Boko Haram'ın kadın kanadına büyük darbe

Nijerya ordusunun terör örgütü Boko Haram’a yönelik operasyonlarında örgütün kadın kanadına büyük darbe vurduğu bildirildi.

17 Temmuz 2014 Perşembe 20:47
Boko Haram'ın kadın kanadına büyük darbe
Nijerya ordusundan yapılan açıklamada, Boko Haram’ın kadın kanadından üç kişinin yakalandığı, ayrıca örgütün kadın kanadının deşifre edildiği duyuruldu.

Boko Haram’ın kadın kanadının, Borno eyaletinde Abuja ve Maiduguri şehirlerindeki bir pazar yeri ile bir alışveriş merkezine düzenlenen ve 50 kişinin öldüğü bombalı saldırılarda istihbarat çalışması yaptıkları belirtildi.

Ordu adına yapılan açıklamada, "Hafsat Bako liderliğindeki üç kadın şüpheli, örgütün kadın kanadı içinde istihbarat toplamak ve bu amaçla casusluk faaliyetlerinde bulunmakla suçlanıyor” denildi.

"Asiler boşuna çabalıyor" 

Askeri kaynaklar, silahlı asilerin başarılı olamayacaklarının altını çizerek, “İstihbarat gösteriyor ki bu asiler başarılı olamadı. Bazıları yıllardır ormanda kamplarda yaşıyorlar, iki yıldır eşlerini çocuklarını görmeyenler var. Onlar umutsuzca yanlarında kalıp kendilerine yemek yapacak kadın arıyorlar” dedi.

Aynı kaynak, kadınların ayrıca Boko Haram militanları için istihbarat yapmaları, cinayet işlemeleri, silah ve mühimmat taşımaları ya da canlı bomba olarak ölmeleri için kamplarda beyinlerinin yıkandığını söyledi.

Haziran ayında ülkenin kuzeydoğusundaki Gombe eyaletinde bir askeri üsse girmeye çalışan kadın canlı bomba, askerlerin de aralarında bulunduğu 5 kişinin ölümüne sebep olmuştu. 2009'da Maiduguri’deki ilk saldırıdan bugüne kadar Boko Haram’ın kadın kanadının düzenlediği saldırılarda yaklaşık 300 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Bazı görgü tanıkları Boko Haram kadın kanadının büyük şehir merkezlerinde siyah poşetler içinde çok sayıda silah ve askeri mühimmat taşıdıklarını iddia etti.

Maiduguri Piskoposluğu Sosyal İletişim Müdürü Gideon Obasogie, Boko Haram’ın kadın kanadının asilerin eşleri veya sempatizanlarından oluştuğunu söyledi. Obasogie, “Asiler genellikle kimseye güvenmez. Kadınlar, daha çok bilgi toplama gibi daha az aktif işlerde kullanılır” diye konuştu. Obasogie ayrıca, yoksulluğun Boko Haram’ın kadın kanadına katılımlarda önemli bir etken olduğunu dile getirdi.

Gazeteci Dauda Pam ise farklı düşündüğünü belirterek, Boko Haram’ın kadınları sadece hedeflerini yok etmek için kullandığını ifade etti.

Gazeteci Dauda Pam, Boko Haram’ın hedeflerini yok etme kapasitesini yitirdiğini savunarak, “Şimdi kadınları ve masumları çok iyi kullanarak, hedeflerine ulaşmaya çalışıyorlar” dedi.

Pam ayrıca, “Birçok insan bir kadının bomba taşıdığından ya da casusluk yaptığından şüphelenmez. Bu nedenle siviller çok daha dikkatli olmalı. Hükümet de asilere ve terörizme karşı kampanyaları artırmalı” uyarısında bulundu.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »