25 Haziran 2018, Pazartesi

Canlı yayında ilginç tesadüf!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kuveyt'e hareket etmeden önce Esenboğa Havalimanı'nda açıklama yaparken KKTC'nin yeni cumhurbaşkanı hakkında sert ifadeler kullanınca o sırada CNNTürk'te canlı yayında olan Mustafa Akıncı'dan jet yanıt geldi.

28 Nisan 2015 Salı 2:56
Canlı yayında ilginç tesadüf!
Erdoğan konuşmasında KKTC'nin yeni cumhurbaşkanı hakkında sert ifadeler kullandı. Erdoğan'a yeni KKTC cumhurbaşkanı Akıncı'nın  'Artık yavru vatan yok iki kardeş ülke var' demesi sorulunca "Bu ifadeler bir sıcaklığın gereğidir. Sayın Akıncı, Kuzey Kıbrıs halkı tarafından seçilmiş bir Cumhurbaşkanıdır. Fakat burada iki kardeş ülkeyiz dediği zaman çok farklı şeyler ortaya çıkar. Sayın Cumhurbaşkanının ağzından çıkanı kulaklarının duyması lazım. Dolayısıyla kardeş olarak bile çalışmanın şartları vardır. Yavru ve ana vatan olarak çalışmanın da bir bedeli vardır. Biz Kuzey Kıbrıs'ta bedel ödedik. Ondan sonra buranın imarı için, hala bu süreci devam ettirmek için bizim yıllık oraya yaptığımız ödeme 1 milyar dolar civarındadır. Bu rakamlar ciddi noktalarda. Hiçbir zaman burayı görmemezlikten gelmedik. Acaba Sayın Akıncı bu kavgayı tek başına vereceğini mi sanıyor, böyle bir şey mi var. Onların baktığı açıdan biz Kıbrıs’a bakamayız.

Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs’a bakışı, evet yavru vatandır. Bundan sonra da yavru vatan olarak bakmaya devam edecektir. Bir ananın yavruya ilgisi alakası neyse bundan sonra o ananın yavruya ilgisi devam edecektir. Kendi bunu ifade edebilir, bu şekilde ifade etmesini hoşgörüyle karşılarım ama burada hassas olmak lazım, dikkatli olmak lazım diye düşünürüm. Sonra bunlardan safrazlar edebilirler, yazık olur.

MUSTAFA AKINCI'DAN JET YANIT

Mustafa Akıncı CNNTürk'te canlı yayındayken çok ilginç bir tesadüf oldu. Erdoğan konuşurken canlı yayında dinledi. Erdoğan'ın konuşmasını dinleyen yeni cumhurbaşkanı Akıncı şöyle cevap verdi. "Biz hep yavru mu kalalım yetişkin olmayalım mı? Ayaklarımızın üzerinde durmayalım mı" dedi.

Ben söylediklerimin arkasındayım diye belirten Akıncı, Cumhurbaşkanlığımın ilk gününde böyle bir tartışmanın içine çekilmekten memnun değilim dedi. Akıncı ayrıca Türkiyeyi dışlayan bir söylemde bulunmadım. Tam tersi kişilikli bir ilişkiden sözettim. Farklı yaklaşımlar olabilir oturur değerlendiririz." belirtti.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Ankara'dan beklentilerini de şu sözlerle dile getirdi: "Ben Ankara'ya şunu söylemek istiyorum. Bizi daha ilk günde yanlış bir yere oturtmasınlar. Türkiye'nin esenliğini isteyen, Türkiye'nin güçlü olmasını, demokratik olmasını isteyen birisi var. Güney'le olan ilişkilerde Annan planı fırsatı yitirildi. Ama yeni bir dönem başladı, birbirimizi suçlayarak bir yere varamayız."

Akıncı yayın sırasında Erdoğan'ın hatta olduğunu ve canlı yayından sonra kendisi ile telefonla görüşeceğini de açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanlığı’na seçilen Mustafa Akıncı’ya gönderdiği tebrik mesajının ardından Kuveyt’e hareketi öncesi KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’yı telefonla arayarak da tebrik etti.

Akıncı, "Artık yıllarca istismar edilen ana vatan -yavru vatan edebiyatını bir kenara bırakıp kardeşler ilişkisini kurmak gerekir" demişti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »