26 Mayıs 2018, Cumartesi

Canlı bomba saldırısında FLAŞ gelişme

BURSA’da, dün Ulucami kapısında intihar eylemi gerçekleştiren ve 23 kişinin yaralandığı 'canlı bomba' teröristin otobüsle Şanlıurfa’dan Bursa’ya geldiği belirlendi. Patlamada parçalanan ve kimliğinin DNA testiyle saptanmasına çalışılan kadın teröristin PKK ile bağlantıları araştırılırken, olayla ilgili Bursa, Şanlıurfa, İstanbul ve Afyonkarahisar'da gerçekleştirilen operasyonlarda 15 kişi gözaltına alındı.

28 Nisan 2016 Perşembe 17:14
Canlı bomba saldırısında FLAŞ gelişme
Bursa'nın en merkezi yeri tarihi Ulucami'nin bahçesinin batı kapısı yakınında, dün kadın teröristin geçekleştirdiği intihar saldırısıyla ilgili soruşturma devam ediyor. Dün olay yerindeki incelemenin ardından cesedi Bursa Adli Tıp Kurumu’na kaldırılan 'canlı bomba' teröristin parmak izinden kimliğine ulaşılamadı. Teröristin kimliği, DNA testiyle belirlenecek.

Saldırıyla ilgili soruşturma kapsamında polis önemli bilgilere ulaştı. PKK ile bağlantısı araştırılan 'canlı bomba' teröristin Şanlıurfa’dan otobüsle Bursa’ya geldiği ve olay yerine de taksi ile gittiği belirlendi. Bursa'ya ne zaman geldiği henüz netleşmeyen teröristin, patlayıcıyı da Bursa'ya yakın bir yerde teslim aldığı bilgisine ulaşıldı. Polis, 'canlı bomba' teröristle bağlantılı olarak dün gece 4 ilde seri operasyonlar yaptı. Olayın meydana geldiği Bursa başta olmak üzere Şanlıurfa, İstanbul ve Afyonkarahisar'da yapılan operasyonlarda ilk aşamada 15 kişi gözaltına alındı. Polis, gözaltı sayının artabileceği belirtildi.

'CANLI BOMBA'NIN CESEDİ İSTANBUL'A GÖNDERİLDİ

Bursa'da Ulucami yakınlarında dün akşam kendisini patlayan 'canlı bomba' kadın teröristin cesedine Bursa Adli Tıp Kurumu Morgu'nda otopsi yapıldı. Kafa kısmı yanan, sol gözü parçalanan eli ve kolları kopan bağırsakları dışarıya çıkan ceset yapılan incelemeden sonra dün gece, İstanbul Adli Tıp İhtisas Dairesi'ne DNA testi için gönderildi. 
Bursa polisi parmak izinden sonuç alamadığı kadın teröristin kimliğini araştırıyor. 

ŞANLIURFA'DAN 23 NİSAN'DA GELMİŞ
Henüz kimliği belirlenemeyen intihar bombacısının 23 Nisan Günü Şanlıurfa'dan bindiği bir otobüs ile 20 numaralı koltukta yolculuk ederek Bursa'ya saat 18.00 sıralarında geldiği, şehirlerarası otobüs terminalinde indiği belirlendi. 
Canlı bombanın buradan halk otobüsüne binerek Merkez Nilüfer İlçesi'ne bağlı üniversite öğrencilerinin yoğunlukta kaldığı Görükle Mahallesi'nde apart dairede bir kişi ile kaldığı saptandı. Bursa'da 4 gün geçiren ve eylem için keşif yapan terörist dün de patlama yeri yakınına kadar taksiyle geldi.
Atatürk Caddesi'nde cami yakınında taksiden inen 'canlı bomba', 20 metre kadar yürüdükten sonra Ulucami kapısının bulunduğu Kapalı Çarşı'ya açılan sokakta eylemi gerçekleştirdi.

ESNAF ŞOKU ATLATMAYA ÇALIŞIYOR

Bursa’da dün intihar bombası saldırısının meydana geldiği Ulucami çevresindeki polis ekipleri tarafından perdelerle kapatılan bölge bugün saat 08.00’den itibaren yeniden yaya trafiğine açıldı. Belediye ekiplerinin temizlik yaptığı sadece yaya trafiğine açık sokaktaki esnaf da temizlik yaparken, kırılan camları değiştirmeye başladı. 

Patlama anında Ulucamii batı kapsı aralığında lokantası bulunan Canan Çalış, "O kadar şiddetli bir gürültüydü ki başta doğalgaz patlaması zannettik. Canlı bomba denilince zaten tedirgin olduk" dedi. Canan Çalış, çalışanlarından birinin yaralandığını ve ona yardım etmeye çalıştığını, bu sırada birinin ikinci bir canlı bombanın olduğunu ve kendini patlatacağına dair sözler duyduğunu belirtti. Çalış, "Ortalık karmakarışıktı. Herkes birilerine koşuşturuyor. Yaralılar ortalıktaydı. Ama çok şükür ki zaiyat vermedik. Yaralılardan biri bizim çalışanlarımızdan biriydi. Mecburen ona bakmam gerekiyordu. O anda başka bir şeye odaklanmadım zaten" dedi. 

Patlamadan etkilenen Rahmi Şahin de, dükkanlarının zarar gördüğünü ve onları toparladığını söyledi. Şahin, "Allah'a hamdolsun bir sıkıntımız yok. Herhangi bir zaiyatımız yok. Düşmanımız sevinmesin diye biz de hemen işimizi toparladık, iş yerimizi açtık" dedi. 

Patlama ile ilgili zararlarının 100 bin lirayı bulabileceğini belirten Şahin, Vali Münir Karaloğlu'nun geldiğini ve bütün zararlarının karşılanacağını söylediğini belirterek "Yeter ki bir an önce toparlanalım. Sanki burada bu olay hiç olmamış gibi düşmanı sevindirmemek adına bize gerekli desteği verdi. Bizde sabaha kadar çalıştık. Şu an için işlerimizi hallettik" dedi. 

BESOB BAŞKANI ESNAFLARI ZİYARET ETTİ

Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Arif Tak da bu sabah patlama nedeniyle zarar gören esnafları ziyaret etti. Ziyaret sırasında gazetecilere açıklama yapan Tak, şöyle dedi:

"Allah'a şükür hafif atlatıldı. Teröristin ölmesiyle hadise neticelendi. Biz de esnaf sanatkarları geziyoruz şu anda moral vermek için. Moralleri de yerinde. Sıkıntı gözükmüyor bu konuda. Ama onların hedefi Türkiye'de huzursuzluğu çıkarmak, yabancıların gelmemesi, esnaf ve sanatkarların moralinin bozulması, milletin moralinin bozulması noktasında böyle bir teşebbüslerde bulunuyorlar. Valilik tespitler yaptı. Camlar takıldı. Ama büyük bir rakam söz konusu değil. Gezdik gördük. Fakat tam olarak bilmediğim için bir rakam vermeyeyim ama büyük bir rakam söz konusu değil. Can kaybı olmasın, mal mülk yerine gelir. O bakımdan cana zaiyat gelmediği için sevinçliyiz. Mal yerine gelecektir. Valiliğimiz bu konuda çalışmalar yapıyor. Zaiyat ne varsa hemen ödeniyor devlet tarafından karşılanıyor." 

YARALILARIN TEDAVİSİ SÜRÜYOR

Bu arada patlama sonrası yaralanan 8 kişinin Muradiye ve Çekirge Devlet Hastanesi'ndeki tedavilerinin devam ettiği belirtildi. Sağlık Müdürlüğü yetkilileri yaralıların hayati tehlikesinin bulunmadığını açıkladı.

CANLI BOMBANIN KALDIĞI EVDE ARAMA YAPILDI 

Bursa'da gerçekleştirdiği eylemde parçalanarak ölen 'canlı bomba' kadın teröristin, Şanlıurfa’dan geldikten sonra kaldığı Nilüfer İlçesi Görükle Mahallesi'ndeki apart eve saat 02.00'de baskın yapan polis, sabaha kadar arama yaptı.

Öğrencilerin yoğunlukta olduğu semtteki bu evi 3- 4 kişinin kendilerini öğrenci olarak tanıtıp 7 ay önce kiraladığı ortaya çıktı. Evdeki arama sırasında bulunan dokümanlara el konuldu. 

YANINDAKİ KOLTUĞU BOŞTU 

Henüz kimliği saptanamayan 'canlı bomba' teröristin, Şanlıurfa'dan 23 Nisan günü Bursa'ya bir seyahat şirketinden 'Sultan' adıyla bilet alarak geldiği belirlendi. Bilette yolcu kimliği olarak sadece 'Sultan' yazıldığı, soyadı ve koltuk numarasının bulunmadığı teröristin, 20 numaralı koltukta seyahat ettiği ve yanındaki koltuğun boş olduğu bilgisine ulaşıldı.

POLİS TÜM GÖRÜNTÜLERİ İZLİYOR 

Olayın tüm boyutlarıyla aydınlatılması için polis Ulucami'nin çevresinde bulunan tüm güvenlik kameralarını incelemeye aldı. 

Teröristin olay yerine gelişi ve patlama anı güvenlik kamerası görüntülerinde kare kare incelendi ve bazı kişilerin şüpheli hareketleri dikkati çekti. Bu görüntüleri inceleyen ekipler, 'canlı bomba' teröristin üzerindeki patlayıcının uzaktan kumandayla infilak ettirilmiş olabileceği ihtimalini de değerlendiriyor.

KAPALI ÇARŞI BAYRAKLARLA DONATILDI

Bursa’da dün intihar saldırısının meydana geldiği Ulucami önündeki sokağın açıldığı Kapalı Çarşı bu sabah Türk bayraklarıyla donatıldı. Ulusal bayramlarda çarşı esnafının sürdürdüğü bu gelenek, saldırı sonrası teröre tepki amacıyla tekrarlandı.

ULU CAMİ VE KAPALI ÇARŞI 

Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkentlerinden olan Bursa’da Ulu Cami büyük önem taşıyor. Sultan Birinci Bayezid döneminde 1396-1400 yılları arasında yapılan Ulucami, çok ayaklı cami şemasının en klasik ve anıtsal örneği sayılıyor. 20 kubbeli yapı, Türkiye’deki iç cemaat yeri en geniş cami olarak niteleniyor. 

Mimarının Ali Neccar veya Hacı İvaz olduğu sanılan caminin kündekari tekniği ile yapılmış minberi Selçuklu oyma sanatından Osmanlı ahşap oymacılığı sanatına geçişin en önemli örneklerinden biri kabul edilen değerli bir sanat eseri olarak değerlendiriliyor. Caminin duvarlarında bulunan 19’uncu yüzyılın ikinci yarısında ve 20’nci yüzyılın başlarında farklı hattatlar tarafından yazılmış 192 adet hat levhası ve duvar yazısı, hat sanatının özgün örnekleri arasında gösteriliyor. Caminin iç mekanında, tepesi açık bir kubbenin altında bulunan şadırvan, Ulu Cami’nin dikkat çekici özelliklerinden biri.

Ulu Cami avlularının açıldığı Bursa Kapalı Çarşı ise Orhan Gazi zamanı hanların araları çatı ile kapatılarak kapalı çarşılar meydana getirilmeye başlandı ve Kapalı Çarşı'nın ilk hali bu şekilde oluştu. Daha sonraki yıllarda Sahaflar, Aktarlar, İvaz Paşa , Gelincik, Sipahiler, Karacabey (Yorgancılar,Sandıkçılar) Eski bakırcılar çarşıları eklenerek kapalı çarşı oluşturuldu. 1958 yılında tamamen yanan kapalı çarşı yeniden inşa edildi. Çarşı ve Hanlar bölgesi geçen yıl UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alındı.


VİRANŞEHİR'DEN GELİP, BİLET ALMIŞ

Bursa'da dün akşam saatlerinde Ulucami yakınlarında üzerinde taşıdığı bombayı patlatarak intihar saldırısını düzenleyen kadın teröristin Viranşehir'den sabah minibüsle geldiği Şanlıurfa Şehirlerarası Otobüs Terminali'ndeki bir firmadan 'Sultan Hanım' adına 85 lira ödeyerek bilet aldığı ve 20 numaralı koltukta seyahat ettiği belirlendi.

Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, Şanlıurfa Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde bulunan güvenlik kamerası kayıtlarını incelemek üzere el koydu. Olayla ilgili Şanlıurfa'da gözaltına alınan ve isimleri açıklanmayan 5 kişinin ise sorgulanmak üzere uçakla Bursa'ya gönderilecekleri ifade edildi.

BURSA'DA BELEDİYE EKİPLERİ SABAHA KADAR ÇALIŞTI

Osmangazi Belediyesi, Ulucami kapısı önündeki patlamanın izlerini kısa sürede ortadan kaldırdı. Polisin olay yeri incelemesinin ardından yaklaşık 50 kişilik ekiple dün akşam başlatılan ve bu sabaha kadar sürdürülen çalışma ardından hasar gören işyerlerinin tadilatı yapılırken, Ulucami’nin batı duvarında bulunan ve patlama sırasında kırılan camları değiştirdi. 

Ekipler, patlamanın şiddetiyle cami içerisine dağılan cam kırıklarını toplayıp, halıları dezenfekte edici suyla yıkayıp, takılan camları sildi. Ayrıca, caminin dış duvarları ve zemin titizlikle yıkanarak, saldırı sonrası ortaya çıkan kötü görüntü ortadan kaldırıldı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »