Bülent Arınç'tan flaş açıklamalar

Bülent Arınç Bakanlar Kurulu sonrası açıklamalarda bulundu.

3 Şubat 2015 Salı 3:23
Bülent Arınç'tan flaş açıklamalar
Bülent Arınç: Anayasa Gündemimizde Lodos sonrası yaşananlar ele alındı. Bakan İslam ve Bakan Kılıç'ın sunumlarını diledik.

Soru ve Cevap:
- Yurtdışındaki okullar için nihai karar çıktı mı?
Bu ülkelerde yeni kuracağımız sistemle ilgili şunu söylebilirim: Dört dörtlük bir sunum yoktu. Okullar için yapılacak bir uygulamanın elzem olduğunu biliyoruz. Biz kapattık bu iş bitti böyle bir mantığın dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey olmadığını biliyoruz. Bazı gazetelerde bazı yazarlar bu yaptığımızı beğenmiyorlar. Ama kalemlerinden kan damlıyor. Alın kapatın diyorlar. Biz bir devletiz. Bunu gönüllülük ve vakıf üzerinden gider. Birileri Türkiye'de böyle bir şey yapsa biz de kuşkuyla yaklaşırız.

Açık ve şeffaf olmak zorundayız. Buna ihtiyaç var mı? Evet sayın Cumhurbaşkanımızın da defalarca söylediği gibi Türkiye'de ve yurtdışında bir vakıf üzerinden daha nitelikli eğitim vermek için uğraşıyoruz. Kuracağımız mutlaka vakıf olacaktır. Kamu desteği olacak. Pay olarak yüzde 70'inin sivil yüzde 30 kamu desteği olacak.

O ülkelerdeki eğitim şartlarına nasıl katkı sağlarız bunun derdindeyiz. Bunu bir misyoner olarak değil kültürel bir etkileşim için de olmak için yapacağız.

- Çiftçilerin elektrik borçlarının ziraat bankasıyla aracılığıyla ödendiği söyleniyor. Doğru mu?
Böyle bir konu görüşülmedi.

- Hükümetin başkanlık sistemi hakkında öne çıkan bir görüşü var mı?
Başkanlık konusunu Cumhurbaşkanımız gündeme getiriyor. Milletvekillerimiz de görüşlerini söylüyorlar. Hükümetin böyle bir çalışması yok.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »