Bülent Arınç için 5 ihtimalli senaryo!

Bülent Arınç ile Başbakan Erdoğan arasındaki krizin nasıl sonuçlanacağına dair Ankara'da 5 senaryo konuşuluyor...

13 Kasım 2013 Çarşamba 7: 0
Bülent Arınç için 5 ihtimalli senaryo!
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç arasında esen soğuk rüzgarlar, Ankara kulislerinin en önemli gündem maddesi. 

Taraf gazetesinin haberine göre, özellikle AK Parti kulislerinde, “zayıf” ve “güçlü” şu beş senaryo üzerinde duruluyor:

ÖZÜR: Arınç, Erdoğan ile konuşur ve medya üzerinden yaptığı sitem dolayısıyla özür dileyebilir. Ya da Erdoğan, Arınç’ın gönlünü alabilir ve özür dileyebilir.

ARACILAR: Başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmak üzere, her iki isme de yakın bazı kişiler devreye girerek, konu tatlıya bağlanabilir.

İSTİFA: Arınç, bakanlıktan istifa edebilir. Ancak “dava arkadaşlığı” söz konusu olduğu için partiden istifa etmez.

KENDİ İSTEĞİYLE: Arınç, bakanlık görevinden istifa etmeyebilir ancak yerel seçimlerde bazı bakanların isimlerinin, çeşitli büyükşehir belediye başkanlıkları için geçmesi nedeniyle önümüzdeki günlerde yapılacak olan mini kabine revizyonunda kabine dışında kalmayı bizzat isteyebilir.

SÖZCÜLÜĞÜ BIRAKIR: Zaman zaman Başbakan’la ters düşen Arınç, bakanlık görevine devam edebilir ancak hükümet sözcülüğü görevini bırakmayı isteyebilir. Ya da Erdoğan, Arınç’ın hükümet sözcülüğü görevini bırakması yönünde bir talimatta bulunabilir. Arınç’ın yerine, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ gelebilir.

BU İLK KRİZ DEĞİL

Parti içerisinde bir süredir yaşanan görüş ayrılıklarının özellikle Gezi Parkı eylemleriyle beraber “çatlağa” dönüştüğü ve partideki rahatsızlığın, kızlı-erkekli öğrenci evleri konusuyla birlikte patlak verdiği kulislerde konuşuluyor.

Gezi eylemlerine katılan vatandaşlara yönelik Başbakan Erdoğan’ın sert üslubu ile eylemlere yapılan sert müdahalenin, AK Parti ve kabine içerisindeki Cumhurbaşkanı Gül ve Bülent Arınç’a yakın isimlerde “ciddi rahatsızlık” yarattığı belirtiliyor. Aralarında Arınç’ın da bulunduğu isimlerin, Gezi eylemlerinden Erdoğan’ı sorumlu tuttukları ifade ediliyor. Erdoğan’ın ise tartışmalı konularda, Arınç’ın, Gül’e yakınlaşmasından rahatsızlık duyduğu kaydediliyor. Partide, Gül ve Arınç çizgisine yakınlığıyla bilinen 50 civarında ismin bulunduğu getiriliyor. Gülen Cemaati’ne yakın isimlerin de, dershaneler konusunda eleştirilerini yükselttikleri kaydediliyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »