Borcu olanlar dikkat!

Maliye Bakanlığı, bazı alacakların yeniden yapılandırılmasını da içeren "torba yasa" ile devlete borcu olanlara getirilen fırsatları geniş kitlelere anlatmak amacıyla kapsamlı bir tanıtım kampanyası düzenleyecek. Bu kapsamda, 5 milyon civarındaki MTV veya trafik para cezası olan araç sahiplerine de özel bir mektup gönderilecek.

5 Ekim 2014 Pazar 20:38
Borcu olanlar dikkat!

Maliye Bakanlığı, bazı alacakların yeniden  yapılandırılmasını da içeren "torba yasa" ile devlete borcu olanlara getirilen  fırsatları geniş kitlelere anlatmak amacıyla kapsamlı bir tanıtım kampanyası  düzenleyecek. 
 
Bu kapsamda, 5 milyon civarındaki Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV),  trafik para cezası olan araç sahiplerine de özel bir mektup gönderilecek.  Bakanlık, bu mektupla, söz konusu araç sahiplerini borçlarını ödemeye davet  edecek. 
 
AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, 6552 sayılı İş Kanunu ile Bazı  Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların  Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun'un Maliye Bakanlığı'nı ilgilendiren  kısmının kamuoyuna tanıtımı amacıyla Gelir İdaresi Başkanlığınca tanıtım ve  bilgilendirme kampanyası gerçekleştirilecek. Söz konusu kampanya, geniş kitlelere  ulaşılması amacıyla 17 farklı mecrayı kapsayacak. 
 
BORÇLULARA MEKTUP GELECEK
 
Kampanyaya, "Vergide fırsat Zamanı" sloganı ve logosuyla 13 Ekim 2014  tarihinde düzenlenecek tanıtım ile başlanacak ve kanundan yararlananların ilk  taksit ödemelerini yapacağı son tarih 31 Aralık 2014'e kadar devam edilecek. 
 
Kampanya kapsamında, 5 milyon civarındaki MTV, trafik para cezası  borçlularına da PTT aracılığıyla bilgilendirme mektubu gönderilecek. 
 
ARAÇ SAHİPLERİNİN BORÇ SORUNLARI BİTECEK
 
Maliye Bakanı  Mehmet Şimşek, "torba yasadan" en çok faydalanacak MTV veya trafik para cezası borçlularını "bu önemli fırsattan" yararlanmaya davet etti. Yasanın, söz konusu borçlulara çok önemli avantajlar sunduğunu dile  getiren Şimşek, bu vesileyle araç sahiplerinin borç sorunlarının sona ereceğini  ifade etti. 
 
Yasa ile 30 Nisan 2014 tarihinden önce tahakkuk eden MTV ile kesilen  trafik para cezalarından 11 Eylül 2014 tarihi itibarıyla kesinleşmiş borçlara  yapılandırma imkanı getirildiğini belirten Şimşek, "Kanundan faydalanılması  halinde bu borçlara ilişkin birikmiş faiz ve gecikme zammı tutarından  vazgeçilecek. Bunun yerine enflasyon oranında güncelleme yapılarak borç yükünde  önemli bir indirim sağlanacak" dedi. 
 
HERKESE ULAŞMAK İSTİYORUZ
 
Maliye Bakanı Şimşek, yasanın sadece MTV veya trafik para cezası  olanlara değil, çok geniş bir kesime önemli fırsatlar sunduğunu bildirdi. 
 
Bunun için de bakanlık bürokratlarının Kurban Bayramı'ndan sonra  sahaya ineceklerini ve geniş bir bilgilendirme kampanyası başlatılacağını anlatan  Şimşek, amaçlarının yasadan yararlanabilecek herkese ulaşmak olduğunu söyledi. Şimşek, yasa kapsamına alınan konularla ilgili borcu olan herkesin,  bundan faydalanması gerektiğini sözlerine ekledi. 
 
KAMPANYADA NELER VAR?
 
Bakanlığın tanıtım ve bilgilendirme kampanyası kapsamında şunlar  yapılacak: MTV ve trafik para cezası borçlularına 5 milyon adet bilgilendirme  mektubu PTT aracılığıyla gönderilecek. Mektupta; ilk olarak 6552 sayılı kanunun  bu borçlara ilişkin getirdiği imkanlara yer verilirken, devamında mektup üretim  tarihi itibarıyla borç tespitinin yapıldığı bilgisi ve borcun ayrıntılarının  öğrenilebileceği sorgulama ve iletişim kanalları anlatılacak. Söz konusu  bilgilendirme mektubu, son dönemde oluşturulan "Mükellef Bilgilendirme Mektup  Standartları" çerçevesinde hazırlanacak. 
 
BİLBOARDLAR DA KULLANILACAK
  
MTV, trafik para cezası ve araç muayene borçluları için karayolları  üzerinde bulunan billboard, megaboard, raket panolar ve otobüs duraklarının  reklam panoları, otobüs arka yüz Reklamalanları kullanılacak. 
 
Vergi borçluları ile nüfus, seçim, askerlik para cezaları ve öğrenim  kredi borçluları için yüksek hızlı tren ve banliyö trenleri gibi toplu taşıma  araçları ile büyükşehirlerdeki metro istasyonları, kamu binaları gibi  vatandaşların yoğun olarak bulunduğu yerlerde afiş, bilboard, megaboard ve  dijital reklam alanları da yine ilanların kullanıldığı yerlerden olacak. 
 
5838 sayılı kanunun ilgili maddesinde düzenlenen hurda araç teslimine  ve motorlu taşıt olma vasfını kaybeden taşıtlara ilişkin 31 Aralık 2014 tarihine  kadar sürecek avantajlara ilişkin tanıtım çalışmaları yapılacak. 
 
  
Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa havalimanlarının iç ve dış hat  terminallerindeki yolcu bekleme salonları ve bagaj bekleme platformlarındaki  megalight, raket pano ve dijital ekranlar kullanılacak. 
 
Şehir merkezlerinin yoğun yerlerinde bilgilendirici el broşürleri  dağıtılacak. 
 
BÜROKRATLAR DA SAHAYA İNİYOR
 
Radyo ve internet reklamı verilecek, stantlar açılacak. Gelir İdaresi başkan yardımcıları başkanlığında iller ziyaret edilecek  ve yerel teşkilatla birlikte bilgilendirme faaliyetleri gerçekleştirilecek. Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk'ün başkanlığında haftalık  değerlendirme toplantıları ile tüm illerde yürütülen çalışmaların  değerlendirilmesi yapılarak, tanıtım ve bilgilendirme kampanyası ve kanunun  uygulanması süreci yakından takip edilecek. Ayrıca, TÜVTÜRK'ün geciktirilmiş araç muayenelerine ilişkin tanıtım  kampanyasına da destek verilecek. 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »