Can Dündar'a zorla getirme kararı

Can Dündar'ın adliye önünde silahlı saldırıya uğramasına ilişkin davada mahkeme, yurtdışında bulunan Dündar'ın zorla getirilmesine karar verdi.

28 Eylül 2016 Çarşamba 19:36
Can Dündar'a zorla getirme kararı
Murat Şahin, Sabri Boyacı ve Habip Ergün Celep'in sanık olduğu davada suçun niteliği ve yetkili mahkeme konusu çözüme kavuşurken, 28. Asliye Ceza mahkemesi dosyaya yeni bir esas numarası vererek, müşteki durumundaki Can Dündar hakkında zorla getirme kararı çıkardı.

Can Dündar'ın, Çağlayan'daki adliye binası önünde silahlı saldırıya uğramasına ilişkin dava dosyasını, İstanbul 28. Asliye Ceza Mahkemesi, "kasten yaralamaya teşebbüs" suçundan cezalandırılması istenen 3 sanığın "kasten adam öldürmeye teşebbüs" suçundan yargılanması gerektiği gerekçesiyle Ağır Ceza Mahkemesi'ne göndermişti.

Dündar'ın avukatı Bülent Utku'nun talebi de bu yöndeydi. Utku sanıkların eylemlerinin örgütlü suç kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini ve eylemin "kasten adam öldürmeye teşebbüs" kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söyleyerek, Asliye Ceza Mahkemesi'nin görevsizlik kararı vermesini istemişti.

İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi ise sanıklar Can Dündar'a yönelik fiile bağlı kastlarının 'kasten öldürmeye teşebbüs' suçu kapsamında olmadığına, 'kasten yaralama' ve 'silahla tehdit' kapsamında kaldığına hükmederek görevsizlik kararı verdi ve dosyayı 28. Asliye Ceza Mahkemesi'ne geri gönderdi.

 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »