Bulgaristan-Türkiye sınırında son 12 km

Sofya yönetiminin 274 kilometrelik sınır hattını kapatacak tel örgü inşaatı bitmek üzere. 12 kilometrelik son kısım için 36 milyon euroluk kaynak ayrıldı, tel örgü zor bir güzergahtan geçecek.

7 Temmuz 2016 Perşembe 18:17
Bulgaristan-Türkiye sınırında son 12 km
Yasadışı göçün en çok yaşandığı güney komşusu Türkiye ile ortak sınırını tamamen tel örgüyle kapatmaya kararlı Bulgaristan, yıl sonuna kadar 12 kilometrelik son bölümünü tamamlayacak.

Bulgaristan Ulusal Televizyonunun haberine göre, 274 kilometrelik ortak kara sınırının Hasköy Belediyesine bağlı 13 milyon euro değerindeki 33 kilometrelik yeni bir bölümü tamamlanarak hizmete girdi.

Radarlı gözetim sistemi donanımlı tel örgülü engelin, kalan 12 kilometre uzunluğundaki son kısmı için Hasköy Belediyesi'ne hükümetten 36 milyon euroluk maddi destek verildi.

Zor bir güzergahtan geçen tel örgü, Tunca Nehri paralelinde Yambol'a kadar ulaşacak.

Nüfusu yedi milyonun altına olan Bulgaristan’daki resmi verilere göre kayıtlı sığınmacı sayısı dokuz binin altında. Sığınmacıların 'kültürel farklılığını' öne süren Bulgar toplumunun büyük bölümü, hükümet ve parlamentonun yasa dışı göçü engelleyici çalışmalarını destekliyor.
 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »