23 Temmuz 2018, Pazartesi

BM İnsan Hakları Konseyi'ne 14 yeni üye

BM Genel Kurulu, BM İnsan Hakları Konseyi'ne 14 yeni üye seçecek.

12 Kasım 2013 Salı 18:17
BM İnsan Hakları Konseyi'ne 14 yeni üye
Dünya genelinde insan hakları ihlallerini inceleyen ve ülkelere tavsiyelerde bulunan 47 üyeli BM İnsan Hakları Konseyi'ne üç yıllığına 14 yeni üye seçilecek.

Kim Hangi Koltuğa Aday?


BM Genel Kurulu'nda bugün yapılacak oylamada Asya-Pasifik grubuna ayrılan dört koltuk için Çin, Maldivler, Suudi Arabistan ve Vietnam, Doğu Avrupa grubuna ayrılan iki koltuk için Rusya ve Makedonya, Batı Avrupa ve diğer ülkeler grubuna ayrılan iki koltuk için Fransa ve İngiltere aday. Bu gruplarda aday sayısı ve boş koltuk sayısı eşit olduğu için çekişme yaşanmayacak.

Seçimde, Afrika grubunda Cezayir, Fas, Namibya, Güney Afrika ve Güney Sudan arasından 4'ü, Latin Amerika ve Karayipler grubunda ise Küba, Meksika ve Uruguay arasından ikisi seçilecek.

Öte yandan insan hakları kuruluşları Çin, Rusya, Suudi Arabistan ve Vietnam'ın Konsey'e seçilecek olmasına tepki gösterdi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden 'Tutuklama' Açıklama


New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden (HRW) yapılan açıklamada, adaylardan Çin, Rusya, Suudi Arabistan, Vietnam ve Cezayir'in Konsey tarafından atanan bağımsız BM insan hakları gözlemcilerinin ülkelerinde inceleme yapmalarına bile izin vermediği belirtildi.

Çin ve Vietnam'da sistemli insan hakları ihlallerinin gerçekleştiği ve aktivistlerin tutuklandığının savunulduğu açıklamada bu ve benzer ülkelerde öncelikle insan hakları standartlarının yükseltilmesi istendi. 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »