​Bülent Arınç: 'Öcalan'ın talebi haksız değil'

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç gündeme dair açıklamalarda bulundu.

23 Ekim 2014 Perşembe 19:23
​Bülent Arınç: 'Öcalan'ın talebi haksız değil'
A Haber kanalında Murat Akgün'ün sorularını cevaplayan Arınç, “Öcalan’a sekreterya iddiasını hükümet sözcüsü olarak doğrulayabilir misiniz?” sorusuna şu cevabı verdi:
Doğrulamam. Çünkü böyle bir şey yok. Adına sekreterya dersiniz ama başka bir yöntem olabilir. Bunu söyleyenler dileklerini isteklerini konuşuyor olabilirler. Kendilerine saygı duyuyorum.
Öcalan “ben burada yalnızım” diyor. “Süreç devam ettikçe ne karar aldığınızı takip etmem lazım” diyor. Bu haksız bir talep değil bana göre.
Kendisine bazı imkanların hukuk içinde Adalet Bakanlığımız gerekli olanı yapacaktır.
Sekreterya, bizim sekreterlerimiz gibi adaya gitmesi her gün Öcalan’la görüşülmesi gibi bir şey değil.
Cezaevinin kendi şartları içinde olabilecek bir şeydir. Bu bence makul bir istektir.
Bir insan bu kadar yaşa gelmiş 17 senedir cezaevinde… Bu kararların yazılmasında not edilmesinde “benim birkaç kişiye ihtiyacım var “demişse bunu Adalet Bakanlığımız karşılayacaktır.
Bir şeyi karıştırmayalım. İmralı Adası'na farklı mesleklerden insanların gitmesi Akil İnsanlar toplantısında da gündeme gelmişti. Bunların arasında gazeteciler de olabilir başka isimler de olabilir. Bu da bence makul bir taleptir.
Bugün sadece HDP gidiyor. Avukatları görüşebilir, yakınları görüşebilir, kız kardeşi öldü sanırım şimdi erkek kardeşi gidiyor ve her gidip geldikten sonra ortalığı karıştırıyor, onun dışında da Adalet Bakanlığı'nın izniyle milletvekilleri ve özel izinli olanlar gidebilir.

ERKEN SEÇİM İDDİALARI
Erken seçim gündemimizde yok. ama Nisan sonu olmasında makul bir gerekçe olması durumunda sakınca yok.

29 EKİM RESEPSİYONUNUN ÇANKAYA YERİNE BEŞTEPE’DE YAPILACAK OLMASINA GÖSTERİLEN TEPKİLER VE BAHÇELİ’NİN “BU YAPILAN CUMHURİYET’E HAKARETTİR” AÇIKLAMASI
Bunlar büyük laflar. Vatana ihanet, namus şeref lafları o kadar çok ediliyor ki bunların tükeneceğinden endişeleniyorum.
Aslında orada Başbakanlık için yapılan yeni binalar vardı. Ben de başbakanlığın ve diğer hizmet binalarının oraya taşınacağını düşünüyordum.
Ama yeni cumhurbaşkanımız “ben oraya taşınacağım” dedi, Başbakanımızla konuştular ve mutabık kaldılar.
Hiçbir mekan kutsal değildir. Orada çalışacağım demişse bunu Atatürk’le laiklikle bağdaştırmak doğru değil.
Her şeyin bir ilki var. Sayın cumhurbaşkanımız öyle uygun gördü. Saygıyla karşılamak lazım.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/1 + YORUM EKLE
  • PKK iLE GÖRÜSEMEYiZ PANTÜRKiST - 23 Ekim 2014 AKP böyle namussuzlugun icinde asla olamaz..Bu sözler B-ARIC,a aitdir. Peki AKP böyle ÖCALAN canisini muhatap alarak varmak istedegi yer IRAK-SURiYE-LiBYA gibi parcalanmis kan akan bir TÜRKiYE olmuyormu.. O zaman biz TÜRK milleti herhalde gökde yildiz seyretmeyecegiz bunun hesabinida yapmalilar... Tüm AKP bu hesabi yapmali.

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »