BM Kıbrıs'a kadın barış gücü komutanı atadı

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, 56 yaşındaki Tümgeneral Kristin Lund'ı barış gücü komutanı olarak Kıbrıs'a atandı.

13 Mayıs 2014 Salı 16:34
BM Kıbrıs'a kadın barış gücü komutanı atadı
Birleşmiş Milletler'in (BM) Genel Sekreterlik Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada, Norveç'li general Kristin Lund'un BM Kıbrıs Barış Gücü (UNFICYP) Komutanlığına atandığı bildirildi. 

BM Genel Sekreteri Ban, atamayla ilgili yaptığı açıklamada, 65 yıldır BM barış operasyonlarının tüm komutanlarının erkek olduğunu belirterek, Tümgeneral Lund'un barış gücü komutanlığına atanmasıyla, kadınların yükselmesi önündeki bir başka engelin daha ortadan kaldırıldığını kaydetti.

Ban, açıklamasında, ''Kıbrıs'taki operasyonumuzun bugün, ikili kadın liderliğine geçmesi dünyada bir ilk'' ifadesine yer verdi. Ban, Lund'un 34 yılı aşkın süredir ulusal ve uluslararası düzeyde askeri komutanlık ve karargah tecrübesi bulunan seçkin bir askeri kariyere sahip olduğunu bildirdi.

Tümgeneral Lund'ın, 1986 yılında BM'nin Lübnan'daki barış gücündeki görevinden bu yana uzun bir hizmet dönemi bulunuyor.

2007-2009 yılları arasında Norveç Silahlı Kuvvetleri Komutanlığı Komutan Yardımcısı görevinde bulunan Lund, 2009 yılında tümgeneral rütbesini alan ilk kadın komutan olurken, Norveç İç Güvenlik Kurmay Başkanı olarak seçilmişti. 

1991 yılında Çöl Fırtınası Operasyonu'nda Suudi Arabistan'da görev alan Lund'a, BM Koruma Gücü UNPROFOR ve BM'nin Lübnan'daki geçici gücü UNIFIL ile NATO'nun Afganistan'daki gücü ISAF'ın Genel Merkezi'nde de hizmette bulunmuştu. 

Tümgeneral Lund, 2009 yılında bu rütbeye terfi eden ilk kadın askeri yetkili olmuştu. Lund görevi, Çin'li Tümgeneral Chao Liu'dan 13 Ağustos 2014 tarihinde devralacak.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »