22°  
Ankara
22 °
Rüzgar
8.05 km/s

Nem
%27
 
 
 
Okunma sayısı Okunma: 213  Yorum sayısı 0 Yorum   Haber tarihi 12 Kasım 2012 08:52

Büyükşehir Belediyesi Kanunu neler getiriyor?

Büyükşehir Belediyeleri Kanun Tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Peki, Büyükşehir Belediyesi Kanunu neler getiriyor?

Büyükşehir Belediyesi Kanunu neler getiriyor?
Gündem
facebook twitter google
reklam
reklam
büyüt küçült sıfırla

TBMM Genel Kurulu'nda, 13 İlde Büyükşehir Belediyesi Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı kabul edildi.

Kanuna göre, Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van, büyükşehir belediyesi olacak.
Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Konya, Mersin, Sakarya ve Samsun büyükşehir belediyelerinin sınırları, il mülki sınırları olacak.

Bu illere bağlı ilçelerin mülki sınırları içindeki köy ve belde belediyelerinin tüzel kişiliği sona erecek, köyler mahalle olacak, belediyeler ise belde ismiyle tek mahalle olarak bağlı bulundukları ilçenin belediyesine katılacak.

Bu illerin, bucak teşkilatları da kaldırılacak. Bu illerdeki il özel idarelerinin tüzel kişiliği ile İstanbul ve Kocaeli'ndeki orman köyleri de dahil köylerin tüzel kişiliği sona erecek.

İSTANBUL'DA İLÇE DEĞİŞTİREN MAHALLELER

Aydın'da Efeler; Balıkesir'de Karesi, Altıeylül; Denizli'de Merkezefendi; Hatay'da Antakya, Defne, Arsuz; Manisa'da Şehzadeler, Yunusemre; Kahramanmaraş'ta Dulkadiroğlu, Önikişubat; Mardin'de Artuklu; Muğla'da Menteşe, Seydikemer; Tekirdağ'da Süleymanpaşa, Kapaklı, Ergene; Trabzon'da Ortahisar; Şanlıurfa'da Eyyübiye, Haliliye, Karaköprü; Van'da Tuşba ve İpekyolu, Hatay'da Payas, Zonguldak'ta Kozlu ve Kilimli ilçeleri kurulacak. Denizli'nin Akköy ilçesinin ismi de Pamukkale olarak değişiyor.

İstanbul Şişli'nin Ayazağa, Maslak ve Huzur mahalleleri Sarıyer'e bağlanacak. İstanbul Arnavutköy ilçesine bağlı Nakkaş, Bahşayış mahalleleri ile Büyükçekmece ilçesine bağlı Muratbey mahallesi Çatalca belediyesine katılacak.

Ankara'nın Yenimahalle ilçesine bağlı Dodurga ve Alacaatlı mahallelerinin çevre yolu dışında kalan kısımları Şehitali mahallesi ile birleştirilecek. Şehitali, Aşağıyurtçu, Yukarıyurtçu, Ballıkuyumcu ve Fevziye Mahalleleri Etimesgut'a bağlanacak.

Yenimahalle'nin Dodurga ve Alacaatlı mahalleleri de çevre yolu içinde kalan kısmı ile Çayyolu, Ahmet Taner Kışlalı, Ümit, Koru, Konutkent ve Yaşamkent mahalleleri Çankaya'ya katılacak.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında, il özel idarelerince kullanılan haklar, yetkiler ve görevler, il özel idaresi bulunmayan yerlerde Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı'nca kullanılacak. Taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı, defterdarlıklar açılan emanet hesaplarına aktarılacak. Toplanan paraların yüzde 20'lik kısmı, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın öncelik vereceği projelerde kullanılacak. Kullanılmayan miktar, bakanlık bütçesine aktarılacak.

YÖREYE ÖZGÜ KONUTLAR YAPILACAK

Büyükşehir ve ilçe belediyeleri, mahalleye dönüştürülen köylerde, yörenin geleneksel, kültürel ve mimari özelliklerine uygun tip mimari projeler yapacak ya da yaptıracak.
Tüzel kişiliği kaldırılan köylerde görev yapan geçici ve gönüllü köy korucuları, halen görev yaptıkları yerlerde görev yapmaya devam edecek.

Maden ruhsatı, jeotermal kaynaklar ve doğal mineralli sular ruhsatına ilişkin yetki ve görevler, il özel idarelerinin tüzel kişiliğinin kaldırıldığı illerde valiliklerce yürütülecek.
Madencilik faaliyeti nedeniyle yolların bozulması, köprülerin çökmesi gibi oluşabilecek hasarlar telafi edilecek.

Maden ruhsatları için il özel idareleri ve köylere hizmet götürme birliklerine verilen devlet hakkı, madenler için alınan harçlar, maden ihalelerinden elde edilen gelirler, valilik ve kaymakamlıklarca uygulanan idari para cezaları, ihaleler için alınan teminatlardan elde edilen gelirler genel bütçeye gelir kaydedilecek. Bu ödenekler öncelikle, madenin veya jeotermal ve doğal minarelli su kaynaklarının bulunduğu yere en yakın yerleşim yerlerinin altyapı ihtiyaçları için kullanılacak.

Nüfusu 750 binden fazla olan illerin belediyeleri kanunla büyükşehir belediyesine dönüştürülebilecek. Büyükşehir belediyelerin sınırları il mülki sınırları, ilçe belediyelerinin sınırları bu ilçelerin mülki sınırları olacak.

NÜFUSU 500'ÜN ALTINDA MAHALLE KURULAMAYACAK

Büyükşehir belediyesi bulunan yerlerde ayrılma yoluyla yeni bir belde kurulmasında, yeni kurulacak belde için aranan 50 binlik nüfus kriteri 20 bine düşecek. Belediye sınırları içinde nüfusu 500'ün altında mahalle kurulamayacak.
Köyleri mahalleye dönüştürülen köylülerin, geçmişten beri kullandığı ''mera, yaylak ve kışlak'' gibi yerlerdeki hakları korunacak.

Belediyeler; sağlık, eğitim, kültür tesis ve binalarının yanı sıra mabetlerin de yapım, bakım ve onarımını sağlayacak.

Büyükşehir belediyeleri ile nüfusu 100 binin üzerindeki belediyeler, kadınlar ve çocuklar için konukevleri açmak zorunda olacak.

Sizin için seçtiğimiz foto galeriler
12934_s.jpg
12933_s.jpg
12932_s.jpg
Taksim çocukların Ünlülerin fotoları Portakal sanatı

Anadolu Ajansı (AA)

 
Etiketler Etiketler: TBMM
reklam
reklam
 
 
* * * Bu bilgi kimseyle paylaşılmayacaktır.

UYARI:
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumun kişi ya da kuruluşlara karşı eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü veya hakaret nitelikli olması halinde ilgili kişi veya kurumun hakkınızda yasal işlem başlatabileceğini unutmayınız. IP adresiniz sisteme kaydedilecektir.

Diğer Gündem Haberleri

Sayıştay'dan yalanlama
CHP'den Flaş Taksim Kararı
Emniyeti şaşkına çeviren mail
KSÜ'de rektör yardımcıları istifa etti
Twitter'la anlaşıldı: Zararlı içerik buzlanacak
PKK kaçırdığı 3 işçiyi serbest bıraktı
Gözler Öcalan görüşmesine çevrildi
Helikopter düştü iddiası asılsız çıktı
Mert'in katil zanlısı Erzurum'a gönderildi
Başbakan Erdoğan, 'Bizden iyi okuyor'

Günün Haberleri

Sayıştay'dan yalanlama
19:26 Gündem

Sayıştay, Kadıköy-Kartal Metrosu'nun yapımına ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan iddiaları yalanladı.

17 Nisan 2014 19:26
CHP'den Flaş Taksim Kararı
19:14 Gündem

CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, Taksim'in 1 Mayıs kutlamalarına kapatılmasına tepki gösterdi. Çelebi, "Bedeli ne olursa olsun biz 1 Mayıs'ta Taksim'de olacağız" dedi.

17 Nisan 2014 19:14
Türkiye su sıkıntısı yaşayacak mı?
19:08 Yaşam

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, yazın su sıkıntısı yaşanacağı iddialarıyla ilgili, "Biz bu konuda her türlü tedbiri alıyoruz. Bugünden itibaren yağışlar da batıdan başlayarak hafta sonuna kadar devam edecek. Nisan ayının yağışlarını alırsak büyük bir sıkıntı yok. Şu anda sulama barajları yüzde 52 dolu" dedi.

17 Nisan 2014 19:08
Emniyeti şaşkına çeviren mail
19:00 Gündem

Diyarbakır ili Dicle İlçesine bağlı Sergenli Köyü ilköğretim okulu beden eğitimi öğretmeni, Kilis il emniyet Müdürlüğü internet sitesine girerek okulda çocukların ihtiyaçları olan bir liste atatarak yardım istedi.

17 Nisan 2014 19:00
KSÜ'de rektör yardımcıları istifa etti
18:55 Gündem

Sütçü İmam Üniversitesi'nin Rektör Yardımcısı olan 3 profesörün aynı anda görevinden ayrıldığı duyuruldu.

17 Nisan 2014 18:55
Hava sıcaklığı azalacak
18:47 Yaşam

Türkiye, yarın ve hafta sonunda Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı sistemin etkisinde kalacak. Hava sıcaklığı yağışla birlikte 3 ila 6 derece azalacak.

17 Nisan 2014 18:47
Sünnet düğününe gelenler şimdi taziyeye geliyor
18:40 Yaşam

AYDIN’ın Efeler İlçesi’nde, evlerinin yakınındaki bir kısmı ahır olarak kullanılan bağ evinde bileği ve boğazı kesilmiş ağır yaralı olarak bulunan ve kaldırıldığı Hastanede yaşamını yitiren 4 yaşındaki Caner Çerit’in evi, başsağlığı ziyaretine gelenlerin akınına uğradı.

17 Nisan 2014 18:40
Danimarka Uzaya Kanser Hücreleri Gönderiyor
18:34 Sağlık

Danimarka, çekimsiz ortamın kanser hücreleri üzerindeki etkisinin nasıl oluştuğunu ve yeni tedavi imkanlarını araştırmak üzere uzaya kanser hücreleri gönderecek.

17 Nisan 2014 18:34
Bu Hafta 6 Film Vizyona Giriyor
18:32 Kültür-Sanat

Türkiye'de bu hafta, ikisi yerli 6 film vizyona girecek.

17 Nisan 2014 18:32
Sırrı Sakık'tan Buldan'a yanıt
18:31 Siyaset

MİT hakkında söyledikleri için Pervin Buldan'dan tepki gören BDP'li Sırrı Sakık açıklama yaparak ''Bu MİT'in mağduruyum'' dedi.

17 Nisan 2014 18:31
Erdem Başçı'dan Flaş Açıklamalar
18:30 Ekonomi

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, istifa edeceği söylentilerine ilişkin olarak, "Yapılan resmi açıklamalar dışında söylentilere itibar etmeyin. Biz görevimizin başındayız" dedi

17 Nisan 2014 18:30
Borsa İstanbul günü yükselişle tamamladı
18:17 Ekonomi

Borsa İstanbul 100 endeksi, günü dünkü kapanışa göre 1.162,42 puanlık yükselişle 73.561,79 puandan kapattı.

17 Nisan 2014 18:17
Merkez Bankası'nda flaş atama
18:12 Ekonomi

Merkez Bankası Denetim Kuruluna yeni atama!

17 Nisan 2014 18:12
Sneijder atıyor, Galatasaray kazanıyor
18:07 Spor

Hollandalı yıldız Wesley Sneijder'ın gol attığı hiçbir maçta Galatasaray kaybetmedi

17 Nisan 2014 18:07
Kocaeli'de Kampüs içinde bıçaklı dehşet
17:50 Yerel

Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü'nde S.K adlı bir öğrenci, tartıştığı kız arkadaşını bıçakladı.

17 Nisan 2014 17:50
İstanbul'a dev bölge parkı geliyor
17:36 Yerel

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Sarıyer'de bulunan toplam 1 milyon 200 bin metrekare yeşil alana sahip olan Boğaziçi İmar Müdürlüğü'nün bulunduğu alanı halka açık ''Bölge Parkı'' yapma kararı aldı.

17 Nisan 2014 17:36
PFDK'dan Fenerbahçe'ye ceza
17:30 Spor

PFDK'dan, Fenerbahçe'ye 1 maç ceza

17 Nisan 2014 17:30
Fenerbahçe yönetimi toplanıyor
17:29 Spor

Fenerbahçe yönetimi yarın olağanüstü toplanma kararı aldı

17 Nisan 2014 17:29
Twitter'la anlaşıldı: Zararlı içerik buzlanacak
17:18 Gündem

Bakan Elvan, Twitter ile yapılan görüşmenin detaylarını açıkladı

17 Nisan 2014 17:18
Bülent Arınç'tan cumhurbaşkanlığı açıklaması
17:01 Siyaset

Bülent Arınç, JW Marriott'ta, Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliğinin (SETBİR) olağan genel kurulunda konuştu.

17 Nisan 2014 17:01
 

Anket

Derbiyi kim kazanır

Beşiktaş - Fenerbahçe derbisini kim kazanır?







» Tüm anketler

Şans Oyunları

Süper Lig Puan Durumu

Namaz Vakitleri

Şehir seçiniz:
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
04:3006:0212:5516:3619:3721:01

Astroloji

 
Gazete5 - Gerçeğin Habercisi
 
 

Sayıştay'dan yalanlama

Sayıştay, Kadıköy-Kartal Metrosu'nun yapımına ilişkin bazı basın yayın organlarında yer
facebook twitter google plus rss