Bülent Arınç'tan flaş açıklamalar

Arınç, Bakanlar Kurulu sonrası açıklamalarda bulundu

27 Ocak 2015 Salı 2:44
Bülent Arınç'tan flaş açıklamalar
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısı hakkında değerlendirmede bulunan Arınç, "Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda cumhurbaşkanımızın başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı yapmıştık. Pazartesi günleri Başbakanlık'da bu toplantılarımızı yapmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. Güneydoğu'da çok sayıda ilin DEDAŞ'a olan borçlarına yönelik hükümetin bir çalışması olup olmadığı sorulan Arınç, "Bölgede 6 ilin belediyelerine ait hizmet binaları, içme suyu, atık su arıtma ve ticari aboneliklerine ait toplam 255 milyon lira borç var. DEDAŞ'ın tüm çabalarına rağmen bu borçların ödenmesine yönelik bir gelişme sağlanamamıştı. Bunun üzerine DEDAŞ söz konusu belediyelerin borcu olan aboneliklerin elektriklerini kesti. Bunun üzerine belediyeler bir direnişe başladılar. Hoş olmayan tavırlar ve tutumlar içerisinde maalesef konu kamuoyunun gündemine geldi. DEDAŞ bölgesindeki 6 ilin belediyelerindeki aboneliklerde şu an itibariyle herhangi bir elektrik kesintisi yoktur. Borcu olan belediyelerin ödemelerine ilişkin görüşmeler devam etmektedir. Borç yapılandırması yapılacak, ancak 'hiçbir şey ödemem' denirse bu kesinlikle doğru değil. Yasalar da bunu kabul etmiyor" dedi.

"ÇÖZÜM SÜRECİ TÜRKİYE'NİN MESELESİDİR"
Hafta sonu Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun gerçekleştirdiği Diyarbakır ziyaretinin detaylarının Bakanlar Kurulu toplantısında ele alınıp alınmadığı sorulan Arınç, "Kongrelere birlikte katılmıştık. Üzerinde çok fazla ayrıca durmadık. Başbakanımız Diyarbakır ve Batman'da ana ekseni çözüm süreci olan önemli konuları yurttaşlarımızla paylaştı. Buna ilave edilecek herhangi bir şey yok. Çözüm süreci Türkiye'nin meselesidir. Bütün yurttaşlarımızın sorunudur. Bu konuda hükümetimizin kararlı, ısrarlı ve inançlı olduğunu biliyoruz" diye konuştu.

"DEDAŞ BÖLGESİNDEKİ 6 İLİN BELEDİYELERİNDEKİ ABONELİKLERDE HERHANGİ BİR ELEKTRİK KESİNTİSİ YOKTUR"
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın Diyarbakır'ın da içinde olduğu çok sayıda ilin DEDAŞ'a olan borçlarına yönelik açıklamaları hatırlatılan Arınç, hükümetin bu konuda bir karar alıp almadığı sorusu için şunları söyledi:

"Sadece bugün için değil, epey bir zaman öncesinden bu yana elektrik ve su borçlarının ödenmemesiyle ilgili sıkıntılar var. Bir hizmeti tüketen insanların veya kurumların bunun bedelini ödememek gibi anlaşılmaz ısrarları var. Bu durum karşısında da yasalardan kaynaklanan imkanların kullanılması gerekiyor. Bölgede 6 ilin belediyelerine ait hizmet binaları, içme suyu, atık su arıtma ve ticari aboneliklerine ait toplam 255 milyon lira borç var. DEDAŞ'ın tüm çabalarına rağmen bu borçların ödenmesine yönelik bir gelişme sağlanamamıştı. Bunun üzerine DEDAŞ söz konusu belediyelerin borcu olan aboneliklerin elektriklerini kesti. Bunun üzerine belediyeler bir direnişe başladılar. Hoş olmayan tavırlar ve tutumlar içerisinde maalesef konu kamuoyunun gündemine geldi. DEDAŞ bölgesindeki 6 ilin belediyelerindeki aboneliklerde şu an itibariyle herhangi bir elektrik kesintisi yoktur. Borcu olan belediyelerin ödemelerine ilişkin görüşmeler devam etmektedir. Borç yapılandırması yapılacak ancak hiçbir şey ödemem denirse bu kesinlikle doğru değil. Yasalar da bunu kabul etmiyor."


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Yurtdışındaki cemaat okullarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Arınç, "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımızın katkısıyla kurulmuş dernek ya da şirket şeklinde veya o ülkelerde ortaklıklar kurmak suretiyle açılan ticari amaçlı okullar var. Bunların her birine müdahale etmek hukuken mümkün değil. Yapacağımız çalışmaların hukuk devleti ilkesine uygun olması gerekir. Şirketlerin devralınması veya satın alınması suretiyle bu okullardaki eğitim faaliyetlerinin devam etmesi düşünülebilir" diye konuştu.

"ŞİRKETLERİN DEVRALINMASI VEYA SATIN ALINMASI SURETİYLE BU OKULLARDAKİ EĞİTİM FAALİYETLERİNİN DEVAM ETMESİ DÜŞÜNÜLEBİLİR"
Bakanlar Kurulu sonrası açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Yurt dışındaki cemaat okulları diye bilinen Türk okullarının akıbeti ve sistem değişikliği hakkında son bilgilerin sorulması üzerine şöyle konuştu:

"Pek çok ülkede Türk okulları var. Bunlar daha çok Türk yurttaşlarımızın çocuklarına eğitim hizmeti vermek üzere onların yoğun olarak bulunduğu bölgelerde açılmış okullar var. Meseleyi birbirine karıştırmayalım ancak kapsamlı bir eğitim çalışması yapmamız gerektiği kararı verildi. Milli eğitim bakanımız güzel bir sunum yaptı. Bunun zenginleştirilmesi ve olabilirliği konusunda hepimiz önümüzdeki Bakanlar Kurulu'na kadar detaylı çalışmalar yapacağız. Bu konu farklı açılardan ele alınması gereken bir konudur. Bunlar cemaat okulları olarak bilinirken daha sonra Türkiye içindeki faaliyetlerinin paralel devlet yapılanması şekline dönüştüğünden hareketle yurt dışındakilerin de Türkiye aleyhinde çalışmalar yapıyor mu, bu konudaki bilgiler nedir, bunlar da bir potada toplandı. Bunun da ıslah edilmesi gerektiği üzerinde karara varıldı. O karar da şudur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımızın katkısıyla kurulmuş dernek ya da şirket şeklinde veya o ülkelerde ortaklıklar kurmak suretiyle açılan ticari amaçlı okullar var. Bunların her birine müdahale etmek hukuken mümkün değil. Yapacağımız çalışmaların hukuk devleti ilkesine uygun olması gerekir. Şirketlerin devralınması veya satın alınması suretiyle bu okullardaki eğitim faaliyetlerinin devam etmesi düşünülebilir."


BEDELLİ askerlik
Bu bir kanun meselesiydi. 28 yaşından gün alanlar istifade edecekti. Şu ana kadar 125 bin civarı gencimiz istifade ediyor.O arkadaşlarımıza söyleyecek hiçbir şeyimiz yok. 1 Ocak’tan sonra doğanlara sabır  veya askere koşa koşa gitmelerini tavsiye ediyorum. AYM’ye bireysel başvuru diye bir şey geldi kulağıma. Onu da ihmal etmesinler.

YUNANİSTAN SEÇİMLERİ
Şimdi farkediyorum ki Yunanistan laik olmayan bir ülkeymiş.

KOBANİ'DE SON DURUM
Kobani'deki durum için Türkiye'nin nasıl destek verdiğini unutmayalım. Biji Serok Obama diyenlere de hatırlatırım. Terör örgütlerinin bir bölgeden atılması bizim isteğimizdir.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »