Bu akşama dikkat! Nisanda kar yağışı...

Meteorolojinin uyarılarının ardından bugün Bolu Dağı'nda kar yağışı etkili oldu. Bazı illerde ise bu akşamdan itibaren kar yağışı bekleniyor. İşte son uyarılar...

9 Nisan 2015 Perşembe 3:19
Bu akşama dikkat! Nisanda kar yağışı...
D-100 karayolunun Bolu Dağı geçişinde kar yağışı ve  sis, ulaşımda aksamalara neden oluyor. 
 
Kar yağışı, karayolunun özellikle Düzce kesiminde bulunan Karanlıkdere  ve Bakacak ile Bolu sınırları içindeki Seymenler ve Elmalık mevkilerinde etkisini  sürdürüyor. Aralıklarla süren yağış nedeniyle Bolu Dağı'nda kar kalınlığı yer yer  10 santimetreye kadar ulaştı, görüş mesafesi ise sis dolayısıyla 30 metreye kadar  düştü. 
 
Karayolları görevlilerinin tuzlama çalışması yaptığı güzergahlarda,  trafik ekipleri de sürücüleri dikkatli olmaları ve aşırı hız yapmamaları  konusunda uyarıyor.Yağışın, Düzce ve Bolu'nun yüksek kesimlerinde yer alan Abant, Gölcük,  Yedi Göller, Topuk Yaylası, Güzeldere, Odayeri, Kardüz mevkilerinde de etkili  olduğu bildirildi. 
 
BU İLLERE KAR YAĞIŞI GELİYOR
 
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bu gece saatlerinden itibaren afyonkarahisar, Kütahya, Bilecik,Bursa’nın güneyi, Eskişehir, Çankırı’nın kuzeyi, Bolu, Karabük, Kastamonu çevreleri, Sakarya, Düzce ve Burdur’un yüksekleri ile Isparta çevrelerinde başlayacak olan karla karışık yağmur ve kar yağışlarının Cuma günü Sabah saatlerine kadar aralıklarla kuvvetli (10-20 cm) olmasının beklendiğini açıkladı. 
 
Başta ulaşım sorunları olmak üzere meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.
 
EGE BÖLGESİNDE KAR KARIŞIK YAĞMUR
 

Ege Bölgesi'nin akşamdan itibaren soğuk ve yağışlı  havanın etkisine girmesi, Balıkesir, Manisave İzmir'in bazı bölgelerinde karla  karışık yağmur görülmesinin beklendiği bildirildi. 
 
Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Ege  Bölgesi'nin akşam saatlerinden itibaren soğuk ve yağışlı havanın etkisine  girmesinin beklendiği belirtilerek, yağmur ve sağanak şeklinde başlayacak  yağışın, geceden itibaren yarın da sürecek şekilde Balıkesir'in güneydoğusu ile  Manisa ve İzmir'in doğusunda karla karışık yağmura dönüşmesinin tahmin edildiği  kaydedildi. 
 
SOĞUK HAVA ZİRAİ DON UYARISI
 
Kuzey ve kıyı kesimlerde fırtına, diğer yerlerde ise kuvvetli poyraz  şekilde rüzgarın etkili olacağı bölgede, hava sıcaklıklarının mevsim  normallerinin 8-10 derece altına inmesinin beklendiği belirtilen açıklamada,  bölgenin iç kesimlerinde cuma gecesi zirai don yaşanabileceği uyarısı yapıldı 
 
Açıklamada, fırtına ve sıcaklık azalması ile yağışın yol açabileceği  nehir taşkınları, çatı uçması, direk devrilmesi, buzlanma ve zirai don gibi  olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli olmaları istendi. 
 
BATI Karadeniz'DE BU AKŞAMA DİKKAT
 
Meteoroloji 4’üncü Bölge Müdürlüğü, Batı Akdeniz için bugün akşam saatlerinden itibaren kuvvetli yağış ve kar yağışı uyarısında bulundu. 
 
Antalya, Isparta, Burdur ve Muğla’nın Fethiye ile Seydikemer ilçelerinde bugün akşam kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli yağışların etkili olacağı belirtildi. Meteoroloji 4’üncü Bölge Müdürlüğü’nden yapılan yazılı uyarıda şöyle denildi:
 
"Yağışlar sahil kesimlerde sağanak ve gökgürültülü sağanak, iç kesimlerde (Isparta, Burdur,Antalya’nın Elmalı, Korkuteli, Akseki, İbradı, Gündoğmuş ve Muğla’nın Seydikemer ilçesinin kuzeyi) karla karışık yağmur ve kar yağışı şeklinde olması beklenmektedir. Beklenen kuvvetli ve çok kuvvetli yağışların oluşturabileceği olumsuzluklara (sel, taşkın, hortum, yıldırım, ulaşımda aksamalar) ve kar yağışının beklendiği yüksek kesimlerde kar birikintilerinin oluşturacağı olumsuzluklara karşı vatandaşlarımızın ve yetkililerin tedbirli olmaları gerekmektedir." 
 
KARTEPE'DE NİSAN AYINDA 40 SANTİM KAR VAR
 
Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden biri haline gelen ve 1850 metre ile Samanlı Dağları’nın bölgedeki en yüksek zirvesinin de bulunduğu Kartepe’de, Nisan ayına rağmen hala 40 santim kar var. Dün gece ve bugün de kar yağışı görülen otel bölgesindeki kayak pistlerinin bulunduğu alana yapılan kar dolgusu ile kayak da yapılabiliyor.
 
Bölgede deniz seviyesine yağmur yağarken, otel bölgesi ile zirvenin biraz alt kısımlarında dünden beri kar yağıyor. Son 5 yıllık dönem içinde ilk kez nisan ayında kar bulunan Kartepe’de otel bölgesinde 17 kayak pisti içersinde Geyikalanı ve Kartepe adlı pistler açık tutuluyor. Bölgede kar kalınlığı normalde 40 santim olmasına rağmen, bu pistlerin bulunduğu alanlara kar dolgusu yapıldı ve kayak için uygun hale getirildi. Özellikle hafta sonu yoğun daha ilginin olduğu Kartepe Kayak Merkezi’nde hafta içi de vatandaşlar kayak yapabiliyor. 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »