Bu karar tüm tüketicileri etkileyecek!

Erzincan'da bir akaryakıt istasyonunun yaptığı itiraz sonucu, tüketici mahkemesi elektrik faturasında yer alan ve "dağıtım", "iletim", "kayıp", "PSH sayaç", "PHS" bedeli adı altında alınan kalemlerin iptalini istedi

15 Mart 2016 Salı 19:20
Bu karar tüm tüketicileri etkileyecek!
Erzincan Tüketici Mahkemesi, avukat Bahadır Pir'in ortağı olduğu akaryakıt istasyonuna gelen elektrik faturasında yer alan 5 kalem ödemenin yasa dışı olduğu iddiasıyla açtığı davada, bu bedellerin iadesi ile bundan sonraki faturalardan çıkarılmasına karar verdi. 

Erzincan Barosu'na kayıtlı avukatlardan Bahadır Pir'in, ortağı olduğu akaryakıt istasyonuna tahakkuk edilen elektrik faturasında, "dağıtım", "iletim",  "kayıp", "PSH sayaç" ve "PHS" bedeli adı altındaki kalemlerin yasa dışı olduğu  iddiasıyla Erzincan Tüketici Mahkemesi'ne açtığı dava sonuçlandı.

Mahkeme, 10 Mart tarihinde sonuçlandırdığı davada, söz konusu bedellerin yasal dayanağı olmadığına karar vererek, davaya konu faturadaki  kesinti bedellerinin iadesine ve bundan sonraki faturalarda bu kalemlerin çıkarılmasına hükmetti.

Pir, mahkeme kararına ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, gelen  elektrik faturalarında yer alan ödeme kalemlerine ilişkin araştırma içine  girdiğini ve daha önce Yargıtay Hukuk Genel Kurulu tarafından alınan bir karardan  yola çıkarak, haksız olduğunu düşündüğü ödeme kalemlerinin iptali ve iadesi  istemiyle dava açtığını belirtti.

Mahkemenin yaklaşık 1 yıl süren yargılama sonucunda, gerekli  araştırmalar ve bilirkişi raporları alınarak, iddiaya konu olan ödeme kalemlerini  yasa dışı bularak iadesine ve bundan sonraki faturalarda yer almamasına karar  verdiğini anlatan Pir, şunları kaydetti:

"Tüketici mahkemesinin verdiği bu karar, tüm tüketicilerin  faydalanacağı bir karar oldu. Bu kararla vatandaşlar haklarını arayarak, bir yılda ödediği fatura bedeli emsalinde, 10 yıllık yasal olmayan başlıklar altında  kesilen miktarları dağıtım şirketlerinden alabilecekler. Bu kararın, vatandaşlara  yol gösterici olacağı ve diğer davalar için emsal olacağı düşüncesindeyiz."

Pir, vatandaşların ödediği fatura bedeli 3 bin 480 liranın altında  olması halinde İl Tüketici Hakem Heyetlerine başvurarak, 3 bin 480 liranın  üzerinde olaması halinde ise Tüketici Mahkemelerine dava açarak, haksız  kesintilerin iadesi ve iptalini isteyebileceklerini sözlerine ekledi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »