen güvenli bir rota oluşturulamadığı için gönderemiyoruz."

Yardımların daha da artırılması gerektiğinin altını çizen Kınık, "Ne  kadar çok toplum merkezi açılırsa, Kızılay kampı açılırsa, ne kadar fazla Avrupa  Komisyonu katkısı olursa, o kadar az Aylan'lar ölür, o kadar az mülteci boğulur."  ifadelerini kullandı.

Kınık, projede yer alan tüm paydaşlara teşekkür ederek, "Bu, dünyaya  örnek bir sosyal güvenlik ağı projesi olacaktır. Bu, insanların onurunu koruyan,  insanların kırılganlıklarının giderildiği, dayanıklılıklarının artırıldığı model  olacaktır. Biz Kızılay olarak bu programı çok önemsiyoruz." diye konuştu.

"Uluslararası camiadan toplam destek 512 milyon dolarda kaldı"

AFAD Başkanı Mehmet Halis Bilden de beş yıl öncesine kadar dünyanın  sayılı ülkelerinden biri olan Suriye halkının, bugün dünyadaki mültecilerin  yaklaşık 5 milyonunu oluşturduğunu dile getirdi.

Türkiye'nin tüm dünyadaki Suriyeli mültecilerin yarısından fazlasını  tek başına ağırladığını aktaran Bilden, 260 bin sığınmacıyı on ildeki 26 AFAD  barınma merkezinde barındırdıklarını söyledi. Bilden, "Buralarda kalan  Suriyeliler, her aileye tahsis ettiğimiz 'AFAD Kart' aracılığıyla merkezlerdeki  50 marketten istedikleri ürünü seçerek alışveriş yapıyor." bilgisini verdi.

Türkiye genelinde 305 geçici eğitim merkezinde ve okullarda 312 bin  Suriyeli çocuğa örgün eğitim öğretim imkanı sağladıklarını da anımsatan Bilden,  yıl sonuna kadar 460 bin sığınmacı çocuğu okullaştırmayı hedeflediklerini  kaydetti. Bilden, "Türkiye olarak biz bugüne kadar STK'larımızla birlikte 25  milyar dolar harcadık ancak uluslararası camiadan gelen toplam destek 512 milyon  dolarda kaldı. Tek başımıza dünyanın geri kalanından neredeyse 23 kat fazla  yardım yaptık. Türkiye'nin Suriyelilere ayırdığı her 24 liraya karşılık tüm dünya  ancak 1 lira yardımda bulundu." açıklamasını yaptı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürü  Abdurrahman Madan ise Suriye'de yaşanan drama ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin örneği görülmemiş şekilde mültecileri kamp ve kamp dışında  ağırladığını hatırlatan Madan, "Son 13 yılda kendi vatandaşlarımıza yönelik  geliştirilmiş uygulamaların sonucu olarak yoksullukla mücadelede önemli mesafeler  kaydettik. Başarılı politikalarımızı, kapılarımızı açtığımız ve çoğunluğu kamplar  dışında toplum içinde birlikte yaşadığımız mülteci kardeşlerimize uygulamak da  öncelikli hedefimizdir." diye konuştu.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »