Cam sanatının incelikleri

Sıcak cam sanatının dünyaca ünlü isimleri İtalyan Pino Cherchi ve Çek Martin Janecky, cam sanatçısı olabilmenin inceliklerini anlattı.

27 Haziran 2013 Perşembe 7: 0
Cam sanatının incelikleri
İtalyan Pino Cherchi ve Çek Martin Janecky, bir etkinliğe katılmak üzere geldikleri Eskişehir'de yaptıkları çalışmaları ve cam sanatının hayatlarındaki önemini açıkladı.

Sanatçı ve eğitimci olarak 26 yıldır camla uğraşan Pino Cherchi, 18 yaşından itibaren cam sanatıyla iç içe olduğunu söyledi.

Eserleri, 16 yıldır Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa galerilerinde sergilenen Pino Cherchi, "Hayatımın neredeyse tamamını cam oluşturuyor. Cam benim için hayat demek" dedi.  

"Cam biz İtalyanlar için bir gelenek. Biz bu işin içinde doğmuşuz" diyen Pino Cherchi, şöyle konuştu:

"Bu sanatı yaparken duygu ve isteklerin yansıtılması gerekiyor. Bu sanatı öğrenmenin sonu yok. Ben de her gün bir şeyler öğreniyorum, kendimi geliştiriyorum. Cam öğrenilebilen bir sanat, sadece yetenek yeterli değil. Çok iyi bir yazar olacaksanız ama daha önce kalem kağıt alıp hiç yazmadıysanız bilemezsiniz. Yeteneğiniz de varsa bu sizin işinizi kolaylaştırır. Benim hayatımda en çok çalışmaktan keyif aldığım öğrenciler Türkler. Duygularını ve isteklerini bu işin içine çok katıyorlar. O yüzden bu işi öğrenmek istiyorlarsa vazgeçmesinler, devam etsinler."

Pino Cherchi, cam sanatının Türkiye'de gelişme kaydettiğini belirterek, Anadolu Üniversitesi Cam Bölümü'nde eğitim gören öğrencilerin geniş imkanlara sahip olduğunu da sözlerine ekledi. 

CAM HAYATIN BİR PARÇASI


Çek Cumhuriyeti'nde doğan Martin Janecky de 13 yaşında babasının fabrikasında çalışmaya başlayarak, okula gidene kadar cam üflediğini ve böylece bu sanatla tanıştığını dile getirdi.

Evden 16 yaşında ayrılarak, seyahat edip, fabrikalarda farklı çalışmalar yaptığını anlatan Martin Janecky, 20 yaşından sonra İsveç, Hollanda, ABD, Güney Afrika'da cam sanatçılarıyla çalıştığını ve bu alanda uluslararası ödüller aldığını aktardı. 

2008 Salvador Dali Dünya Ödülü'nü alan sanatçı, "Cam benim hayatımın bir parçası. Camın şehrinde doğdum ve onunla büyüdüm" ifadesini kullandı.  

Özellikle camdan yaptığı insan heykelleriyle dikkati çeken sanatçı Martin Janecky, şunları kaydetti:

"Duygularıyla yansıtılmış camdan bir figürü ortaya çıkarabilmek, cam sanatında yapılabilecek en zor şeylerden bir tanesi, bu yüzden bunu tercih ettim. Bütün hayatım boyunca hep insan figürleriyle uğraştım. Önce kafa, kol, el gibi küçük parçalar yaptım. Sonra tam bir insan vücudu çalışması yapmaya başladım ve hala bu konuda kendimi geliştiriyorum. Çalışmadan hiçbir şey olmayacağını düşünüyorum. Yeteneğim bunun küçük bir parçası."
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »