21 Haziran 2018, Perşembe

Çakıcı ve Heybetli'nin kapıları açık bırakılınca...

Hastane mahkûm koğuşundaki Hasan Heybetli ve Alaattin Çakıcı'nın oda kapısını kasten açık bıraktıkları ortaya çıkan 7 gardiyan tutuklandı

6 Aralık 2015 Pazar 19:13
Çakıcı ve Heybetli'nin kapıları açık bırakılınca...

Edirne'deki F Tipi cezaevi'nde yatan yeraltı dünyasının ünlü isimleri HASAN Heybetli ve Alaattin Çakıcı, hasta oldukları için Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edilerek, tutuklu ve mahkûm koğuşuna yatırıldı. Burada görev yapan gardiyanlar ise iki mahkûmun kilitli olması gereken oda kapılarını açık bıraktı. 
 
'YÜRÜMELERİ GEREKLİYDİ' 
 
İhbar üzerine yapılan incelemede kapıların açık bırakıldığı tespit edilince, hastanede görevli infaz koruma memurları Ş.Y., S. T., E.M., Z.Y., İ.S., M.G.Ş. ve G.A. hakkında, "Suç örgütüne bilerek yardım etmek, hükümlü olan kişinin kaçmasını sağlamak" suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. Cumhuriyet savcısı tarafından ifadeleri alınan infaz koruma memurları ise kendilerini, "İkisi de hastaydı. sağlık raporlarında yürüyüş yapmaları gerektiği yazıyordu. Yürüyüş yapabilmeleri için açık bıraktık" şeklinde savundu. 
 
Savcının tutuklanmaları talebiyle Sulh Ceza Hâkimliği'ne sevk ettiği infaz koruma memurları, mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Bunun üzerine EdirneCumhuriyet Başsavcılığı üst mahkeme sıfatıyla en yakındaki Kırklareli Sulh Ceza Hakimliği'ne başvurarak karara itiraz etti. Dosyayı inceleyen mahkeme, 7 infaz koruma memurunun da tutuklanmalarına karar verdi. 
 
Tutuklanan memurların avukatlarından Çağrı Muştu, "Müvekkillere isnat edilen suç örgüte üye olmak firara yardım etmektir. Dosya kapsamında bu suçlara ilişkin hiçbir delil bulunmamaktadır. Örgütün tanımı kanunda açık olarak yapılmıştır. Müvekkillerin eylem birliği içerisinde hareket ettikleri firara yardım ettikleri iddia edilmektedir. Ortada firar etmeye çalışan bir mahkum yoktur. Bu konuda ifadesi alınan bir mahkumda yoktur. Talimatlara uymamanın yaptırımı disiplin soruşturmasıdır" dedi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »