Bülent Arınç‘tan bedelli açıklaması

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

16 Eylül 2014 Salı 3:12
Bülent Arınç‘tan bedelli açıklaması
Başbakanlık Merkez Bina'da, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki toplantı, yaklaşık 7 saat sürdü. Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç toplantı sonrası açıklama yaptı.

Toplantıda Avrupa Birliği sürecinin ele aldındığını ifade eden Arınç, "Çok önemli kararlar alındığını söyleyebilirim. 3 aşamalı eylem planında yeni argümanların ne olacağı ele alındı. Bugünün bence en flaş konusu Türkiye’nin AB konusundaki pozitif yaklaşımının üyeler için de kabul edilir bir noktaya gelebilmesidir" dedi.

Arınç, bedelli askerlikle ilgili bir soruya ise "Bir beklentinin olduğunu biliyorum. Her gün konuşalacak bir konu değildir. Bedelli askerlik konusu gündeme gelmedi" şeklinde yanıt verdi


Arınç'ın açıklamalarından satır başları:

Avrupa Birliği süreci masaya yatırıldı, çok önemli kararlar alındığını söyleyebilirim. 3 aşamalı eylem planında yeni argümanların ne olacağı ele alındı.

Bugünden itibaren 2014 yılı sonuna kadar bir eylem planı, 2015 başından Haziran ayına kadar 2. eylem planı, 2015 seçimlerinin ardından 2019’a kadar da üçüncü bir eylem planı hazırlığı üzerinde duruyoruz. Bizim eylem planımız üzerinde müzakere sürecini siyasal stratejiyi ve algı sürecini dikkate aldığımızı söyleyebilirim.

Hazırladığımız eylem planından bu konuya pozitif baktığımızı göreceksiniz. Bugünün bence en flaş konusu Türkiye’nin AB konusundaki pozitif yaklaşımının üyeler için de kabul edilir bir noktaya gelebilmesidir. AB Bakanı Volkan Bozkır, yurt dışında bir çalışma yapmak üzere ayrıldılar.

Epeyce dikkat çeken bir çalışma oldu. AB hedefinden vazgeçmediğimizi dikkate alarak bu çalışmayı yaptık. Bu eylem planından bu konuya pozitif olarak baktığımızı göreceksiniz.  

ASKERİ KANUN DÜZENLEMESİ

Yeni çağdaş bir askeri kanun düzenlemesi kanusu ele alındı. Yeni askeri ceza kanunun toplantıda konuşuldu.

İŞ GÜVENLİĞİ

İş güvenliği eylem planının ön görüşmesi yapıldı. Sayın Başbakanımız iş kazalarının önlenmesi ile ilgili düzenlemeler için talimatını vermişti. Geçtiğimiz günlerde Çalışma Bakanlığımızın ev sahipliğinde faydalı yararlı bir çalışma yapıldı. O çalışma sonrası elde edilen veriler bugün ele alındı. Yararlı faydalı olduğunu gördük. Bunu sonuçlandıracağız. Bütün taraflarla birlikte belki eylem planı tekrar masaya yatırılacak.

Gördük ki kanunları çıkartmak yetmiyor. Kanunları uygulamak gerekiyor. İnsan hayatı tehliye giriyorsa, bunun sorumluların bulunması, eksikliklerin giderilmesi, bir daha yaşanmaması gerekiyor.

SORU-CEVAP

KÜRTÇE eğitimİ YAPILACAĞI SÖYLENEN OKULLAR

Son demokratikleşme paketinde,  2014’ün de ocak ayında kanun olarak çıkan önemli bir paket var.  Burada özel eğitim kurumlarında Türkçe esas olmak üzere Kürtçe dersler verilebileceği kararlaştırılmıştı. Seçmeli ders olarak da Kürtçe ders verilebileceği kararlaştırılmıştı.

Anayasamızdaki hükümler duruyor. Ancak özel eğitim kurumlarında Kürtçe dersler verilebilir. Bunun hayata geçmesi için özel bir kurumun olması gerekiyor. Bu kurumun tam donanımlı özel bir eğitim kurumu olması gerekir. Bir yerde tuğlalar üst üste konulmuş ve buranın Kürtçe eğitim verilecek bir okul olacağı söyleniyor.

"YAPAY BİR TARTIŞMADIR"

Bugün yapılması istenen şey yapay bir tartışmadır. Bu propagandaya yönelik bir çalışmadır.

Güvenlik güçlerimiz adli görevlilerimiz oraya gitmişlerdir ancak oradakiler buranın Kürtçe eğitim verilecek bir okul olduğunu beyan etmemişlerdir. Ne kadar taş atarsa atsınlar bu provakasyona yönelik bir girişimdir.
Bu provokasyona yönelik sadece dedikoduyla Türkiye’yi meşgul etmektir.

Diyarbakır Bağlar'da belediyenin bir binasının okula çevrilmesi istenmesi soruşturulmuştur. Ortada açılmış bir okul yoktur. Belediye ifade etmektedir. Öğretmen var mı yok. müracaat ettiniz mi hayır. Biz burayı açarız, Kürtçe eğitimi yaparız. Hayır yapamazsınız.

Bunu yapabilmeniz izcin bir özel eğitim kurumu nasıl vücuda geliyorsa onu yapmanız gerekir. Okul bile denemez böyle bir girişimin yasa dışı olduğu valilik tarafından  kendilerine bildirilmiştir. Yetkililer yasa dışında hiçbir uygulamaya müsade edilmeyeceği aşikardır.

Bazı okullara saldırı düzenlenmesi

Bazı yerlerde örgüt tarafından bazı okullarda yakma girişimi olduğu bildirilmiştir. Zarar gören okullarda tamir ve tadilat çalışmaları en kısa sürede tamamlanacaktır. Adli süreç devam etmektedir. Bu okulları yakma girişiminde bulunan yangına sebebiyet verildiği bir gerçektir. Ancak derhal bunların giderilmesi için gerçekleştirilmiştir.

SURİYELİ SIĞINMACILAR

Sığınmacılara nüfus cüzdanı verilmesi mümkün değildir. Ancak sığınmacılara misafir tanıtma kartı verilmektedir. Bu hiçbir zaman nüfus cüzdanı yerine vatandaşlık verilmiş gibi değerlendirilemez. Bu kart geçici barınma merkezi içi ve dışı olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu kart verilirken biyometrik tanıtma yapılmaktadır. Suriye’deki şartlar normale dönüp ülkelerine dönmeye başladıklarında bu kartlar ellerinden alınacaktır.

IŞİD İLE MÜCADELE

Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız düşencelerini ifade etti. Sayın Kerry geldiği zaman da toplantı yapıldı. Cidde toplantısına katıldık, Galler'de sayın Cumhurbaşkanımız NATO Zirvesi'ne katıldı. Türkiye'nin düşünceleri açıkça ifade edildi.

Cidde toplantısında neden imza atılmadığı konusunda Başbakanımız Davutoğlu, katıldığı bir televizyon programında  "ABD ne istediği ne kadar belliyse bizim de neden imza atmadığımız belli" demiştir.

Biz bölgesel istikrarı ve refahımızı tehdit eden terör yapılanmaları karşısında, bölgesel eşgüdüm mekanizmalarına önem vermekteyiz çünkü biz terörle mücadelenin bütün dünya için bir ortak platform haline gelmesinin netice alıcı olabileceğini düşünüyoruz. Tehditler karşısında Türkiye, tüm dost ve müttefikleriyle yakın bir işbirliği içinde hareket etmeye her zaman gayret, özen gösterdi

TORBA YASALAR

Artık bu kadar yüksek maddeli, çok maddeli tasarılar Meclis'e gönderilmeyecektir. Dünden itibaren 'yeni bir torba yasa çalışması var. Bunun içerisine şu da girecek mi, bu da girecek mi' diye bir tartışma var. Bir torba yasa çalışması veya hazırlığı içinde değiliz.

BEDELLİ ASKERLİK

Bir beklentinin olduğunu biliyorum. Her gün konuşalacak bir konu değildir. Bedelli askerlik konusu gündeme gelmedi.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »