23 Mayıs 2018, Çarşamba

Bir Tatlıcı öyküsü..

Hürriyet yazarı Yalçın Bayer, Türkiye'nin en zengin ailelerinden olan "Tatlıcı" ailesinin miras kavgasını köşesine taşıdı

17 Temmuz 2014 Perşembe 0:37
Bir Tatlıcı öyküsü..
İşte Yalçın Bayer'in bugün köşesinde yer verdiği, mahkemeye taşınan miras kavgasının hikayesi...

"Bir Tatlıcı öyküsü... Az tamahtan çok zarar

Merhum Mehmet Salih Tatlıcı’nın mirasında yer alan ve merhumun birinci eşinden olan oğlu Mehmet Tatlıcı’nın ihbarı üzerine, Uğur ve Nurten Tatlıcı’nın Antalya Belek’teki lüks otellerinde bulunan Osmanlı Baş Odası ile ilgili, Kültür ve Turizm Bakanlığı, tarihi eserlerin müzeye iadesini yönünde karar verdi. 

Mirastan mal mı kaçırılmaya çalışılıyor.

Nurten Tatlıcı, bakanlığın kararının iptali için Antalya 1. İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Bu davada Mehmet Tatlıcı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Antalya Valiliği’nin yanında müdahil olarak davaya katıldı. Mehmet Tatlıcı, bakanlıktan saklanan bu tarihi eserlerin aynı zamanda terekeden de saklandığını, terekeye bildirilmediğini söyledi.

Antalya 1. İdare Mahkemesi tarafından re’sen seçilen bilirkişiler Arkeolog Prof. Dr. Taner Korkut ile Prof. Dr. Gül Işın ve sanat tarihçisi Hacer Sahan’ın da raporu üzerine, Antalya 1. İdare Mahkemesi Nurten Tatlıcı’nın açtığı davayı reddetti. 

Nurten Tatlıcı’nın Danıştay’a götürdüğü Antalya 1. İdare Mahkemesinin 30 Ocak 2014 tarihindeki  kararı şöyleydi; “Dava konusu ahşap eserlerin Taşınmaz Kiltür Varlığı niteliğinde olduğu ve sağlıksız saklama koşulları altında bulunduğu, anılan eserlerin uygun nem alıcı ortam ve ısı ayarlaması yapılmadan saklanmasının hem ahşabın kendisine ve hem de boya ve bezemesine telafisi mümkün olamayacak zararlar verecek olması da göz önünde bulundurulduğunda anılan eserlerin ve odanın gerekli tedbirlerin alınarak Antalya Müzesine taşınmasına ve bu amaçla müze müdürlüğüne teslim edilmesine yönelik tesis olunan işlemlerde hukuka aykırılık bulunmadığı sonucuna varılmıştır.”
 

DANIŞTAY’DAN RED GELDİ


Nurten Tatlıcı, Antalya 1. İdare Mahkemesi’nin kararını temyiz edip, yürütmeyi durdurma talep etti. Ancak mahkeme talebi reddetti. Mehmet Tatlıcı’nın ihbarı ile mirastan mal kaçırmaya yönelik olduğu iddiasına ilişkin eserler müzede kalmaya devam edecek.
 

MİLYON DOLARLIK SERVET NE OLDU


2009 yılında vefat eden Mehmet Salih Tatlıcı, büyük bölümü gayrimenkuller, tarihi eserler ve modern sanat eserlerinden oluşan milyon dolarlık bir servet bıraktı.
Bu servetin taksiminin, ölümden 15 yıl önce düzenlenmiş olan bir vasiyetname ile yapıldığı vefatında anlaşıldı.

Vasiyetnameye göre; atanmış mirasçı olarak belirlenen ikinci eş Nurten Tatlıcı ve ondan olan oğlu Uğur Tatlıcı, mirasın büyük bölümünü alıyorlar. İlk eşten olan 3 oğuldan, Mehmet Tatlıcı dışındaki, diğer 2 oğul ise mirastan tamamen mahrum ediliyor.

Bekleneceği üzere vasiyetname dava konusu oldu ve miras tereke yönetimine devredildi. Yargıya da taşınan Uğur Tatlıcı ile ilgili iddialar, tam da bu sırada ortaya çıktı İddialara göre terekeden, bir kısım tarihi eserler, koleksiyon parçaları, değeri çok yüksek olan sanat eserleri gizleniyordu. İlk eşten olan ve mirastan mahrum edilmeyen oğul Mehmet Tatlıcı, bu durumdan haberdar olunca savcılığa şikayette bulundu. Bunun üzerine Uğur ve Nurten Tatlıcı’nın yönetimindeki bir fabrikada yapılan aramada sonradan oluşturulduğu anlaşılan, ‘gizli bir bölme’ içerisinden tereke mahkemesinden gizlenen tarihi eserlerin bir kısmı çıktı. Uğur Tatlıcı ve annesi aleyhinde bu tarihi eserler nedeniyle Kültür Varlıkları Yasası’na aykırı davranmak suçundan dava açıldı. 

Tereke yönetiminden kaçırılmaya çalışıldığı iddia edilen eserler, Kültür ve Turizm Bakanlığına gidiyor. Diğer mirasçıların payını azaltma, terekenin değerini az gösterme girişimleri de, çok sayıda davanın konusu oluyor.

Anlaşılan o ki, Tat Towers’ın hissesine de, uzayan yalnızlık düşüyor.

Hürriyet 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »