24 Mayıs 2018, Perşembe

"Bunlara aylık 50-60 bin lira maaşlar veriyoruz"

İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında örgüte finans sağladıkları iddiasıyla 4 iş adamı hakkında hazırlanan ve mahkemece kabul edilen iddianamede bir tanığın, örgütün gizli hedefine ilişkin ifadelerine yer verildi.

17 Şubat 2017 Cuma 16:36
"Bunlara aylık 50-60 bin lira maaşlar veriyoruz"
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma  Bürosu savcılarından Zafer Dur'un, Küçükbay Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet  Küçükbay, gayrimenkul, otomotiv, akaryakıt sektöründeki yatırımlarıyla tanınan ve  kapatılan Gediz Üniversitesinin kurucu üyelerinden Abdullah Kavuk, oğlu Metehan  Kavuk ile kuyumcu Şeref Sipahi hakkında hazırladığı iddianamede, "Terörizmin  Finansmanın Önlenmesi Kanununa muhalefet, silahlı terör örgütüne üye olmak ve  yönetme" suçlamaları yöneltilen iş adamları hakkında 10 ile 15 yıl arasında  değişen hapis cezaları talep edildi.

İddianamede, tanık olarak emniyetteki ifadesine yer verilen N.M, FETÖ  mensubu firari gazeteciler, KHK ile kapatılan Zaman gazetesinin genel yayın  yönetmen yardımcısı Mehmet Kamış, kapatılan bugün Gazetesi Ankara Temsilcisi Adem  Yavuz Arslan ve Ali Akkuş'u üniversite yıllarında, iş adamları Ahmet Küçükbay,  Mehmet Timuroğlu, Mustafa Özkara, Abdullah Kavuk ve firari Ramazan Davulcuoğlu'nu  iş hayatında tanıdığını beyan ederek, yaklaşık 6 yıl Küçükbay'ın şirketinde üst  düzey yönetici olarak çalıştığını, bu esnada örgütün "Ege Bölgesi imamı" olarak  bilinen firari Bekir Baz'ın sık sık şirkete gelerek gizli sohbet ve toplantılara  katıldığını ileri sürdü.

Küçükbay'ın şirketindeki "üst düzey" toplantılar

Baz'ın gerek sivil toplum kuruluşları gerek bürokrasi gerekse iş  adamları üzerinde etkin rol oynadığını, hiçbir resmi görevi olmamasına rağmen  birçok törende protokolün ön sıralarında gördüğünü, örgütteki görevi nedeniyle  önemsendiğini sonradan anladığını ifade eden N.M, Baz'ın davetiyle haftada bir,  Küçükbay'ın kontrolünde yapılan toplantılara Ege Bölgesi'ndeki bazı valiler ile  üst düzey iş adamlarının iştirak ettiğini öne sürdü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde, Davos  Zirvesi'nde eski İsrail Cumhurbaşkanı Simon Peres'e karşı "One minute" çıkışının  yaşandığı 2009'da Küçükbay'ın şirketindeki yemekli toplantıya Amerikalı 10  gazetecinin davet edildiğini, toplantıda Ak Parti ve hükümet aleyhine propaganda  yapıldığını kaydeden tanık N.M, "Gördüğüm bu toplantıların amacı toplantıya davet  edilen siyasiler, iş adamları ve kamu yöneticilerine yönelik bir güç  gösterisiydi. Cemaatin gücünü ve ağırlığını toplantıya davet edilen kişilere  hissettirmekti. Bunda başarılı oldukları açıkça da görülüyordu. Toplantılara  katılacakları Bekir Baz tespit ediyordu." dedi.

50-60 BİN LİRA MAAŞ VERİYORUZ TABİ İSTEDİĞİMİZİ YAPACAKLAR

N.M. şirkette çalıştığı dönemde Küçükbay'ın talimatıyla sık sık  İstanbul'a giderek kapatılan Samanyolu Televizyonu ve Zaman gazetesinde çalışan  yöneticilerden bilgi aldığını, yapılan görüşmelerde ilginç anekdotların ortaya  çıktığını kaydederek ifadesini şöyle sürdürdü:

"Bunlar arasında en ilginci Zaman gazetesi Genel Yayın Yönetmen  Yardımcısı Mehmet Kamış ile yaptığım görüşmeydi. Kamış'a bir sohbette, Samanyolu  Yayın Grubunun görsel ve yazılı kısmında program yapıp, yazı yazan bazı  şahsiyetlerin geçmişi göz önüne alındığında bunların kendi gruplarında yazı yazıp  program yapmasının ilginç olduğunu, bunların kendi gruplarında nasıl çalıştığını  ve kontrol edildiğini sordum. Kamış da bana 'Bunlara aylık 50-60 bin lira maaşlar  veriyoruz. Elbette bizim istediğimiz gibi yazı yazıp programlar yapacaklar.  Bunları bırak, 2025'te tüm dünya bize tabi olacak.' demişti. Bu şahsın yapı  içerisinde etkin bir kişi olduğunu biliyorum. Konuşmalarının boş olmadığını  düşünüyorum."

Küçükbay'ın, soruşturma aşamasında emniyet ve cumhuriyet savcılığında  verdiği ifadelerde, tanık N.M'nin iddiaların gerçeği yansıtmadığına ilişkin  beyanları da iddianamede yer aldı.

Operasyon

İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekili Okan Bato'nun yürüttüğü soruşturma  kapsamında, İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince, 6  ve 8 Ağustos'ta örgüte finans sağladıkları iddia edilen iş adamlarına yönelik  operasyonlarda aralarında TMSF'ye devredilen Küçükbay Şirketler Grubu sahibi  Ahmet Küçükbay ile gayrimenkul, otomotiv, akaryakıt sektöründeki yatırımlarıyla  tanınan, FETÖ soruşturması kapsamında kapatılan Gediz Üniversitesinin kurucu  üyelerinden Abdullah Kavuk ve oğlu Metehan Kavuk'un da aralarında bulunduğu 24  kişi gözaltına alınmıştı.

İzmir'de FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında 30  Temmuz'da düzenlenen operasyonda da FETÖ/PDY'nin Ege Bölgesi'ndeki para trafiğini  yürüttükleri, iş adamlarından topladıkları yüklü miktarda bağışı örgüte  aktardıkları iddia edilen kuyumcu Şeref Sipahi yakalanmıştı.

Sipahi'nin de Küçükbay ve Kavuk gibi kapatılan Gediz Üniversitesinin  kurucularından olduğu iddia edilmişti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »