28 Mayıs 2018, Pazartesi

Büyükelçilik konutu önünde İsrail protestosu

Ankara ve İstanbul'da dün gece yine İsrail protestoları vardı. Ankara'da eylemciler protokol yolunda asfalt üzerine serdikleri hasırlar üzerinden teravih namazı kıldı. İstanbul'da ise üzerinde İsrail bayrağı ve Benyamin Netanyahu'nun resminin bulunduğu bir kukla yakıldı.

19 Temmuz 2014 Cumartesi 17: 8
Büyükelçilik konutu önünde İsrail protestosu
İsrail'in Gazze'ye kara harekatı başlatmasının ardından Ankara'da İsrail Büyükelçisinin Konutu önüne gelen yüzlerce kişi İsrail'i protesto etti. Sanatçı Murat Kekilli eylemcilere gitar çalarak destek verdi.

Atatürk Bulvarı protokol yolu üzerinde bulunan İsrail Büyükelçiliği konutu önünde dün gece başlayan eylemler bu akşamda devam etti. Güvenlik güçleri konut etrafında yoğun güvenlik önlemi alırken, protokol yolu sabah saatlerinden itibaren trafiğe kapatıldı. Eylemcilerin konut önüne yaklaşmasına izin vermeyen polis ekipleri ile protestocu gruplar arasında zaman zaman kısa süreli gerginlikler yaşandı.

MURAT KEKİLLİ EYLEMDE

İsrail Büyükelçisinin konutu önünde düzenlenen eyleme katılan sanatçı Murat Kekilli ise slogan atarak İsrail'i protesto etti. Gitar çalarak söylenen ilahilere eşlik eden Kekilli, yaptığı açıklamada İsrail'in yaptığı zulme her kesimden destek gelmesi gerektiğini söyleyerek sanat camiasının konuya duyarsız ve sessiz kalmasını eleştirdi.

ÇELENK BIRAKMAYA İZİN YOK

Protestoya katılan Murat Kekilli, hazırlattığı siyah çelengi konutun önüne bırakmak istedi. Polis yetkilileri ile görüşen Kekilli'ye çelengi bırakmak için izin verilmedi. Bir süre polislerle çelengi bırakmak için pazarlık yapan Kekilli izin çıkmayınca eylem alanından ayrıldı.

PROTOKOL YOLUNDA TERAVİH NAMAZI

Eylemciler protokol yolunda asfalt üzerine serdikleri hasırlar üzerinden teravih namazı kıldı.
Namazın ardından uzun süre polis barikatı önünde slogan atan eylemciler konutta asılı bulunan İsrail bayrağını indirmek yerine Filistin bayrağı asmak isteyerek barikat önüne yığıldı. Bunun üzerine TOMA'lar barikata yaklaştı. Grup ile polisler arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Yapılan görüşmeler sonrasında gruptan 4 kişi konut önüne siyah çelenk bırakarak, Filistin bayrağı astı.

Eylemciler okunan duaların ardından konut önünden ayrıldı.
 

İSTANBUL'DA KONSOLOSLUK ÖNÜNDE EYLEM


İstanbul'da ise Levent'teki İsrail Başkonsolosluğu'nun önü yine eylemlere sahne oldu.

Başkonsolosluğun bulunduğu plaza önünde toplanan kalabalık, İsrail'in Gazze'ye yönelik kara harekatını protesto etti. Gruptan bazı kişiler İsrail bayrağı ve kukla yaktı. Polis ile eylemciler arasında zaman zaman gergin anlar yaşandı.

Dün gündüz saatlerinden itibaren İsrail Başkonsolosluğu'nun bulunduğu plaza önünde toplanmaya başlayan gruplar, akşam saatlerinde de sloganlar atarak İsrail'i protesto etti.

Eylemcilerden bazıları yere bez serip, ikindi namazını sokak ortasında kıldı. İftar saatinin gelmesiyle birlikte grup üyeleri yere sofra kurarak iftarlarını açtı. İftar saatinin ardından plaza önünde toplananların sayısı daha da arttı.

İsrail aleyhine slogan atan eylemcilerden yere savurdukları İsrail bayrağını ve Benyamin Netanyahu'nun resminin bulunduğu bir kuklayı yaktı.

Bazı göstericiler ise plaza tarafına yumurta ve taş atarken, diğer eylemciler kol kola zincir oluşturarak engel olmaya çalıştı. Bu arada yüzünü bezle kapatan bir kişi ile diğer eylemciler arasında kısa süreli bir arbede yaşandı.

Göstericilerden bazıları plaza önündeki polis barikatını tekmelerle açmaya çalışırken, polis grubun üzerine TOMA ile tazyikli su sıktı. Gerginlik bir süre sonra sona erdi.

TAKSİCİLERDEN EYLEME DESTEK

İsrail Başkonsolosluğu önündeki İsrail karşıtı eylemlere taksiciler de destek verdi.

İstanbul'un çeşitli noktalarından gece saatlerinde toplanan çok sayıda taksici, araçlarıyla İsrail Başkonsolosluğu'nun bulunduğu plaza önünde geldi. Taksilerine Türk bayrağı asarak ve korna çalarak İsrail'e tepkilerini gösteren taksiciler, bir süre sonra bina önünde açıklama yaptı.

Taksiciler adına konuşan Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Yahya Uğur, İsrail'in Filistin'e yönelik yaptığı saldırıları kınamak için toplandıklarını belirterek, "Birilerinin buna dur demesi lazım. Dünyanın uyuduğu bu saatte taksici arkadaşlarımız olarak ayaktayız. Zalimin karşısında mazlumun yanındayız. Filistinli kardeşlerimizin acısına ortak olmak istiyoruz ve İsrail'in yapmış olduğu bu devlet terörünü kınıyoruz. Sadece İsrail'in yapmış olduğu devlet terörü değil, buna sessiz kalan bütün dünya devletlerini de dünya milletlerini de kınıyoruz. Çünkü dünyanın gözü önünde bugün Filistin'de vahşet uygulanıyor, çocuklar ve kadınlar öldürülüyor tamamen masum sivil halk öldürülüyor. Buna bugün kim sessiz kalıyorsa, dilsiz şeytan olduğuna inanıyoruz. Taksici arkadaşlarımızla biz bugün buraya tarafımız belli olsun diye geldik. Mazlumun yanındayız, zalimin karşısındayız" dedi.

Basın açıklamasının ardından taksiciler plaza önünden olaysız şekilde dağıldı. Polisin ve göstericilerin konsolosluk önündeki bekleyişi sürüyor.

DHA
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »