Bozdağ, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın aldığı yeni kararı açıkladı

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, "Diyanet İşleri Başkanlığının aldığı yeni bir kararla, Peygamber Efendimiz'in doğduğu, dünyamızı ve alemleri şereflendirdiği günün içinde yer aldığı hafta, 'Mevlid-i Nebi Haftası' adıyla Miladi Takvime göre değil, Hicri Takvime göre kutlanacaktır. Önümüzdeki hafta bu konudaki yönetmelik değişikliği yayınlanacak ve 2018'den itibaren de Hicri Takvime göre Peygamber Efendimiz'in dünyayı şereflendirdiği hafta, 'Mevlid-i Nebi Haftası' adıyla kutlanmaya başlanacaktır." dedi.

25 Kasım 2017 Cumartesi 22: 9
Bozdağ, Diyanet İşleri  Başkanlığı'nın aldığı yeni kararı açıkladı
Bozdağ, Necmettin Erbakan Üniversitesi Köyceğiz Külliye'sindeki Zeliha  Akpınar Camii Temel Atma Töreninde, terörün zemin bulduğu alanı ortadan kaldırmak  için özellikle üniversiteler, sivil toplum örgütleri, siyasi partiler ve kanaat  önderlerine büyük görevler düştüğünü belirtti.

Şimdiye dek bu konuda herkesin üzerine düşen görevi tam olarak yerine  getiremediği için İslam coğrafyasının kan gölü haline geldiğini vurgulayan  Bozdağ, "Kim bu kanı akıtıyor? Bunları, kendilerine 'Müslüman' diyen, şeytanın  müritleri yapıyor. Bunlara kim merhametle, iyi gözle bakarsa, kim de 'bunları  anlayalım' diye uğraşırsa bunlara en büyük desteği vermiş olur. Belki silah  kullanmamıştır ama o niyetiyle onlara destek vermiş olur." ifadesini kullandı.

Bozdağ, insanların bu terör örgütlerine karşı kalben ve her türlü  imkanlarıyla karşı durması gerektiği belirterek, şöyle devam etti:

"Bugün, İslam'a ve Müslümanlara, bunlardan daha fazla düşmanlık yapan,  yeryüzünde ikinci bir organizasyon yoktur. Eğer bütün İslam düşmanları bir araya  gelse, 'İnsanları İslam'dan uzaklaştırmak, Müslümanlardan nefret ettirmek için  terör örgütü veya bir organizasyon yapsak' dese belki bu DEAŞ terör örgütü gibi,  El Kaide, Nusra terör örgütü gibi terör örgütleri icat edebilirlerdi. İşte  bunların yaptıkları tam da budur."

İslam'ın adını kullanan İslam karşıtı bu örgütlerin tüm dünyayı  Müslümanlardan nefret ettirmeye çalıştığını anlatan Bozdağ, İslam coğrafyasını  kan ve gözyaşına boğanların Allah'ın rızasını asla kazanamayacağını bildirdi.

İslam dünyasını karıştırmak isteyenlere maşa olan bu örgütlere karşı  topyekün bir mücadelenin gerekli olduğuna işaret eden Bozdağ, "Bu noktada  camilerin son derece önemli bir görevi vardır. Eğer camiler, Türkiye'nin dört bir  yanında kendilerine yüklenen fonksiyonu layıkıyla yapabilseler, bu terör  örgütleri Türkiye'de asla destek bulamaz. Hiçbir terör örgütü de kendine  yeterince destek bulamaz." dedi.

Bozdağ, camilerde görev yapan herkesin, İslam dininin aydınlık yüzünü  doğru bir şekilde anlatmakla yükümlü olduğuna dikkati çekti.

"Camileri ezan vakti açıp, namazdan sonra kapatmak, bu camilerin  üzerine yüklendiği fonksiyonunu anlamamaktır." diyen Bozdağ, Diyanet İşleri  Başkanlığının ve din görevlilerinin cami hizmetlerine ağırlık vermesini istedi.

"Yorumları farklı olabilir ama İslam tektir"

Son dönemlerde İslamla ilgili farklı tartışmaların ortaya çıktığına  değinen Bozdağ, şöyle devam etti:

"Bir yandan mezhep-mezhep, bir yandan meşrep-meşrep, İslam toplumunu  ayırmak için uğraşırken, yeni bir siyasal mühendislik bugünlerde yeniden gündeme  geldi. Benim bildiğim kadarıyla İslam tektir. Yorumları farklı olabilir ama İslam  tektir. Kitabı Kuran, peygamberi Hazreti Muhammed'dir. Ilımlı Müslüman ılımsız  Müslüman diye Müslümanları birbirinden ayırmak, İslam anlayışını birbirinden  ayırmak asla kabul edilemez. Bu, Müslümanlara ve İslam'a dönük, yeni bir  uluslararası projedir. Buna yatkınlık gösterenler, bu projeye taşeronluk  yapanlardır."

Bu tür anlayışlara yer açılmasına izin verilmemesi gerektiğini  belirten Bozdağ, "Maalesef bu mühendislik çalışmaları, taşeronlarını da kolay  buluyor. Çünkü istihbarat örgütleri bunları paraya boğuyor, pek çok kapının  bunlara açılması için başka karanlık güçler de bunlara çok büyük imkanlar  veriyor. Kim bunlarla ilgili konuşmaya başlıyorsa, bakın bunun arkasında onu  konuşturan el kimdir, o eli göreceksiniz. İslam üzerindeki bu yeni mühendislik  faaliyeti karşısında da hep beraber durmamız lazım." ifadesini kullandı.

Mevlid-i Nebi Haftası adıyla kutlanacak

Bozdağ, İslam dünyasının bu tür planlarla, bu tür terör örgütleriyle  şekillendirilmesine izin vermeceklerinin altını çizdi.

Haftaya Mevlid-i Nebi gecesinin kutlanacağını hatırlatan Bozdağ,  şunları kaydetti:

"Bundan önce Peygamber Efendimiz'in doğduğu, alemleri ve dünyamızı  şereflendirdiği günün içinde yer aldığı hafta, 'Kutlu Doğum Haftası' adıyla, her  yılın nisan ayı içerisinde kutlanıyordu. Diyanet İşleri Başkanlığının aldığı yeni  bir kararla, Peygamber Efendimiz'in doğduğu, dünyamızı ve alemleri  şereflendirdiği günün içinde yer aldığı hafta, 'Mevlid-i Nebi Haftası' adıyla  Miladi Takvime göre değil, Hicri Takvime göre kutlanacaktır. Önümüzdeki hafta bu  konudaki yönetmelik değişikliği yayınlanacak ve 2018'den itibaren de Hicri  Takvime göre Peygamber Efendimiz'in dünyayı şereflendirdiği hafta, 'Mevlid-i Nebi  Haftası' adıyla kutlanmaya başlanacaktır."

Törende, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun da bir konuşma  yaparak, projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmanların ardından protokol üyeleri, alana kurulan butona basarak  caminin temelini attı.

Programa Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer  Şeker, belediye başkanları ile davetliler katıldı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »