Çağlayan: Endişe edecek bir durum yok

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Lüksemburg’da basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

26 Haziran 2013 Çarşamba 19: 0
Çağlayan: Endişe edecek bir durum yok

ABD Merkez Bankası (Fed) kararları ve Çin’in büyüme rakamlarının aşağı doğru revize edilmesinin dünya ekonomisini olumsuz etkilediğini ifade eden Çağlayan, Türkiye’nin de dünyaya entegre olmuş, global ekonominin önemli bir oyuncusu olarak böyle bir ortamdan etkilenmemesinin söz konusu olamayacağını söyledi.

"Borsa, döviz, faiz, dünyadaki hareketlere bağlı olarak kalp grafiği gibi inecekler, çıkacaklar" diyen Çağlayan, Türkiye’nin serbest dalgalı kur rejimi benimsediğini, gerekli durumlarda ise Merkez Bankası'nın sözle ya da fiilen müdahalede bulunduğunu dile getirdi.

Böylesine bir ortamda doların, avronun ateşinin her yerde aynı olduğunu ifade eden Çağlayan, ithalatın yüzde 60’nın dolar, yüzde 40’nın avro ile yapıldığı için dövizdeki dalgalanmanın Türkiye’yi etkilediğine, enerjideki harcamaların artırdığını işaret etti.

-"Döviz fiyatlarının nereye gideceğini bilemem"-

Çağlayan, şöyle konuştu:

“Dövizde bir hedef vermek mümkün değil. Ama ithalatçılar her zaman döviz fiyatlarının öngörülebilir olması beklentisindedir. Çok fazla dalgalanma istenen bir şey değildir. Temennimiz, arzumuz bilhassa faizlerin düşmesidir. Faizlerin 4,60’a kadar düştüğünü gördük. Psikolojik eşik de kırılacaktır inşallah. Ben dünya ekonomilerine bağlı olarak bunların biraz daha değişken olacağını tahmin ediyorum. Şu anda Türkiye açısından endişe, sıkıntı söz konusu değil. Çünkü tüm dünyada olan bir hadise var, sadece Türkiye’ye has bir uygulama değil.”      

Çok sayıda sanayicinin kendisini arayarak döviz fiyatlarının ne olacağını sorduğunu anlatan Çağlayan, "Ben döviz fiyatlarının nereye gideceğini bilemem, müneccim değilim. Herkese sabırlı olmalarını, dünya ekonomisini iyi izlemeleri gerektiğini, Türkiye’deki gelişmelerin dünya ekonomisinden kaynaklanan gelişmeler olduğunu ifade ediyorum" yorumunda bulundu.

Ekonomik dalgalanmanın etkilerinin ne kadar sürmesini beklediğinin sorulması üzerine Çağlayan, bunun dünyadaki gelişmelere bağlı olduğunu vurguladı.

Çağlayan, hedeflerde bir değişikliğin söz konusu olup olmadığı yönündeki soruya, “Şu anda bir şey yok, hayır. Bizim hedefleri değiştirecek, bozacak, yapacak hiçbir anormallik söz konusu değil. Bir görelim. Birlikte izleyelim. Neticede bir dünya ülkesiyiz. 'Elle gelen düğün bayram' derler. Bu dışarıdan gelen bir hadise'' yanıtını verdi.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »