13 Aralık 2018, Perşembe

Canikli: Bütün mağduriyetleri gidereceğiz

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, şu an itibarıyla kayyum atanan ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna (TMSF) devredilen 800'den fazla şirket bulunduğunu belirterek, "Bunların toplam aktif büyüklüğü 48 milyar lira civarında, ciroları da 30 milyar liranın üzerinde. Müdahale etmemiş olsaydık şu anda bunların önemli bir bölümünde çok ciddi mali bozulmalar, iflaslar yaşanabilirdi. Bunların profesyonelce yönetilmesi gerekiyor. Şu ana kadar mali yapısı bozulan hiçbir firma olmadı. Hatta birçoğunun mali yapıları düzeldi." dedi.

9 Mart 2017 Perşembe 18:54
Canikli: Bütün mağduriyetleri gidereceğiz
Canikli, NTV'de katıldığı canlı yayında, gündemdeki konulara ilişkin  soruları yanıtladı.

Yılın iki ayı itibarıyla Türkiye ekonomisinin nasıl bir performans  gösterdiğine dair soru üzerine Canikli, ekonomi açısından en kötü dönemin geride  kaldığını söyledi. Para piyasalarındaki dalgalanmanın boyu ve şiddetinin  azaldığını, azalmaya da devam edeceğini dile getiren Canikli, üretim ve  istihdamda da en olumsuz tablonun geride kaldığını söyledi.

Canikli, piyasalardaki dalga boyunun makul seviyelerde olacağının  altını çizerek, "Bu süreç içinde zaman zaman günlük ciddi yüksek oranlı  volatilite ortaya çıkabiliyor. Bunlara aldanmamak lazım. Bunlar da geçici.  Özellikle 5-6 aydaki dalga boyuyla ve şiddetiyle kıyasladığımızda para  piyasalarında son birkaç ayda göreceli bir istikrarın ortaya çıktığını  söyleyebiliriz." diye konuştu.

Üretim ve talep tarafında da ciddi bir yukarı yönlü hareketin  başladığını anlatan Canikli, bunun geçici bir durum olmadığını ve daha da ivme  kazanacağını ifade etti.

Hanehalkının ağırlıklı olarak güvenlikle ilgili konular nedeniyle  taleplerini ertelediğini dile getiren Canikli, piyasadaki alışverişi olumsuz  yönde etkileyen bu algının hızla dağıldığının altını çizdi. Söz konusu algının  dağılmasını sağlayacak ciddi tedbirlerin hayata geçirildiğini belirten Canikli,  "Satın alma gücü artırıldı ve artırılmaya devam ediyor. Önümüzdeki yaklaşık 1 ay  içinde 10,8 milyar liralık sadece KOBİ'lere Faizsiz Destek Projesi kapsamında  kaynak aktarılacak. Bu aynı zamanda ciddi bir satın alma gücüdür. Bu paranın çok  önemli bir bölümü talep olarak ortaya çıkacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

KGF destekleri ve istihdam

 Dolar kurundaki dalgalanmaya ilişkin de görüşleri sorulan Canikli,  piyasanın hareketlerini tahmin etmenin mümkün olmadığını söyledi. Canikli,  piyasalarda aşağı ve yukarı yönlü hareketler olabileceğini ve bunun doğal  karşılanması gerektiğini anlatarak, dalgalanmanın dar bir bantta gerçekleştiğine  dikkati çekti.

KOBİ'lere Kredi Garanti Fonu (KGF) aracılığıyla sağlanan destekler ve  bunun bütçeye maliyeti hakkında da konuşan Canikli, söz konusu kaynağın 3 yıllık  maliyetinin 2,7 milyar lira olacağını ifade etti. Bütçe dengesi içinde  kaldıklarını ve bundan taviz vermediklerini belirten Canikli, KGF destekli 250  milyar liralık çok geniş bir kredi alanı bulunduğunu kaydetti. Canikli, anılan  kredi alanının 3 yıl için bütçeye yükünün 17,5 milyar lira olduğunu anımsattı.

Canikli, 2 milyon 100 bin kişilik istihdam paketine ilişkin de  değerlendirmelerde bulunarak, "Orada da çok hızlı gidiyoruz. Hedeflerin  önündeyiz. Cuma günü aldığımız rakamlara bakılırsa 300 bine doğru gidiyoruz.  Ayrıca 200 bin istihdam da toplum yararına çalışma kapsamında. Onu da ilave  ettiğiniz de 500 bini geçiyor. Kısa süre içinde 500 bin kişilik istihdam,  inanılmaz bir rakam." dedi.

 TMSF'ye devredilen şirketler

Canikli, olağanüstü hal sürecinde TMSF'ye devredilen şirketler ve  özellikle vatandaşların yoğun çalıştığı bazı şirketlerin taahhütlerini yerine  getirememesi nedeniyle yaşanan mağduriyetlere dair soruya şu yanıtı verdi:

"Özellikle TMSF'ye devredilen ve konut alanında faaliyette bulunan  şirketlerin bir kısmıyla ilgili ciddi mağduriyetler ve sıkıntılar var. Bunlardan  bir tanesi Fi Yapı. Fi Yapı şu anda kayyum sıfatıyla TMSF'de. 5 bin 500 civarında  konutun parası alınmış, tamamı tahsil edilmiş ama tamamlanmamış. Tamamlanma  oranları değişik seviyelerde. Kaynağı da yok. Firmanın bunları tamamlayacak 250  milyon lira civarında bir kaynağa ihtiyacı var. Şöyle güzel bir gelişme oldu. Bir  yerde bir arazisi olduğunu anladık. Bununla ilgili değerlemeler yapıldı. Onu  paraya çevirerek kalan kısmı tamamlayıp bütün mağduriyetleri inşallah  gidereceğiz."

Şu an itibarıyla 800'den fazla şirketin TMSF bünyesinde bulunduğunu  bildiren Canikli, bunların toplam aktif büyüklüğünün 48 milyar lira civarında,  cirolarının da 30 milyar liranın üzerinde olduğunu dile getirdi.

"İki seçenek de masada"

Bu şirketlerin arasında çok güçlü firmaların da bulunduğunu anlatan  Canikli, şunları kaydetti:


"Bu sistem; kara para aklama, teröre finansman sağlama kapsamında  soruşturulan şirketlere soruşturma sonuna kadar kayyum atanması anlamına geliyor.  Eğer müdahale etmemiş olsaydık şu anda bunların önemli bir bölümünde çok ciddi  mali bozulmalar, iflaslar yaşanabilirdi. Onun da emareleri ortaya çıkmaya  başlamıştı. Çünkü mahkemenin durduğu yer ve öncelikleri farklı. Orada ceza  soruşturması yapılıyor. Mahkemenin odaklandığı nokta orası ama bunların da  profesyonelce yönetilmesi gerekiyor. Onunla ilgili kanun hükmünde kararname ile  müdahale ettik. O tarihten bu yana TMSF tarafından yönetiliyor. Mali yapısı  bozulan hiçbir firma olmadı. Hatta birçoğunun mali yapıları düzeldi. Örneğin Koza  Altın, 15 Temmuz öncesinde halka açık bir şirket. Şu anda fiyatları 15 Temmuz  öncesinden daha fazla yükselmeye başladı."

Canikli, anılan firmaların satışıyla ilgili, "Hukuk gereği, mahkeme  sonuçlanana kadar bunlar kalacak. Mahkeme bunları suçlu bulursa müsadere kararı  verip, devlete aktaracak suçlu olmazsa sahiplerine iade edecek. Teorik olarak  bunların büyük bir bölümü müsadere edilecek ama şu an itibarıyla hukuki olarak  iki seçenek de masada. Ancak mali yapısı bozulmuş, zarar eden ya da firmaların  finansman ihtiyacını karşılamak amacıyla firmaların bir kısmı, bazı varlıkları ya  da zarar edenlerin tamamı satılabilir. Çünkü zarar eden bir firmanın faaliyetine  devam etmesi demek zararının artması demek." diye konuştu.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »